Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Thunderstone Advance – deckbuildingové dobrodružství

Thunderstone Advance - balení

Vchod do jeskyně se otevřel před dvěma roky. Jednou při bouři se otřásla země pod nohama lidí a najednou tu byl černý otvor. Zvířata se k němu odmítají přiblížit a kdokoliv se vydal dovnitř na průzkum, už se nikdy nevrátil. Zpočátku tam jeskyně jen tak byla a lidé si jí příliš nevšímali. Ale jak šel čas, začaly se odsud ozývat děsivé zvuky.

To byla chvíle, kdy vesničané rozeslali zprávu do okolních měst, se žádostí o pomoc. Nejdříve se zdálo, že nikdo nepřijde, ale nakonec se začaly trousit skupinky a místní hostinec ožil hlasitým hulákáním barbarských bojovníků. Přišli ale také mágové, klerici a hraničáři. Jenže nepřišli pomoct lidem, jejich hlavním cílem je Bouřlivý kámen. Pokud ho někdo najde, získá nadpřirozené schopnosti. A to už je dost velký důvod, proč riskovat vlastní život.

Do temné jeskyně se dnes s námi vydáte i vy, naši čtenáři. Právě tam nás zavede zbrusu nová karetní hra založená na deckbuildingovém principu – Thunderstone: Advance. Jejím autorem je Mike Elliott a hra vyšla v roce 2012 pod hlavičkou společnost Alderac Entertainment Group – AEG. Jedná se tedy opravdu o žhavou novinku, ovšem pouze do určité míry.

Thunderstone Advance - randomizery

Thunderstone jako takový totiž existuje už tři roky a vyšel jako jeden z prvních pokračovatelů fenoménu Dominionu. Dočkal se hromady rozšíření a fanoušků, kteří si ale často stěžovali na nedostatky v pravidlech. A tak se v AEG rozhodli vytvořit novou edici, která obsahuje odladěná pravidla a jmenuje se Thunderstone: Advance. Ale nikdo z původních hráčů se nemusí bát, hra sice mění některé základní principy, ale téměř žádné karty nejsou shodné a v podstatě pro vlastníky starší hry může sloužit jako rozšíření.

Dříve si s myšlenkou lokalizace do českého jazyka pohrávala společnost MindOK, ale právě kvůli pravidlovým nedostatkům od ní nakonec upustili. Zatím nemáme zprávy o tom, jestli s novým vydáním byla jednání obnovena, ačkoliv doufáme, že ano.

Pro nás v redakci je Thunderstone v této edici novinka. A proto nás provázelo nadšení už při rozbalování krabice s velkým démonem na víku. Balení samotné má opravdu obří rozměry, ale můžete se spolehnout, že tomu odpovídá i obsah. Ostatně ve chvíli, kdy poprvé nakouknete dovnitř, budete zavaleni 566 kartami a navíc ještě pořadači, které známe už z upířího Nightfall (recenze).

Thunderstone Advance - připravená hra

Kromě karet ale v krabici leží také masivní oboustranný herní plán a hromádka plastových žetonů, které představují úlomky titulního bouřlivého kamene (thunderstone) a slouží k označování získaných zkušeností u vašich hrdinů. Při prvním rozbalení vás čeká poměrně dost práce, abyste si hru zabalili k obrazu svému a také tak, že se vám budoucí partie budou dobře připravovat. Musíte tedy roztřídit karty podle druhu a zařadit je do krabice tak, že jim předchází vždy oddělovač toho správného druhu. Protože je karet opravdu velká spousta a druhů hromada, zabere vám toto první dělení dost času.

Před první hrou si ještě podle pravidel vytvoříte základní balíčky pro každého hráče. Ty se skládají z nezkušených bojovníků s útokem 1 (regular), pochodní, úlomků bouřlivého kamene a také dvou kopí, které můžete svým svěřencům vybavit, když vstoupí do temnoty plné nepřátel. Tím mají hráči samotní připravené svoje balíčky, které jen zamíchají a mohli by začít hrát.

