Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Star Wars Vnější okraj – Han Solo nebo Calrissian?

star-wars-vnejsi-okraj-01

Celá válka mi je úplně ukradená. Ať se Jediové se stormtroopery postřílejí, aspoň bude jejich vybavení dražší. Hledím si svého, obírám ty, co to nečekají a občas svezu nějakého pasažéra. Ale je potřeba myslet i na budoucnost. Proto jsem už před nějakou dobou uložil do trezoru několik blasterů a jeden laserový meč. A věřím, že bych je pak prodal za pořádný ranec.

Na trh se totiž dostává nová hra ze světa Hvězdných válek, která se jmenuje Star Wars: Vnější okraj. V rámci vývoje se do světa na pár měsíců přestěhoval designér Corey Konieczka, kterému pomohl ještě Tony Fanchi. Hra vyšla v roce 2019 v produkci firmy Fantasy Flight Games a ve stejnou dobu vyšla také česká verze s lokalizací od ADC Blackfire.

Jelikož se jedná rozsahem o větší hru, pak není jiná možnost – krabice má klasický čtvercový rozměr a na víku se nachází záběr z nějaké vesmírné patálie. Lasery a výbuchy slibují pořádnou akci i uvnitř boxu. Uvnitř nejsou žádné velké díly, ale přesto komponent není rozhodně málo. Celá příprava začíná využitím všech zakroucených mapových dílků, které vytvoří samotný titulní vnější okraj galaxie. Lze je poskládat podle doporučeného pořadí nebo náhodně. Na mapu pak hráči rozmístí žetony kontaktů a také hromádky hlídek. Poblíž pak vytvoří zásobu všech ostatních žetonů, které nemají své vyhrazené místo přímo na plánu a stejně naloží i s různými druhy karet, ať už se jedná o setkání nebo obchod.

star-wars-vnejsi-okraj-10

Jednotliví hráči si před partií vezmou desku, na které označí hodnotu nula proslulosti a připraví ukazatele reputace pro každou ze čtyř frakcí. Všechny začínají na neutrální, protože pověst se teprve začne budovat. Hráči si ale vyberou především postavu, kterou budou reprezentovat, dostanou odpovídající figurku a startovní finance. K pilotovi potřebují také loď, na výběr mají ze dvou. Hráči dostanou také nějaké karty z databanky, tedy společného příběhového balíčku, který se nemíchá. A právě ta karta také určí, kde každá figurka hrdiny bude začínat.

Partie se dělí na jednotlivá kola, která se pro každého z účastníků skládá ze tří postupných fází. Všechno začíná částí, která nese jméno plánování a umožňuje hráčům, aby svoje postavy přesunuly po mapě. Nebudou při tom putovat po planetárních cestách s lodí, ale pouze s kartonovou figurkou ve stojánku a to o vzdálenost odpovídající síle hyperpohonu.

Přesun nemusí jít zcela hladce, na což má vliv i reputace. Na plánu jsou rozmístěné hlídky a aby hrdinu nezastavovali kvůli kontrolám, potřebuje u jejich frakce mít kladnou reputaci. Pokud se ale nepotřebují přesouvat, mohou místo toho mít příjem 2000 kreditů, vyléčit postavu nebo opravit loď.

star-wars-vnejsi-okraj-03

V rámci další části tahu mohou hráči hlavně obchodovat (to závisí pouze na výřečnosti a domluvě mezi hráči), ať už mezi sebou nebo s planetami, na jejichž oběžné dráze se nachází. Mohou si tak nakoupit karty nebo doručovat zásilky podle zadání, ať už jde o zajatce nebo zdánlivě obyčejný náklad. Každá taková zásilka má svoje místo určení, kde hráči předají také odměnu.

Za kredity lze nakoupit leccos, od vybavení, přes lodě, zakázky až po zatykače. Hráč si ale může vždy pořídit na planetě pouze ty karty, které jsou v danou chvíli odhalené nahoře na hromádkách. Kromě toho ale na jedné z hromádek karet odhodí horní kartu a odhalí místo ní novou. Lodě mají ale svoji kapacitu a na jedné pozici se nemůže nacházet více než jedna karta. V důsledku takového nákupu se může posunout některá z hlídek po mapě.

