Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: SMART Games Tower of Logic Inferno – požárníci musí přemýšlet

Smart Games: Tower of Logic Inferno - balení

Plameny byly všude, když Tomáš vběhl do budovy. Věděl, že má jen chvilku, než se zhroutí strop. Jeho oči během vteřiny našly schody. V dýchací masce se necítil zrovna nejlépe, ale přesto je bral po dvou. V druhém patře ale hořel na schodech oheň. On se však potřebuje dostat do třetího podlaží!

Zapátral v paměti, jestli jsou v paneláku ještě druhé schody. Nebyl si jistý. Mnohem blíž však bylo okno, pod kterým vedl úzký parapet a kousek od něj byl požární žebřík. Protáhl se oknem, natáhl se po žebříku a během chvilky byl ve třetím patře. Plameny mu olíznuly uniformu, ale on tomu nevěnoval pozornost a místo toho se pozorně zaposlouchal. Slyšel nějaký slabý hlas. Rozběhl se tím směrem a po chvilce pátrání našel malého klučinu. Vzal ho do náručí.. A teď s ním rychle ven!

Vítejte u opravdu horké novinky, která se jmenuje SMART Games: Tower of Logic Inferno. Tedy horká je alespoň na našem trhu, přitom ale na světě už je několik let. Časově její vydání můžeme zařadit mezi další hry od stejného vydavatele, například Na ledové kře (recenze). Tímto vydavatelem je samozřejmě belgická společnost Smart nv/sa. Její princip vymyslel náš oblíbený Raf Peeters. Tuto hru najdete s přiloženými (vytištěnými) českými pravidly v obchodě HRAS.

Smart Games: Tower of Logic Inferno - příprava

Přesto Tower of Logic něco odlišuje od ostatních her z té doby. Její krabice totiž nemá ten dobře známý pravidelný čtvercový tvar. Tentokrát se jedná o mnohem rozměrnější balení, podlouhlého tvaru. Vysokou a těžkou krabici si s oblíbenými chytrými hrami spojíte tak pouze díky logu SMART GAMES, které ukazuje čtyři barevné panáčky držící se za ruce.

A z této krabice také nemusíte její obsah vytahovat stranou. Místo toho zvednete víko a před vámi se otevře pohled na vysokánský panelák. Zatím je ještě přikrytý úzkou brožurou pravidel a především pytlíkem s úkoly. Ale vy jeho přítomnost tam dole tušíte a cítíte.

Vysokánská šedá budova je usazená ve vložce z tvrdého papíru. Díky tomu se nic uvnitř nepohybuje a všechno krásně sedí. V pytlíku najdete 48 velkých karet s obrázky hořících domů. Šedá neurčitá silueta paneláku na sebe bude brát roli různých hořících domů v různých místech. K tomu slouží otvor v horní straně, kudy právě můžete vložit kartu se zadáním.

Smart Games: Tower of Logic Inferno - připravený hlavolam

Jenže co by to bylo za hasičskou hru, kdybyste v ní neměli právě tyto hrdinné bojovníky za lidské životy. Muže, jejichž práce je tolik nedoceněná, tedy alespoň u nás ve střední Evropě. V Americe si jejich námahy a nasazování životů váží mnohem víc. Ale nebudeme poučovat a vrátíme se raději zpět ke hře.

Mezi prvním výčtem komponent se nám totiž samotný pán v helmě a černém nehořlavém obleku kamsi ztratil. Naštěstí jsme ho ale našli. A nezapomněl si s sebou vzít důležitou výbavu nejrůznějších hasících přístrojů. Je tady klasický červený vodní na jedno použití, modrý rozprašovač a zelený pěnový na speciální použití.

Ale ještě se vrátíme k samotnému domu. Ten má šest pater a na každém z nich je právě také šest oken. Z některých vykukují a volají o pomoc lidé, čekající na záchranu. A protože nemáte žádnou skákací síť nebo nafukovací vak dole, musíte si pro ně dojít a zachránit je vlastníma rukama. Štěstí je, že v každém z domů je vždy pouze jeden člověk v nesnázích.

Smart Games: Tower of Logic Inferno - průběh řešení

Každé patro má pod sebou parapet, který se táhne nejen napříč patrem, ale také za roh a po druhé straně. Nezmínili jsme totiž důležitou věc – karty zadání jsou oboustranné a vaše dobrodružství se bude odehrávat po celém rozsahu domu. Na obrázku kromě ohňů a ohrožených osob najdete také dole siluety hasicích přístrojů, které můžete použít a především hromadu kratších a delších žebříků.

Na začátku každého hlavolamu si tedy vyberete jeden ze 48 úkolů. Ty můžeme opět rozdělit podle obtížnosti po tuctech na čtyři díly. Je zde Starter, Junior, Expert i Master. Zatímco u prvních 24 úkolů se jednoduše ztěžuje náročnost na kombinování, poslední dva pak přidávají do hry nové výzvy.

