Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Takenoko Panďátka – černá, malá, chlupatá

takenoko-pandatka-10

Zatím jsme měli čest pouze s rodiči. A naše zahrádka jejich chlupaté kožichy neviděla ráda, ale nakonec se podařilo i přes neustálé okusování vybudovat bambusovou zahradu hodnou císaře. Jenže tím, že se z nás stal císařský zahradník, padla na nás také velká zodpovědnost. Všechno se zdálo jednoduché do chvíle, než se ukázala mláďata.

Novinku, rozšíření plné pand, si pro nás připravila dvojice autorů – Antoine Bauza a nově také Corentina Lebrata. I tahle nová reportáž z pandího života vznikla v kancelářích firem Matagot a Bombyx v roce 2015. Celý ten komplet i s ilustracemi Nicolase Fructuse, Yuio a Joël Van Aerde vydala pak česká firma REXhry a potěšila tím všechny fanoušky původního Takenoko. Novinka dostala do vínku podtitul Panďátka.

Tohle rozšíření je tenkou krabičkou, která na titulním obrázku víka ukazuje letní pohodu. Žádné nenasytné pandy nebo naštvaní zahradníci nejsou na dohled. Uvnitř krabičky se nachází pravidla, která začínají komiksovým přígběhem, ale také hromádka nových šestiúhelníkových destiček prostředí, sada nových karet úkolů, barevné dílky pro bambus, žetony panďátek a jedna figurka mámy pandy.

takenoko-pandatka-01

S novými součástkami se samozřejmě mění hned příprava hry. Do balíčku dílků je třeba přimíchat nové lokace, zatímco mezi stávající úkoly hráči přidají po šesti nových kartách pro každý typ. Jen nová figurka a žetony miminek zatím začínají na straně a do partie teprve zasáhnou.

Nové úkoly pochopitelně obohacují celou partii. Jsou tu jiné a nové druhy, které přináší jiné výzvy. Už samotné navýšení druhů karet dělá hra zajímavější, protože všechny nabízí podobné bodové ohodnocení a nevzniká z nich tedy žádná významná výhoda pro jednu nebo druhou stranu v důsledku náhodného dobrání.

I políčka jsou opět něčím nová a jedinečná. Začíná to už nebeským jezírkem, které rozšiřuje zavlažování a usnadňuje jej. Ale je tu i zahradníkův altánek, který se ubírá úplně jiným směrem. Je to místem odpočinku, kde nic neroste. Místo toho je v nabídce hned trojice karet úkolů (od každého typu jedna), ze kterých si může hráč vybrat jednu.

takenoko-pandatka-06

Bambus ale s novým rozšířením roste opravdu rychle. Dát za vinu to můžeme hned dvěma destičkám. Svatý kopeček je oblíbeným místem pro zahradníka, který zde zastaví, a na celé zahradě vyrostou bambusy na všech zavlažených polích. To zahrádka s kami zase nabídne hladové pandě hned po jedné bambusové rostlině od každé dostupné barvy.

Destičky jsou parádním přídavkem. Ocení je asi každý fanoušek, protože nabízí mnohem rychlejší růst, ale také další silné efekty. Zrychlují tak celou hru, čímž vynahrazují za nová pravidla, ke kterým se ještě dostaneme. Samotná hra tak zůstává na délku hodně podobná.

Ale pak tu máme něco, na co se těší každý nejvíc. Figurku mámy pandy a jejich prcků. Oproti předpokladům fungují trochu nezávisle, ale přesto jsou velmi propojené. Žetony panďátek hráč získá, ale poté je prostě a jednoduše použije jako bonus. Umožní mu tak získat nový dílek zavlažování, žeton vylepšené nebo vyměnit nevhodný úkol.

takenoko-pandatka-04

K tomu, aby se panďátka narodila, je potřeba máma pandová. V zahradě se objeví společně s první destičkou z rozšíření, na které je nakreslený mrňavý obrázek načančané pandice. Hráči s nově příchozí figurkou mohou posouvat stejně jako s tátou pandou v jednom směru. Současně se vždy okamžitě přesune na nově objevené políčko, pokud obsahuje její portrét.

Jenže pandice není zdaleka tak hladová, jako neustále se válící táta. Místo toho se na svém cílovém políčku natřásá a doufá, že ji navštíví nápadník. V takové chvíli obě pandy podlehnou volání přírody a na svět přivedou jedno malé miminko. To znamená, že si hráč na tahu může vzít již zmiňovaný bonusový, jednorázově použitelný žeton.

Figurka mámy pandy se hodí nejvíce v situacích, kdy hráči nemají vhodný jiný tah. Mohou si připravovat pozici a místo jinak promarněného pohybu získat cenný bonus. Třeba ten v podobě výměny úkolu může být opravdu cenný.

takenoko-pandatka-09

Takenoko: Panďátka je výborným malým rozšířením. Nedostanete záplavu novinek, ale ty, které uvnitř krabice jsou, nabízí promyšlenou evoluci. Hra je díky nim ještě zajímavější pro nováčky, ale získává nové výzvy i pro zkušené hráče. Sice nepatří mezi ty úplně nej nej rozšíření, ale to bude možná dané celkovým umírněným obsahem. To ale neznamená, že by Panďátka byla špatná. Právě naopak, Takenoko: Panďátka si zasluhují pozornost všech, kdo už bambus dnes chřoupají a je vlastně výbornou výbavou i pro ty, kdo si Takenoko teprve pořídí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAntoine Bauza, Corentin Lebrat
IlustraceNicolas Fructus, Picksel, Yuio
VydavatelBombyx, Matagot, Asterion Press, Fractal Juegos, Galápagos Jogos, Geekach Games, Gém Klub Kft., Hobby World, Îlot 307, Lifestyle Boardgames Ltd, Pegasus Spiele, Rebel Sp. z o.o., REXhry, Surfin' Meeple, Surfin' Meeple China, Tower Tactic Games
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba0
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAnimals, Environmental, Expansion for Base-game, Farming
MechanismyAction Points, Dice Rolling, Grid Movement, Modular Board, Network and Route Building, Pattern Building, Set Collection, Tile Placement
RozšířeníTakenoko
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Animals: Pandas, Theme: Chibis, Theme: Nature
Alternativní názvyTakenoko: Apróságok, Takenoko: Panďátka, Такеноко: Крошка-панда, Такеноко: Чібіс, ทาเคโนโกะ จิบิ, 御竹園:熊孩子擴充

Více o hře.

Recenze: Takenoko Panďátka – černá, malá, chlupatá
Takenoko: Panďátka je moc dobrým rozšířením pro už tak vynikající hru. Při tom ji nijak nezesložiťuje a pouze staví na tom, co si hráči oblíbili. Možná proto může také krabička a její obsah způsobit u někoho zklamání. Ovšem toho, co rozšíření nabízí, je i tak dost. Zvyšuje variabilitu, ale při tom nijak nenatahuje dobu. Hra stále vypadá výborně a tak se také hraje. Takenoko dohromady s Panďátkami tvoří vynikající celek a to znamená, že rozšíření uspělo na jedničku.
Klady:

+ drobné vylepšení nemění nic zásadního na vynikající hře
+ nová figurka
+ navýšená variabilita karet úkolů
+ jednoduché přídavky nezesložiťují pravidla
+ herní doba zůstává podobná
Zápory:

- vlastně jen malé rozšíření
- nepřidává nic zásadního (pro ty, kdo čekají velké změny)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hau Weg / Hammer Time – nadešel čas kladiva!