Jenže herní plán zatím zeje prázdnotou a je třeba jej naplnit. K osídlení dungeonu i vesnice využijete karty randomizerů, které zastupují jednotlivé hromádky. Až po jejich rozložení je pohodlně nahradíte opravdovou hromádkou z balení. První na ráně je k naplnění temné prostředí, v němž žijí příšery. Musíte nyní vytáhnout jednu rasu příšery od každé ze tří úrovní – level 1 až 3. K tomu ještě musíte určit závěrečného bosse, který u sebe bude mít bájný thunderstone. Jakmile vylosujete tyto tři balíčky, pořádně je zamícháte a odpočítáte deset karet. Do nich náhodně vložíte postavu bosse a všechny ostatní karty položíte nahoru. Tím máte zajištěnou délku hry, ale přitom nevíte, kdy se přesně závěrečný souboj bude konat.

Thunderstone Advance - připravená hra

Nyní připravíte čtyři balíčky náhodně vylosovaných hrdinů, kteří mohou vstoupit do vašich služeb. Do levého sloupečku na herním plánu připadne několik základních karet, které už máte ve své hráčské hromádce, ale můžete si o ně svoji sestavu rozšířit – regular bojovník, pochodeň a oštěp. Úlomky thunderstonu koupit nelze a musíte si vystačit s těmi dvěma v základním balíčku.

Doplníte vesnici tak, abyste měli celkem v nabídce (mimo hrdinů) osm karet předmětů, věcí a kouzel. Na připravená místa položíte balíčky kletby a pomocníků (familiars) a také hromádku žetonů představujících zkušenosti. Tím je hra konečně přichystaná a můžete se vydat vstříc dobrodružství.

Hráči mají v průběhu svého tahu vždy k dispozici šest karet dobraných z balíčku na konci jejich předchozího kola. S nimi mají na výběr čtyři akce – odpočinek a příprava jsou ty jednodušší, které si vezmeme na začátek. Odpočinek vám umožní zničit (= zahodit ze hry) jednu kartu, kterou držíte v ruce. Tím váš tah končí a na řadě jsou soupeři. Často se jedná o nezbytnou akci, ale mnohem lepší je využívat schopností některých postav, které podobné věci umí také.

Thunderstone Advance - rozehraná hra

Příprava je mnohem zajímavější. Můžete totiž vzít libovolný počet karet z ruky a položit si je na dobírací balíček. Tím je sice vaše snažení pro toto kolo u konce, ale připravili jste si lepší pozici pro následující kolo, kde máte několik karet připravených a zbylé vám náhodně doplní ruku. A třeba budete mít štěstí a budou to zrovna ty, které jste právě teď potřebovali. Příprava je důležitá, pokud se chystáte třeba na nějakého silného protivníka v dungeonu.

Třetí akcí je návštěva vesnice. V té můžete za čísla na symbolech mincí v ruce nakoupit jednu kartu a může to být hrdina, předmět, zbraň nebo kouzlo. To záleží pouze na vás a na vašich úmyslech. Koupenou kartu si položíte na svoji odkládací hromádku. Ve vesnici můžete také vylepšovat svoje stávající bojovníky za získané zkušenosti. Pokud jich máte dostatek pro zvýšení úrovně (můžete povýšit i regulara na libovolného hrdinu první úrovně), vrátíte je do banku a na místo vylepšované karty si dosadíte nejbližší vyšší level odpovídající postavy. Ta je pochopitelně silnější a navíc poskytuje nějaké ty speciální schopnosti.

Všechny tyhle tři akce předchází tomu, než se konečně vydáte dolů do jeskyně a postavíte se tváří v tvář některé z příšer, které tam přebývají. Na jednodušší straně to jsou čtyři nepřátelé, na obtížnější pak tři, seřazení v řadě na políčcích Rank 1 – 3 (4). Pokud některého z nich porazíte, doplňujete jejich řady ze zamíchaného balíčku.

Thunderstone Advance - rozehraná hra

Každá z pozic, na které se příšera nachází, má pod sebou uvedenou takzvanou Darkness hodnotu. V jeskyni je totiž tma, a pokud vaši bojovníci nevidí, mají značnou nevýhodu oproti stvoření, které zde žije. Musíte mít tedy dostatek loučí, jinak vaši hrdinové získají nepříjemné postihy.

