Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tik Tak Bum! – výbušná hra

Tik.. tak.. tik.. tak.. S každým tiknutím se zvuk vrýval více a více do vědomí všech přítomných. Všichni nejistě upírali zrak na stůl, kde stála zabalená krabice.

„Co myslíte, že to bude?“ zeptala se nejistě dlouhovlasá blondýnka.

„Nejsem si jistý, Petro,“ zamyšleně odpověděl menší muž s brýlemi.

Krabice dorazila jako zásilka bez jména odesílatele na adresu jejich firmy. Teď se nad ní na příjmu zboží sklání nervózně šestice lidí a nevědí, co si počít. Zavolat policii? Otevřít krabici? Mohou to riskovat?

Tikání bylo stále dotěrnější a nedalo se před ním nikam utéct.

„Rozbalíme to!“ rozhodně prohlásil vyšší muž s bradkou. „Kdo by nám posílal bombu? Určitě to bude žertík.“

Řekl to tak přesvědčivě, že ho všichni podpořili, ačkoliv udělali podvědomě krok zpět, když vzal do ruky nůž a naříznul krabici.

Tikání ještě zesílilo, jak jeho zvuk pronikal nově vytvořenou škvírou. Bylo jako bič na napjaté nervy všech přítomných. Uvnitř byla menší, zelenočerná krabice a tikání šlo jednoznačně z ní… Zdálo se, že odvaha opustila i muže s bradkou, ale nakonec se odhodlal, nadzvednul víko a…

Jak již název napovídá, v téhle hře se setkáte s bombou. Co bude ovšem většinou kolem vás vybuchovat, budou salvy smíchu všech zúčastněných. Hra Tik Tak Bum! od firmy Piatnik přivádí znovu na svět hru Pass the Bomb z roku 1996. Autory originálu jsou Los Rodriguez a Roger Heyworth.

Tik Tak Bum! se nachází ve skromné tmavé krabici, která obsahuje jen několik málo komponent. Jedná se o balíček karet, zvláštně pokreslenou kostku, ale hlavně o bombu. Opravdovou bombu, dokonce včetně zápalné šňůrky. Na rozdíl od vybuchující bomby je však tato na dvě malé tužkové baterie (AAA) a nic vám neudělá. Jen tyto tři komponenty stačí k tomu, aby rozpoutaly ohromnou legraci kolem stolu, a právě o tom si teď povíme více.

Základní herní princip vlastně vychází z oblíbeného slovního fotbalu, jen si jen trochu upravuje k obrazu svému. Ale začneme pěkně od začátku. Na tom z balíčku pětapadesáti karet odpočítáte celkem třináct a to bez ohledu na počet hráčů, který se partie účastní. Na kartách je uvedena slabika, ke které budete muset najít příslušná slova.

Hráč, který začíná, hodí kostkou a tím určí pozici pro první slabiku. Na šesti stranách jsou tři možnosti – na začátku slova, na konci slova a kdekoliv. Na kostce těmto variantám odpovídají obrázky, které se budete muset nejdřív naučit – tik znamená začátek, bomba konec a tik tak bum kdekoliv.

Teď si konečně vezme do ruky bombu a stiskne červené tlačítko na spodní straně. V tu chvíli začne bomba tikat a hráč může otočit první kartu se slabikou. Na základě hozené hodnoty musí vymyslet slovo, které tuto slabiku obsahuje na daném místě. Jakmile se mu to podaří, předá bombu hráči po své levé ruce, který musí vymyslet další slovo. Takto pokračuje každé kolo do té doby, dokud bomba nevybuchne.

Ten, jemuž zůstala v ruce ve chvíli výbuchu, prohrál první partii a vezme si jako důkaz kartu, která mu přinesla tu smůlu.

V začínání se postupně hráči střídají, dokud nedoberou všech třináct karet. Ten, který za partii nasbírá nejvíce trestných karet, prohrál. V případě shody se hraje takzvaná náhlá smrt, tedy následující karta z balíčku nepoužitých karet rozhodne o vítězi.

Pokud by bomba explodovala vždy ve stejnou dobu, hráči by se brzy naučili tento čas odhadovat. Právě proto obsahuje bomba speciální časovač, díky němuž vybuchne vždy po jiné náhodné době v rozmezí deseti až šedesáti vteřin.