Poslední částí kola je střetnutí a nejde tu jen o hlídku, která může být nepřátelská. Stačí mít s frakcí negativní reputaci. Boje probíhají i v důsledků jiných situací, ale vždy mají stejný průběh. Útočník hodí sadou kostek podle své síly, obránce udělá totéž a obě strany si pak uštědří odpovídající počet zranění.

star-wars-vnejsi-okraj-12

Pokud je ale na poli hrdina sám, může si své dobrodružství vybrat. Svoji pozornost může upřít na planetu a otočením žetonu nalézt odkaz na jednu z příběhových karet databanky. Místo toho si hráč může dobrat kartu střetnutí z balíčku náležícího k pozici, kde se nachází. Většinu hráči okamžitě přečtou, ale mezi kartami se nachází také tajné úkoly, které si nechají pro sebe.

Právě řada takových karet bude po hráčích vyžadovat splnění nějakého testu. Pokud tedy hrdina má dokázat, že je něčeho hoden, hodí dvojicí kostek a výsledek závisí na počtu úspěchů. Požadovaný počet se liší podle toho, jak zběhlá je tato postava v konkrétní dovednosti.

Karty mohou svému majiteli přinášet různé aktivity, které nejsou součástí tradiční nabídky tahu. To platí jako pro fázi plánování (počítá se jako jediná akce a nic jiného hráč neudělá), tak pro část akční (zde může provádět více akcí, ale každou pouze jedenkrát).

star-wars-vnejsi-okraj-14

Každý hrdina pak má svůj tajný cíl, který se snaží plnit a který mu přinese proslulost. Známý se ale může stát také plněním zakázek, porážením hlídek nebo požíváním některých karet. Způsobů je dost a hráči si její hodnotu sledují na svých deskách. Ten, komu se podaří dosáhnout stanovené hodnoty jako prvnímu, se stává vítězem partie.

Star Wars: Vnější okraj je výpravnou sci-fi hrou, ve které na hráče čeká nepoctivý život pašeráka. Z hlediska morálky by to vlastně neměla být ani žádná zábava, protože hráči dělají věci za hranou galaktických zákonů. Lžou a podvádí a nejenže jim to projde. Ono právě o to jde! Jenže možná právě proto se u této hry budete bavit velmi dobře.

Každý totiž chce být tím nejvíce proslulým (ať už kladně či záporně) nájemným bojovníkem vnějšího pásu planet. Hráči pro to udělají cokoliv.

star-wars-vnejsi-okraj-19

Největším bonusem pro všechny je téma, které ze hry kape na všechny strany. A nejde jen o samotný příběh boxu, ale o spoustu drobností, nenápadných rolí pro populární hrdiny filmů. Fanoušci série si zde najdou spoustu lahůdek, které jim udělají radost. A protože prozkoumávají seřazený a tajný balíček databanky.

Právě ta by měla být jedním z největších lákadel. Některé karty mají v rámci hromádky dokonce více exemplářů a je pouze o náhodě, kterou z nich si hráč vytáhne. A už je to tu opět. Štěstí. Ale ani těch s počtem mírně přes padesát není dost. Vydrží vám sice déle a hlavně jsou tajemné, ale i tak je brzy vyčerpáte.

Bohužel ve hře není příliš konfliktů mezi hráči, kteří se spíš potkávají na mapě. Ale vesmír je tak velký, že se není co divit. Piloti se prostě nepotkají zase tak často.

star-wars-vnejsi-okraj-21

Výraznou náplní hry je doručování z místa na místo. Pokud se jedná o správné zboží, pak může přinést hrdinovi dokonce i kýženou proslulost. A pokud ne, alespoň tak získá potřebné finance, aby mohl dále rozvíjet svoji loď nebo vybavení.

Hra nemá úplně nejjednodušší pravidla, protože nenásleduje takové ty klasické postupy. Na kartách je spousta textu, které je třeba vzít v úvahu.  Ale právě variabilita jednotlivých balíčků je problém, který se projeví po několika partiích. Právě proto už řada hráčů volá po nějakém rozšíření, které by tento nedostatek mohlo odstranit. Největších problémů si všimnete u balíčků nákladů a zakázek.

Bohužel ve vyšším počtu hráčů přichází ztráta pozornosti, protože nikdo nemá potřebu dále sledovat vývoj partie mimo svůj tah. Děje se toho příliš náhodného, aby hráč mohl jakkoliv plánovat. Jde tedy pouze o to, že by jej mohl zajímat příběh, který hra vypráví. Ačkoliv je hra docela dlouhá a partie ve čtyřech může trvat i tři hodiny, stále je hra napínavá a vyrovnaná. To je také hlavní devízou z hlediska zážitku a hratelnosti, protože nikdo neztrácí zájem. Přesto tři hodiny nemusí být úplně podle gusta některých hráčů s ohledem na to, že se nejedná o žádnou epickou válečnou hru.

star-wars-vnejsi-okraj-25

Naštěstí štěstí samotné není tak zásadní, pokud jde o vývoj celé partie. To proto, že jej velmi dobře vyvažují karty předmětů a členů posádky. Ty si mohou hráči v průběhu získávat také z kontaktů na planetách, pokud splní jejich požadavky.

