Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze. SMART Chytrý farmář – pastvina pro každého

chytry-farmar-01

Všechny děti to mají stejně. Chtěly by se od rána do večera starat o zvířátka. Klidně by vyměnily život ve městě za ten vesnický. Odložily by tablety a telefony, jen aby mohly být nablízku všem těm čtyřnohým stvořením. Nebo ne?

O zvířátka se budou starat bez jakéhokoliv dalšího závazku také děti, které nakouknou pod víko hlavolamové hry Chytrý farmář. Jedná se o zbrusu nový přírůstek do rodiny chytrých her SMART GAMES. Stejnojmenný vydavatel stojí za celým výtvorem, který nadesignoval Raf Peeters. O lokalizaci do našeho rodného jazyka se postaral MindOK.

chytry-farmar-06

Na víku vidíme zvířátka a pohled se příliš nezmění ani poté, co odklopíme víko stranou. Uvnitř se totiž ukrývá velký zelený plán, který představuje louku. A s ním místo zabírají také pěkné plastové plotové dílky, kterých je dostatek. Hlavním obyvatelem krabice jsou ale figurky zvířátek, mezi kterými nechybí prasátka, ovečky, kravičky, ale i koníci.

Řešitelé vždy začnou u předepsaného rozložení zvířátek. Jejich úkol pak je jednoduchý. Použít libovolnou sadu plotů k jejich rozdělení na pastviny podle druhu. Ovečky se tedy mohou pást pouze s dalšími ovečkami a koníci běhat jen s dalšími koníky. Od jiných druhů je vždy musí oddělovat plot. Při tom nikde na louce nesmí zbýt žádná volná plocha, která by byla zcela ohraničená plotem a nebydlel na ní nikdo.

chytry-farmar-03

Při dodržení těchto pravidel je vždy pro každé zadání pouze jedno řešení. Hráči tedy musí správně zanalyzovat situaci na plánu a dobře si připravit ploty. Jejich délka a natočení je základem. Později se objeví na plánu také červená napajedla. S těmi se pojí druhé a poslední pravidlo – každé zvířátko musí mít svoji zásobu vody ve svém výběhu.

Hlavolamy jsou doporučené už od čtyř let. A právě tomu odpovídá také obtížnost. Pokud si k úkolům sedne dospělý, pak pro něj ani nejtěžší master (wizard tu zcela chybí) nebude přílišnou výzvou. Naopak děti se budou muset poprat s prostorem, otáčením dílků a představivostí.

chytry-farmar-11

Velkým lákadlem je hlavně zpracování, které je opravdu puntičkářské a při tom kvalitní i pro použití s opravdu malými dětmi. Ty si podle zadání snadno připraví hlavolam a mohou začít umisťovat tyčky, i když zpočátku jim s tím asi budou rodiče pomáhat. To možná také proto, že ve stejné příručce se zadáními jsou i řešení. A byť i jen krátký pohled na jeho obrázek umí zcela zkazit zážitek, takže na to je třeba si dávat pozor.

Hledání každého řešení je zábava, která dětem poskytne také trochu rozvoje v důležitých oblastech. Celkem šedesát úkolů je při tom zárukou, že krabička na nějakou chvíli vydrží. Jejich náročnost se pomalu zvyšuje, což je vidět hlavně na rozložení figurek a korýtek.

chytry-farmar-14

Chytrý farmář dává za úkol rozdělování pastvin pro každé zvířátko tak, aby měly všechny svůj samostatných výběh. Není to nic složitého, ale nabízí výzvu, která je pěkně uzpůsobená mladšímu publiku. Je prostě tak akorát pro malé předškoláky, kteří nebudou už tolik bojovat s motorikou, ale hlavně s uvažováním, jak správně ohrádky umístit. Chytrý farmář je skvělou hlavolamovou hrou pro nejmenší.

Recenze. SMART Chytrý farmář – pastvina pro každého
Chytrý farmář je hlavolamem, který ocení hlavně ty nejmenší děti. Právě ony totiž budou mít potíží se správným umístěním plotů tak akorát. Jednotlivé dílky jsou různě dlouhé a zvířátka na pastvině stojí pokaždé trochu jinak. Řešitel se musí přizpůsobit a správně vše rozmístit. Chytrý farmář je parádním počinem pro ty nejmenší, jen počítejte, že starší hráči si s ní moc zábavy neužijí, protože pro ně bude příliš jednoduchá.
Klady:

+ luxusní zpracování
+ určeno pro ty nejmenší
+ 60 úkolů
+ přirozeně stoupající obtížnost
Zápory:

- příliš jednoduché pro starší hráče (nad 8 let)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kniha Nedokončené pohádky