Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Thunderbirds – padesát let zachraňování

thunderbirds-01

Hrdinové jsou všude, kam se podíváme. Jsou v televizi, ve filmu i jen tak mezi námi. Možná už to všechno vypadá ohraně, ale bez nich bychom tu nejspíš už dávno nebyli. Jenže ti praví hrdinové jsou a vždycky budou pouze jedni – mezinárodní zachránci Thunderbirds!

To si určitě myslí také designer Matt Leacock, který vytvořil deskovou hru Thunderbirds k padesátému výročí tohoto populárního seriálu. Její vydání dostala do ruky společnost Modiphius Entertainment a ilustrace zpracovali Graham Bleathman a Shigeru Komatsuzaki, mapu pak Andrew Law. Hra vyšla v roce 2015 a to s podporou ohromujících 3167 hráčů, kteří dohromady vybrali 235.000 liber!

Hra se nachází v klasicky čtvercové krabici, na jejímž víku najdeme všechny ty vozítka, která jsou hrdinům tohoto seriálu vlastní, tedy rakety, auta i lodě. A uvnitř krabice j v první řadě mapa světa rozdělená na kontinenty. Ty jsou překryty propojujícím tunelem pro hrdiny. V horní části je pozice pro události, zatímco dole zase budou mít svoji základnu pohromy a bonusové žetony.

thunderbirds-07

V nabídce je také pořádný balíček karet. Z nich 47 představuje pohromy, další sady ale patří také vozítkům, událostem, plánům intrikujícího Hooda a šest karet odpovídajících postavám. Tolik je tu také figurek hrdinů, každý s jednou barvou. Postavičky mají každá jednu nožičku, která funguje jako špunt. Ten využijí hráči při obsazování sedaček na palubě lodí. I těch je šest a na horní části mají každá několik otvorů pro pasažéry. Ve hře ale nechybí ani žetony (bonusové či pohrom), kostky a jedna figurka Hooda.

Na začátku partie tak hráči připraví řadu karet událostí, které jsou přerušeny třemi ďábelskými plány. Složení právě těchto karet určuje obtížnost celé partie. Hráči pak postaví figurky lodí na jejich určená místa a do balíčku pohrom zamíchají karty postupu Hooda kupředu ke splnění jeho plánů. Hráči si rozeberou každý jednoho hrdinu a jeho figurku usadí do lodě odpovídající barvy.

V boji se společným nepřítelem se hráči střídají a mohou vždy využít tři akční body, které lze libovolným způsobem rozdělit hned mezi čtyři činnosti. Tu hlavní představuje létání po světě s pomocí různých prostředků. Každý stroj má pak svoji vlastní rychlost, kterou se může posunout mezi jednotlivými kontinenty. Lze také získat kartu vybavení, která pomůže později.

thunderbirds-03

Hráči za akci ale především budou provádět záchrany, které se jim staví do cesty v podobě karet pohrom. S použitím kostek a případných bonusů se hráči pokusí přehodit součtem obtížnost karty a díky tomu zkasírovat odměnu v podobě žetonů bonusů. Právě pohromy představují takové plíživé nebezpečí, se kterým se hráči musí neustále potýkat. Díky tomu čas od času ocení možnost za akci posunout jednu kartu pohromy o pozici zpět.

Kromě toho lze v každém tahu provádět zcela zdarma také několik dalších činností – přestupovat mezi vozidly, nakládat nebo vykládat pomocné bojové stroje, použít bonusové žetony za jejich efekt, ale především se pokusit porazit zlý plán Hooda. K tomu je třeba zaplatit určité množství žetonů, ale naštěstí už nejsou potřeba kostky.

Na konci každého tahu pak hráč odhalí novou pohromu, která posune ty stávající pod plánem o pozici doprava. Místo toho se také může posunout postavička Hooda. Obě tyto akce mohou vést k prohře celého týmu hrdinů v případě, že Hood dorazí ke svému plánu dřív, než se s ním hráči poperou. Veškeré pohromy přerostou hráčům přes hlavu také ve chvíli, kdy jich je pod plánem příliš. Vítězství lze pak slavit pouze v případě, že hrdinové včas odvrátí všechny tři zlotřilé plány Hooda.

thunderbirds-14

Thunderbirds je zbrusu novým kooperativním dramatem, jehož celý příběh se odehraje na mapě světa. Ten je pod neustálým nebezpečím plánů ultimátního padoucha jménem Hood. A hráči jeho plány budou muset krok za krokem mařit a doufat, že to bude stačit.

