Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Spooky Wooky – kdo zalátá duchům kabátky?

spooky-wooky-01

Všichni známe duchy jako bílé, téměř průhledné, postavy. Možná právě proto, že se tak podivně vznáší ve vzduchu, z nich jde strach a vzbuzují pocit, že jimi můžete snadno projít. Jenže už se tak často neříká, že průsvitný oblek duchů je velmi křehký. Stačí zavadit za nějakou ostrou věc a díra je na světě. A při hře na honěnou není o takové situace nouze. Je na čase všechny duchy pochytat a zalátat jim roztrhané oblečení.

Do světa duchů nás zve kartičková hra Spooky Wooky, kterou vymyslel Reiner Knizia. Nový přírůstek do řady malých her firmy Piatnik vznikl v roce 2016.

Všichni ti duchové na hráče čekají uvnitř tmavé malé čtvercové krabičky. Vidíme zde právě malé duchy a jejich mámu, která jim opravuje natržené pláště. A uvnitř víka je takových duchů spousta. Konkrétně mluvíme o 63 destičkách a na nich spoustu duchů. Každý vypadá trochu jinak, protože má záplaty různých tvarů a barev. A podle toho, jak je malý duch divoký, má jich také odlišný počet.

spooky-wooky-05

Na začátku partie hráči rozloží destičky na stůl, všechny položené obrázky dolů. Kdykoliv pak přijde hráč na řadu, musí vzít jednu ze zakrytých destiček a otočit ji obrázkem vzhůru. Tak se hráči střídají v odhalování obrázků a současně bedlivě sledují, jestli na stole už není odhalený obrázek se stejnou barvou i tvarem záplaty (na počtu nezáleží).

Pokud někdo z účastníků uvidí druhý obrázek do páru, musí na něj co nejrychleji položit ruku. Ten, komu se to podaří, dostane za odměnu destičku a poté hledání dalších párů pokračuje. Všechno skončí až ve chvíli, kdy jsou odhalené všechny obrázky. Nyní je na čase určit vítěze a to v závislosti na tom, kdo má nasbíráno nejvíce dílků.

Spooky Wooky je postřehovou zábavou pro děti a to už od pěti let. Ty budou mít radost z možnosti zahrát si s duchy a pobavit se s nimi. Každé odhalení destičky je napínavé. Současně je ale třeba, aby hráči dílek otáčeli správně, aby nikdo neměl výhodu.

spooky-wooky-06

Hra nabízí hned tři úrovně obtížnosti. A pro ty menší začíná už hledáním stejného tvaru. Při tom neberou nejmenší děti v úvahu ani barvu ani počet symbolů. To sice na první pohled není zrovna intuitivní, ale malí hráči si na to rychle zvyknou. Brzy ale vyrostou a pustí se do náročnějších dvou verzí. Ty berou v úvahu vždy dva ze tří parametrů – buď tvar a barvu nebo tvar a počet.

Pocitově je obtížnější varianta tvar a počet, protože barvy hráče matou a dávají jim opravdu zabrat. Ale obě složitější verze jsou dobré a fungují. Jenže ani tahle hra nepřináší do žánru nic nového a určitě se na trhu nacházejí lepší postřehové hry. Výhodou hry Spooky Wooky je pouze ta trojice různých pravidel.

spooky-wooky-10

Hra je zcela dle očekávání velmi rychlá. Hráči otáčí destičku za destičkou a blíží se s každým krokem ke konci a k určení vítěze. Tohoto svého cíle dosáhnou už během nějakých patnácti minut.

Spooky Wooky je mechanickou adaptací postřehové hry. Opakuje spolehlivé recepty, ale to prostě nestačí. V dnešní konkurenci je třeba se odlišovat a tady hra Spooky Wooky bohužel neuspěla.

Recenze: Spooky Wooky – kdo zalátá duchům kabátky?
Spooky Wooky je dílková hra, ve které je důležitá rychlost. Hráči musí hledat správné páry duchů podle záplat, které mají přišité na svých průhledných pláštích. Hra je rychlá a přístupná malým dětem, ale nenabízí nic nového. Navíc není ani tou nejlepší. Místo Spooky Wooky bychom vám tedy určitě doporučili jiné postřehovky.
Klady:

+ rychlá postřehová zábava
+ tři úrovně obtížnosti
+ vhodné pro malé děti
Zápory:

- nepřináší nic nového
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Swordfish – na lovu mečounů