Pod dům položte svého požárníka, ale také některé hasicí přístroje. Konkrétně ty, které jsou na kartě nakreslené. Právě ty můžete použít. V začátcích to bude jeden (Starter) nebo dva (Junior) červené hasičáky. Ale co to? Když jste tam figurku přiložili, jaksi podivně se zachytila a drží tam!

Smart Games: Tower of Logic Inferno - zadání

Věřte tomu, nebo ne, celá věž i všechny figurky (hasičů i jejich přístrojů) jsou magnetické. Díky tomu můžete volně věží otáčet a nemusíte mít obavy, že byste již jednou postavené dílky shodili. To je výborná zpráva pro všechny hráče, kteří se mohou díky tomu soustředit jen a pouze na samotné hašení ohně a zachraňování osob.

Hasič se může pohybovat volně nahoru a dolů po žebřících, kdykoliv z nich vystoupit a chodit do stran po jednotlivých parapetech. Jenže ani jeho ohnivzdorný oblek jej neochrání před hladovými plameny. Těm se musí vyhýbat nebo je může za pomoci některého ze svých hasicích přístrojů zahnat. Jenže pozor, každý přístroj lze použít jen jedenkrát. Pak jej necháte ležet na daném místě na znamení, že jste plameny v tomto bytě uhasili.

Jinak se pohybujete po patrech a po žebřících mezi nimi. Jedinou překážkou jsou vám kameny. Ale teď tu na vás čeká schovaný jeden důležitý zvrat. Budova je oboustranná a vy můžete (a také budete muset!) po parapetu přejít i na jeho druhou stranu. Při řešení hádanky musíte využívat aktivně obě strany, protože je hra velice chytře využívá.

Smart Games: Tower of Logic Inferno - průběh řešení

Díky tomu se ze samotné jednoduché cesty a kličkování mezi plameny stává občas opravdová výzva. Musíte mít dobrou představivost i paměť, abyste si dokázali správně naplánovat cestu. Ta bezpečná a bezchybná je vždy pouze jedna a můžete si být jistí, že k ní využijete veškeré nářadí, které si kartička poručila.

Z 3D budovy a jejího využití byly nadšené nejen děti, ale moc se líbila i dospělým. Obzvlášť pro hasiče tvoří tato hra skvělý dárek, u kterého stráví spoustu času. Osmačtyřicet úkolů je dostatek, ačkoliv zde hraje vizuální paměť větší roli, takže si možná řešení některých hádanek zapamatujete už napoprvé.

S každou obtížností se trochu mění průběh hry. To je velká výhoda, protože musíte začít uvažovat trochu jinak, především v úrovních, kde využijete rozprašovače zabudované v domě. Sami pak máte volné ruce a nenesete žádný hasicí přístroj. Nezapomeňte ale pak, že takto vždy uhasíte oheň o patro níž!

Smart Games: Tower of Logic Inferno - zadání

Krásné a luxusní zpracování je završeno magnetickými postavičkami. Ale i jednoduchost výměny herní karty a vlastně i samotného herního principu je dobrou zprávou. Při hře si tak trochu vzpomenete na chudáka Raubíře Ralfa, který boří budovu. Tentokrát ji zapálil, ale vy nejste Opravář Felix. Místo toho jste Hasič Tonda!

Tower of Logic: Inferno je zajímavá logická hra, která vás ožehne svým napětím i obtížností. Výborný princip a krásné zpracování z ní dělají výbornou koupi. Pokud tedy rádi přemýšlíte a chcete nějaké nové výzvy, tahle je pro vás perfektní volbou..

Hru k recenzi věnovala firma HRAS. Děkujeme

Recenze: SMART Games Tower of Logic Inferno – požárníci musí přemýšlet
Tower of Logic: Inferno je další z řady chytrých her SMART GAMES. Tentokrát ale hra plní sny všem malým i velkým hasičům, kteří chtějí zachraňovat bezbranné lidi z hořících budov. V téhle hře si to vyzkoušíte a ještě navíc musíte pořádně přemýšlet, abyste se k nim vůbec dostali. V cestě vám stojí řada plamenů šlehajících ven z oken a vy máte jen omezený počet hasicích přístrojů. Jedna cesta ale s pomocí požárních žebříků nakonec nahoru vede. Hra obsahuje čtyři obtížnosti, které vám vždy představí nový princip a donutí vás uvažovat zcela jinak. K tomu ještě přidejte krásné zpracování a magnetické figurky a máte hru, kterou nemůže minout žádný hasič..
Klady:

+ prostorový hlavolam
+ ohnivé bludiště řešíte na obou stranách budovy
+ čtyři obtížnosti = čtyři různé principy hry a způsoby uvažování
+ parádní zpracování
+ magnetické figurky
+ náročné na plánování cesty
Zápory:

- vyšší cena
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jedním slovem – umění úsporné komunikace