Při vstupu do dungeonu musíte vybrat nejdříve monstrum z nabídky, na které se zaměříte. Nyní můžete k vyloženým hrdinům přidat také nějaký předmět a vybavit jim ho. Postava však musí mít dostatečnou sílu, aby předmět unesla, a každý z účastníků bitvy může mít současně vybavenou pouze jednu zbraň. Právě v tuto chvíli dochází k aktivaci první události na kartě příšery. Pokud totiž má vámi zvolená příšera nějaký text uvozený slůvkem Battle, právě teď je chvíle, kdy se taková vlastnost spustí.

Nyní je na vás, abyste sečetli hodnoty fyzického a magického útoku, kterými vaši hrdinové disponují a odečetli případný postih za temnotu, pokud nemáte dostatek loučí nebo dalších předmětů poskytujících světlo. Výsledné číslo porovnáte se životem příšery uvedeným v levém horním rohu na symbolu štítu. Pokud jste číslo alespoň vyrovnali, váš výlet do jeskyně byl úspěšný.

Thunderstone Advance - karty

Nyní je třeba určit, co vás čeká a nemine jako odměna za to vítězství. Nejdříve ale některé příšery mají „aftermath“ efekt, kterým se vám ještě pomstí za vaše vítězství. Odvetné útoky nejsou nijak příjemné, ale naštěstí se na spoustu z nich dá připravit dopředu, protože schopnost znáte ještě před samotným bojem. Pak už vás čekají ale samé radosti – můžete využít vlastnosti Spoils (Kořist) na kartách, které máte v ruce, ale také získáte kartu a několik zkušeností (uvedeno v pravém dolním rohu) za odměnu.

Každá příšera má také na své kartě uvedenou hodnotu vítězných bodů, které mají význam na konci hry. Ve chvíli, kdy porazíte nositele thunderstonu, hra okamžitě končí. Všichni si sečtou nasbírané body v ruce za poražené příšery i některé další předměty a hrdiny, a ten s nejvyšším ziskem se stává vítězem.

Thunderstone: Advance je velice povedená deckbuildingová hra. Je za ní vidět práce, která byla věnována jejímu odladění od první, trochu slabší verze. Ani fanoušci si nemohou stěžovat, že by společnost AEG chtěla pouze rýžovat peníze a vydávala reedici hry. V krabici totiž najdete kromě nového herního plánu a přepracovaných pravidel také zcela nové karty, které se v předchozích hrách Thunderstone nenacházely. V podstatě k ní tak mohou vlastníci starších her vzhlížet jako ke speciálnímu rozšíření.

Thunderstone Advance - rozehraná hra

Autoři se snažili hodně, aby Thunderstone: Advance byl zpětně kompatibilní. Hráči sice na začátku začínají se zcela jinou rukou než dříve – regularové i úlomky thunderstonu jsou novinky. Přitom většina principů je zachovaná a nevyužijete tak pouze karty, které se odkazují na staré startovní karty.

Obrovskou zbraní této hry je neuvěřitelná variabilita. S obrovským počtem nejrůznějších balíčků a kombinací, dvanácti hrdiny a především s deseti skupinami příšer, z nichž ve hře použijete vždy pouze tři, je prostě nemožné získat znovu stejné složení hry. Navíc i samotný majitel thunderstonu se losuje náhodně ze tří postav. A to mluvíme pouze o základní hře.

Jenže Thunderstone: Advance je o víc, než jen o sbírání karet do balíčku a snaze je co nejlépe zkombinovat. Je o dobrodružstvích. Sběr karet má zde trochu vyšší cíl, protože hra má takový druhý level v podobě dungeonu, kam se můžete vydat a svůj balíček prověřit.

Thunderstone Advance - karty

Pro spoustu lidí je lákavá také vidina vylepšování hrdinů za pomoci získaných zkušeností. Snaha získat silnější hrdiny, které zatím nelze nakoupit, pohltí každého hráče. A s tím je úzce svázaná i návyková hratelnost, kterou si vás dobrodružství v této deskové hře získá. Budete se těšit na každou partii a tu hodinku, již souboj trvá, si budete zaručeně užívat.