Ve hře sice nejsou figurky, ale i přesto vypadá všechno parádně. Ilustrace jsou skvělé a celkový dojem jednoznačně umocňuje oblouková mapa. Ikony jsou přehledné a jakmile pochopíte základy, postupně se zbytkem prokoušete.

star-wars-vnejsi-okraj-24

Úspěch Star Wars: Vnější okraj je zcela závislý na vašem vztahu ke světu Hvězdných válek. Ve hře je opravdu velká míra strategie, která se kombinuje s pořádnou dávkou štěstí a všechno to dohromady vytváří zajímavý mix. Pokud ale dýcháte svět Star Wars, pak je Vnější okraj bezpochyby nejlepším způsobem, jak tento svět navštívit.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCorey Konieczka, Tony Fanchi
IlustraceBorja Pindado Arribas, Balaskas, Tiziano Baracchi, Bernard Bittler, Colin Boyer, Matt Bradbury, Mark Bulahao, Adam Burn, J. B. Casacop, Alexandre Dainche, Anthony Devine, Aurore Folny, Mariusz Gandzel, Caitlin Ginther, Zach Graves, Marko Horvatin, Audrey Hotte, Rafał Hrynkiewicz, Joel Hustak, Łukasz Jaskólski, Jeff Lee Johnson, Jason Juta, David Kegg, Yigit Koroglu, Sam Lamont, Adam Lane, Ignacio Bazán Lazcano, Antonio José Manzanedo, Mark Molnar, Toujer Moua, Reiko Murakami, Jake Murray, Ameen Naksewee, David Auden Nash, Mike Nash, Maciej Rebisz, Emilio Rodriguez, Alexandru Sabo, Michael Silsby, Stephen Somers, Jonas Springborg, Nicholas Stohlman, Darren Tan, Francisco Rico Torres, Andreia Ugrai, Ryan Valle, Magali Villeneuve, Jimmy Zhang, Ben Zweifel
VydavatelFantasy Flight Games, ADC Blackfire Entertainment, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, Galápagos Jogos, Hobby World, Kilogames, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 4
Herní doba180
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(14 voters)
KategorieAdventure, Exploration, Movies / TV / Radio theme, Science Fiction, Space Exploration
MechanismyDice Rolling, Die Icon Resolution, Modular Board, Pick-up and Deliver, Race, Solo / Solitaire Game, Trading, Variable Player Powers
RozšířeníStar Wars: Outer Rim – Unfinished Business
RodinaComponents: Dice with Icons, Components: Standees, Mechanism: Artificial Player, Movies: Star Wars, Players: Games with Solitaire Rules
Alternativní názvyStar Wars: Bordure Extérieure, Star Wars: El Borde Exterior, Star Wars: Orla Exterior, Star Wars: Orlo Esterno, Star Wars: Peremvidék, Star Wars: Vnější okraj, Star Wars: Zewnętrzne Rubieże, Star Wars: Зовнішнє Кільце, Звёздные Войны: Внешнее кольцо

Více o hře.

Recenze: Star Wars Vnější okraj – Han Solo nebo Calrissian?
Star Wars: Vnější okraj je bezpochyby výtečným počinem a to přes zdánlivě vysoký počet záporů v našem hodnocení. V celkovém dojmu totiž i tak převažují poměrně výrazně pozitivní zážitky, které umí tato novinka zprostředkovat. Hra je výrazně strategická, nabitá atmosférou a napětím. A za to jste jí ochotní (pokud nejste příliš puntičkářští) leccos odpustit. Star Wars: Vnější okraj je takovou dobrodružnou hrou, kde kromě samotných výprav také přepravujete věci pro své zákazníky. Základní mechanismus se podařilo umně zamaskovat a díky tomu vznikla opravdu výborná hra.
Klady:

+ různé způsoby sběru bodů
+ výtečné zpracování
+ famózní atmosféra
+ zajímavý balíček databanky skýtá tajemství
+ délka hry (opravdu v pozitivech!)
+ vyrovnané partie
+ chytře zamaskovaná hra o doručování
Zápory:

- nedostatek karet pro variabilní opakované hraní
- složitější pravidla na naučení
- velké pauzy ve více hráčích
- náhoda
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Klíč a nauč se víc – odemkněte dovednosti svých dětí