Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Super Ace Tennis – tenisové blechy

Kdybyste tuto větu pronesli před deseti lety, asi by to znělo neuvěřitelně. Ale dnes už o tom nikdo nepochybuje: Česká republika je tenisovou velmocí. Osm češek v první stovce žebříčku ATP a jeden muž, ale záplava dalších juniorů s velkou budoucností v obou kategoriích. A proto je jen logické, že u nás vznikla desková hra, která se tento sport snaží napodobit na stole.

Tenisová novinka se jmenuje Super Ace Tennis a hru vytvořili autoři pod hlavičkou RC Games jako svoji prvotinu. A našli jí úkryt ve veliké tubě, kde se nachází srolovaný herní plán. Hráči si pak mohou vybrat, o kterou variantu mají zájem – jestli chtějí hrát na antuce, trávě nebo na betonu. Nejedná se při tom o kosmetickou vlastnost, ale kromě barvy se terén liší opravdu i vlastnostmi.

Hráči tedy z tuby vyloví herní plán, a rozloží ho na stůl mezi všechny zúčastněné. Do hry se mohou zapojit dva soupeři ve dvouhře nebo čtyři v rámci čtyřhry. S pomocí stojánků umístí do středu kurtu síť tak, aby kopírovala středovou linii. Každý hráč si vezme jednu figurku a postaví ji do kurtu. Skóre mohou počítat v hlavě nebo k tomu využít doplňkovou mobilní aplikaci.

Jednotlivé strany se střídají v odpalování míčku, které vždy začíná podáním jedné strany, stejně jako v reálném tenisu. Míček ale v tomto případě představuje malá žlutá blecha. Tu hráči v rámci svého prvního úderu, tedy podání, pošlou do hry, a to do vyznačeného území. Teprve v další výměně se otevře všem účastníkům celá plocha přesně tak, jako v klasickém tenisu.

Hráči svojí figurkou vždy dokážou pokrýt jednu z oblastí kurtu a všechny ty, které s ní sousedí celou čarou. V mezích svojí působnosti mohou se svým tenistou popoběhnout a postavit se k míčku, který přiletěl přes síť.

Odpálit každý úder (včetně servisu) lze pouze tak, že se figurkou postaví hráč na hranu blechy (míčku) a tlakem figurky dolů ji vystřelí. Pokud míček dopadne na druhou stranu kurtu a do povoleného území (pro čtyřhru je větší), tak je na řadě zase soupeř.

Precizním umístěním lze zahrát i eso, ale především ukončit výměnu úspěšným úderem. Stejně tak ale může souboj o míček skončit nevynucenou chybou, ať už střelou mimo nebo do sítě. Vítězná strana si zaznamená bod a západ pokračuje další hrou, setem až do chvíle, kdy je využit první mečbol a tím zápas končí.

Super Ace Tennis to nemá jednoduché, protože sportovní hry jsou obecně populární, ale současně nevděčné téma pro deskovou hru. Napodobit soupeření a sportovní výkony na stole se zdá být nemožné a také je. Ale co nejvíc se k němu přiblížit, i to by mohlo stačit k tomu, aby vznikla dobrá a zábavná hra.

Novinka se tedy snaží prolomit prokletí sportovních her a vybírá si k tomu nápad, který všichni známe a který má šanci na úspěch. Převzít pro náplň sportovního klání a výměnu úderů nad sítí ověřený mechanismus cvrnkání s blechami, je skvělá volba.

Při hře jde hlavně o dělání chyb, protože umístit míček tak, aby ho soupeři nechytili, není vůbec snadné. Při každém úderu je to jen jeden ze čtyř čtverečků, na který tenista nedosáhne – kromě své pozice má pokryté ještě obě sousední políčka, Jen to křížem je mimo jeho dosah a úder, který dopadne sem, je okamžitým bodem.

Po podání má ale tenista výhodu, protože se postaví na kříž všech čtyř polí. To reprezentuje to, že soupeře zatlačil silným servisem. A to bez ohledu na to, jestli se podaří podání z prvního nebo až druhého pokusu. Není ale vůbec složité udělat i dvojchybu. V partii není nic předem dané. Žádný favorit nemá jistotu, protože chyby se prostě stávají.

Ve čtyřhře je situace jiná. Do plochy kurtu se začnou počítat ještě další čtyři pole po stranách, která ve dvouhře jsou aut. No a najednou pokrýt celou plochu dvojicí tenistů tak, aby nebylo možné zahrát vítězný úder, je ještě obtížnější.

Právě čtyřhra je díky tomu mnohem taktičtější, zajímavější a zábavnější. Je to ten doporučený způsob, jak byste si podle nás měli užívat Super Ace Tennis. Ale ani dvouhra není špatná, protože musíte pořád brát v úvahu to, že hra je plná chyb, omylů a dramatických chvil. Právě tady musíme až smeknout, že se hře podařilo docela pěkně převést drama z tenisových kurtů k nám domů na stoly.

Autoři se chlubí tím, že jednotlivé terény kurtů jsou odlišné a opravdu znamenají rozdílný zážitek a mají vliv i na úspěšnost skákání s míčkem. Z antuky, kterou jsme měli možnost vyzkoušet, je evidentní, že povrch hraje důležitou roli. Z hlediska provedení potěší i to, že dostanete ke hře ještě aplikaci, která výrazně usnadní sledování skóre.

Super Ace Tennis je sportovní hra, která nás překvapila a baví nás po celou dobu. Jediným problémem může být délka partie, která se často může podobat tenisovému utkání. Je tedy pouze na hráčích, kolik setů budou chtít odehrát. Super Ace Tennis svojí jednoduchostí umí pobavit, ale současně nabízí solidní možnosti a rozhodování jako v opravdovém tenisu.

Recenze: Super Ace Tennis – tenisové blechy
Super Ace Tennis je překvapivé zpracování gentlemanského sportu, který se snadno řadí mezi jedny z nejpopulárnějších sólových disciplín této planety. Hra je založena na pořádné porci šikovnosti, protože jde o skákání s kulatými žetonky přes síť. Hráči se ale nesnaží jen dostat míček na druhou stranu, oni potřebují trefit konkrétní místo. Partie je napínavá, jen počítejte s delší herní dobou. Super Ace Tennis potěší zjištěním, že ne všechny sportovní hry jsou jen marným pokusem.
Klady:
+ výběr z terénu
+ skvělá čtyřhra
+ šikovnost
+ aplikace usnadňuje bodování
+ všechno stejné, jako v tenise
Zápory:
= délka partie (ale lze zkrátit)
4.2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Těžcí hrošíci dupou sem a tam