Samozřejmě stejně jako vždy s podobnými hrami, i zde se setkáte s problémem čekání na soupeře. Ve dvou se nedostatek tak neprojeví, ale pokud vás hraje víc a vaši protivníci zrovna bojují, tak se vám čekání na tah náležitě protáhne. Můžete si jej zkrátit pouze studiem vlastních karet a plánováním dalších kroků.

Thunderstone: Advance se hraje dobře ve všech počtech hráčů, když pomineme zmíněné protahování pauz mezi tahy hráče. Jinak je vše výborně vyvážené pro všechny počty. Interakce zde není možná tolik, kolik by mohlo, ale to nevadí, protože všichni jsou stejně zaměření hlavně na budování svého balíčku.

Thunderstone Advance - karty

Zpracování a ilustrace jsou povedené. Podílelo se na nich hodně lidí, ale sestava působí poměrně kompaktně. Svoji zásluhu na tom má také vizuální barevné rozlišení karet podle druhu a zdobený okraj, který kresbám pomáhá vyniknout. Na začátku se musíte naučit orientovat ve spoustě ikonek, ale ty vám přejdou po chvilce do krve.

Thunderstone: Advance je skvělou karetní hrou na hrdiny. Povedete je do boje proti nepoznaným příšerám a prožijete spoustu legendárních bitev s monstry, která ještě svět neviděl. A pokud zvítězíte, hrdinové získají zkušenosti a můžete si u nich vylepšit jejich schopnosti. Tato karetní hra je prostě výbornou volbou nejen pro milovníky fantasy, ale také pro fanoušky jakéhokoliv dobrodružství. O to jde přece především, nemyslíte?

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEdward Bolme, Mike Elliott, Mark Wootton
IlustraceJason Engle, Erich Schreiner, Mark Tarrisse, Shane Tyree
VydavatelAlderac Entertainment Group, Pegasus Spiele, Wargames Club Publishing
Rok vydání2012
Počet hráčů1 - 5
Herní doba45
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(34 voters)
KategorieCard Game, Fantasy
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Open Drafting
RozšířeníThunderstone Advance: Caverns of Bane, Thunderstone Advance: Into the Abyss, Thunderstone Advance: Root of Corruption, Thunderstone Advance: Towers of Ruin – Modules, Thunderstone: Avatars
RodinaGame: Thunderstone, Game: Thunderstone Advance, Players: Games with Solitaire Rules
Alternativní názvyThunderstone Advance: Die Türme des Verderbens, 雷霆之石進階版: 遺跡之塔

Více o hře.

Recenze: Thunderstone Advance – deckbuildingové dobrodružství
Thunderstone Advance je reedicí klasické deckbuildingové hry na hrdiny. Do svého balíčku dostanete několik bojovných mužů, které můžete trénovat a verbovat nové postavy a zbraně k nim ve vesnici. Pak se po zuby ozbrojení vydáte do dungeonu, kde na vás čeká hned několik monster. Výhry, prohry, všechno pěkně závisí na vašem plánování a dobře sestavených kartách v balíčku. Thunderstone Advance k tomu přidává obrovskou variabilitu, snadnou přípravu, herní plán a žetony reprezentující zkušenosti. Pěkná grafika karet vám pomůže snadno se přemístit do fantastického světa plného draků a kostlivců. A protože je to opravdu výborná zábava, vydejte se na svoji výpravu za dobrodružstvím i vy.
Klady:

+ odladěná pravidla
+ obrovská variabilita
+ získávání zkušeností, trénování hrdinů
+ příprava na boj odložením karet na dobírací balíček
+ vybavování zbraní
+ vyrovnaná délka i ve více počtech hráčů
+ napínavé
+ dává deckbuildingu druhý dech
Zápory:

- méně interakce
- sbalení hry zabere hodně času
- hodně angličtiny na kartách může být pro někoho překážkou
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Infarkt – jak se vyhnout zástavě srdce