Občas dojde k situaci, že bomba vybuchne v okamžiku, kdy ji jeden hráč předává dalšímu. Nám se osvědčilo předávat si bombu z ruky do ruky a ten, kdo ji drží je tím, který toto kolo prohrál.

Karty jsou oboustranné, takže je nutné je při začátku každého kola otáčet, ale znamená to velmi vysokou variabilitu. 110 slabik je dostatek na to, aby se hra neohrála, protože jen těžko si je budete pamatovat a o to méně je pravděpodobné, že si zapamatujete větší množství slov, které je obsahují. A pokud ano, jen to zvýší soupeřivost ve hře a přispěje k výukovému nádechu hry.

Bomba padne perfektně do ruky a má příjemný povrch. Spínač na spodní straně je dobře umístěný a po několika partiích jej budete schopní najít i poslepu. Hlasitost tikání mohla být o trochu nižší nebo alespoň nastavitelná na několik úrovní.

Hlasité tikání má však zajímavý vliv na hru. Ve chvíli, kdy se zaseknete a už vás nenapadá další slovo, tikání vytváří intenzivní pocit napětí a zároveň vám zdárně ruší jakoukoliv snahu o uvažování. Takže v konečném důsledku je hlasitý tikot poměrně důležitou složkou Tik Tak Bum!.

Z kostky se na některých místech pomalu odlupuje zlatá barva, kterou jsou na ní jednotlivé symboly vykresleny, takže se při častém hraní může stát, že ji opotřebujete zcela. Je to škoda, ale i v tom případě ji lze poměrně snadno nahradit jakoukoliv jinou kostkou.

Nesmíme opomenout výukový vliv hry. Pokud budete soupeřit s dětmi, zvětšíte jim tak výrazně slovní zásobu, protože budou odposlouchávat slova, která vymýšlíte vy a zároveň se naučí také rychle verbálně reagovat.

Věkové doporučení na sobě nese číslovku dvanáct. My si myslíme, že hru mohou zvládat i menší děti kolem desátého roku věku, ačkoliv nemají ještě tak vyvinutou slovní zásobu.

Celá hra zaujme na první pohled vynikajícím zpracováním a překvapí i skeptiky. Tikání bomby naláká i ty, kteří se zrovna partie neúčastní a než se nadějete, budete se blížit k maximálnímu počtu dvanácti hráčů. Partie je stejně napínavá ve dvou i ve více hráčích. Vše závisí na jednoduchém principu slovního fotbalu, který už každý zná. Že je pro vás moc jednoduchý? Pak nastal čas vytáhnout z krabice bombu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSylvie Barc, Roger Heyworth, Los Rodriguez, Juan Rodriguez
IlustraceSylvie Barc, Patrick Fix, G. Husner, Simon Roberts, Juan Rodriguez
VydavatelAnvol, AS Company, Asmodee, danspil, Gibsons, Giochi Uniti, Goliath Games, Grand V, Jumbo, Kod Kod, Peliko Oy, Piatnik, Pressman Toy Corp., Ravensburger, Venice Connection, Week End Games, Zygomatic
Rok vydání1994
Počet hráčů2 - 10
Herní doba20
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieElectronic, Party Game, Real-time, Word Game
MechanismyDice Rolling, Hot Potato
RodinaGame: Pass the Bomb
Alternativní názvyCrazy Bomb, Passa la Bomba, Passa la Bomba Compact, Sprengjuspilið, Tic Tac Boum, Tic... Tac Boum, Tick Tock Boom, Tick... Tack Bumm, Tick... Tack Bumm Compact, Tick... Tack... Boumm!, Tick... Tack... Bumm!, Tick...Tock Boom, Tik Tak Boem!, Tik Tak Boum, Tik Tak Boumm, Tik... Tak Buum, Tik... Tak PÕMM, Tik... Tak... Boem!, Tik...Tak...Bum!, Travel Pass the Bomb, Τικ...τακ μπουμ, Тик... Так Бумм, בומבה (Bomba)

Více o hře.

Recenze: Tik Tak Bum! – výbušná hra
Klady:

+ zpracování
+ tikající bomba
+ napětí ve hře
+ jednoduchá pravidla
+ dostatek karet
+ rychlá hra
Zápory:

- nelze regulovat hlasitost tikání
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Carcassonne – na hradě a v podhradí