Hra samotná na první pohled připomíná trochu Pandemic. To platí také pro přípravu, kdy do balíčku pohrom přimícháte karty posunu figurky Hooda. Ale kromě spolupráce hráčů pak už všechno je úplně jiné. To proto, že základním prvkem jsou lodě, jejich posun a také obsazení figurkami. Hráči totiž mohou pohybovat vždy pouze tím plavidlem, které sami řídí. Tady je pak jasně vidět důležitost poziční hry, ale také spolupráce.

Partie nejsou přehnaně dlouhé, jsou dynamické a pořád se v nich něco děje. Počty hráčů jsou variabilní a všechny fungují spolehlivě. Výzva to bude pokaždé. Navíc je možné dokonce se Hoodovi postavit osamotě v solitérní variantě! Celkově určitě všichni ocení jednoduchá pravidla, která ale současně dávají prostor taktice.

thunderbirds-12

Ona to je ale spíš kombinace náhody a poziční hry. Štěstí tu má svoje podstatné místo a ne pouze ve správném příchodu karet. Tentokrát hráči budou opravdu používat kostky a snažit se s jejich pomocí bojovat a zachraňovat lidské životy. To přináší další napětí. Navíc hráči bojují současně hned proti dvěma časovým osám a musí mezi ně dobře rozdělovat svoji pozornost.

Takhle hra je tak jiná od Pandemicu, že vás to až překvapí. Ale při tom zachovává všechno to napětí a výzvy, na které jsme si zvykli. Karty se objevují v nejméně vhodný čas a pohromy startují tam, kde byste je nechtěli. Každá pak vyžaduje jiný přístup. Připadá vám to všechno příliš jednoduché? Nevadí, stačí navýšit obtížnost změnou karet ďábelských plánů.

thunderbirds-21

Jediným nedostatkem tak je hra ve více účastnících, kdy se čekání na tahy trochu vleče. Hráči, kteří jsou navíc na palubě pomalejšího plavidla, mohou mít pocit (správný), že týmu nemají jak pomoci. Objevování karet je náhodné, takže pokud dostanete špatnou kombinaci, je těžké se z toho náročného začátku vyhrabat ven.

Hře dominuje také vynikající zpracování. Nejde ani tak o žetony či karty, ale o lodě Thunderbirdů v hlavní roli. Ty jsou opravdu velké a osadíte je figurkami. Každá postavička má svůj vlastní model a ne pouze barvu, takže vypadají opravdu jako hrdinové původního klasického seriálu.

thunderbirds-26

Thunderbirds jsou výborným počinem, který se asi nebude moci rovnat úspěchem Pandemicu, ale to nemění nic na faktu, že je mu zdárným soupeřem. A pokud jste dokonce fanoušky seriálové klasiky, pak nemáte co řešit. Ale stačí mít jen sklony k zachraňování Země nebo prostě ke spolupráci ve skupince. Ve všech těchto případech si Thunderbirds určitě oblíbíte.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMatt Leacock
IlustraceGraham Bleathman, Michal E. Cross, Shigeru Komatsuzaki, Andrew Law
VydavatelASYNCRON games, Modiphius Entertainment
Rok vydání2015
Počet hráčů1 - 4
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(7 voters)
KategorieAdventure, Movies / TV / Radio theme, Science Fiction
MechanismyAction Points, Area Movement, Cooperative Game, Dice Rolling, Pick-up and Deliver, Set Collection, Solo / Solitaire Game, Variable Player Powers
RozšířeníThunderbirds: Above & Beyond, Thunderbirds: Devious Schemes Promo Card Set, Thunderbirds: The Hood, Thunderbirds: Tracy Island
RodinaCelebrities: Gerry Anderson, Components: Map (Global Scale), Components: Miniatures, Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: Tabletopia, Game: Thunderbirds, Players: Games with Solitaire Rules, Region: The World, Theme: Retro, TV Shows: Thunderbirds

Více o hře.

Recenze: Thunderbirds – padesát let zachraňování
Thunderbirds je pro nás asi zatím nejlepší jednoduchou kooperací pro rok 2016, když nepočítáme náročné a velké hry, jako třeba Fireteam Zero. Tahle novinka je totiž snadno přístupná úplně pro každého a právě proto v ní určitě najde zalíbení spousta zájemců. Nejsou tu žádné kostičky a nemoci. Místo toho se na kontinentech objevují hrozby a hráči se s nimi musí vypořádat. Nestačí tam ale doletět, ale je potřeba správná sestava strojů, aby dokázali dát vše do pořádku. Thunderbirds je skvělou kooperativní zábavou a to ani není nutné, abyste o původním seriálu někdy slyšeli.
Klady:

+ jednoduchá pocta slavnému seriálu
+ zase trochu jiná koooperace
+ různé obtížnosti
+ miniatury lodí
+ zábavná, včetně kostek
Zápory:

- náhoda (karty, kostky)
- pomalejší ve více účastnících
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Twilight Inscription – kreslené lodě a lodě z papíru