Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Topiary – dobře zastříhnuté keře

topiary-01

Pamatuji si přesně ty měsíce, kdy jsem byl učedníkem. Bylo to občas až nebezpečné a bláznivé. S nůžkami jsem dokonce spal, jak mě můj mistr učil zdokonalit se v umění zastřihování keřů. Vytvářet z nich nečekané a nádherné tvary, to je nyní mým jediným posláním. Pouze zahrada s takovými ozdobami je opravdu kompletní.

Tvorba krásných zelených soch z keřů bude náplní našich životů v deskové hře Topiary, kterou si pro nás připravil designér Danny Devine. Jedná se o hru, která byla představena v roce 2017 s ilustracemi samotného autora. Celé dílo vydala společnost Fever Games s pomocí Renegade Studios a do evropské distribuce se dostala krabice zásluhou firmy Esdevium Games.

Bílá krabička zaujme svojí krásnou grafikou, protože jí vévodí jeden keříkový dinosaurus. A zaujal nejen malou hnědou veverku, ale zaujme především nás. V nitru se nachází jedna zahrada rozdělená do padesáti obdélníčků sloužících pro počítání bodů. Na dně pak leží skupinka 32 návštěvníků (osm exemplářů pro každou ze čtyř barev) a hráči budou muset také objevit a vycvakat z archů čtyřicítku destiček se zelenými sochami.

topiary-06

Každý ze soupeřů si vezme sadu figurek zvolené barvy a položí je před sebe. Ze zahradních dílků vytvoří šachovnici pět krát pět čtverečků, všechny otočené obrázkem dolů. Výjimkou je pouze dílek úplně uprostřed. Ze zbývající zásoby pak dostanou jednotliví soupeři po třech destičkách, které si mohou ukrýt v ruce před zraky ostatních. Bodovací destička může zatím zůstat stranou, na tu dojde později.

Ve svém tahu hráč vždy umístí jednoho návštěvníka ve své barvě a to k libovolnému sloupci nebo řadě. Při tom nemusí figurka stát pouze čelem k této řadě, ale může koukat také šikmo do diagonály začínající u kteréhokoliv dílku. Snaží se jej postavit tak, aby měl na konci partie před sebou linii stromků co nejvyšší hodnoty.

Právě proto je tu také druhá fáze tahu, ve které dostane hráč příležitost vyměnit jednu libovolnou destičku právě v řadě před nově umístěnou postavičkou. Odstraní tu, kterou tam nechce (prázdnou trávu nebo jiné stromek) a položí místo ní destičku z ruky. Tím sem zasadí stromeček a ostříhá jej do patřičné podoby. To znamená, že nový obrázek je už viditelný všem a bude se počítat na závěr partie, pokud jej někdo do té doby nevymění.

topiary-07

Souboj pokračuje až od chvíle, kdy je umístěná poslední figurka ze zásoby hráčů. Všichni se pak postupně vžijí do role svých (osmi, šesti nebo pěti) návštěvníků. Jenže tady hraje roli nejen linie, ale také velikost stromečků! Musí být totiž ve vzestupném pořadí, protože jinak se schovají za svoje vyšší sourozence. Pouze ty opravdu viditelné z pozice návštěvníka se počítají. Jednotlivé destičky mají každá svoji jasně stanovenou bodovou hodnotu. Součet všech neblokovaných keřů dává výslednou sumu (k jejímu označení se použije přiložené bodovací deska) a ten z hráčů, kdo má bodů nejvíce, se stává vítězem.

Topiary je nádhernou a při tom velmi jednoduchou hrou. Právě na estetice tato novinka staví svůj úspěch a ten se daří. Hra je totiž skvěle přístupná a snadno pochopitelná, protože nemá žádná složitá pravidla. Prostě stavět stromečky (destičky) za sebe a to je vše!

Linie jsou poměrně jasné, pokud jde o řádky a sloupce. Tady hráči na první pohled vidí, co lze získat nebo ztratit. Jenže do boje vstupují také vertikály, které vůbec není snadné vidět a hráči se na to musí poměrně dost soustředit. Tím ale je vždy zaručeno, že hráči mají z čeho vybírat. A to i později, kdy už je spousta pozic obsazená.

topiary-13

Hráči samozřejmě mohou stavět diváky i proti sobě, protože i v jedné linii se mohou bodové zisky lišit. Důvodem je schovávání stromečků jeden za druhého. Právě tady musí hráči zapojovat svoji představivost.

Po celou dobu mají veškeré bodování hráči pod svojí kontrolou, ačkoliv každý pouze jednu část. Všechny destičky ale umístí ve výsledku soupeři a ne náhoda. Právě tenhle zajímavý pocit částečné kontroly a bezmoci nad činy ostatních je moment, kde si nás hra získala. Na štěstí tak závisí pouze samotné dobírání destiček do ruky, což ale může i tak výrazně ovlivnit průběh partie a někomu může právě tento prvek vadit. Na konci pravidel ale tito hráči najdou variantu s draftováním, která prvek zdárně minimalizuje.

A boduje nejen chytrým umisťováním figurek, ale také rychlostí. Partie jsou opravdu bleskové a odehrané během patnácti minut. Ty jsou naplněné neustálým přemýšlením, kam bude výhodné v příštím kole umístit destičku a figurku. Je důležité mít ve hře méně soupeřů, protože pak je bitva mnohem taktičtější. Ve čtyřech se tento prvek výrazně ztrácí.

topiary-08

Skóre se nepočítá ale jako pouhý součet. Existují také bonusy za stejné sochy v jedné linii, které mohou svému divákovi přinést každá jeden bonusový bod. Navíc lze odměnu získat i za destičky, jež hráči zůstaly v ruce. Jeho diváci ale musí mít na očích alespoň jednu sochu stejného tvaru a větší velikosti. Toto je ale hodně matoucí a náhodný prvek, který lze ale velmi snadno vyřadit.

Přehazování destiček současně umožňuje napáchat pořádné škody v plánech soupeřů. Pokud tedy máte zájem, může se Topiary změnit v poměrně dramatickou a krvelačnou partii plnou útoků na protivníky. Naštěstí záleží pouze na hráčích, jestli si půjdou po krku a budou si blokovat své výhledy nebo ne.

topiary-17

Topiary je taková abstraktní hra převlečená do opravdu příjemného kabátku. Umí velmi dobře pobavit a nezklame, pokud od ní čekáte lehké odreagování. Potěší také její nádherné grafické zpracování. Topiary je radostí pro všechny milovníky rychlejších her.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDanny Devine
IlustraceDanny Devine, Jeff Oglesby
VydavatelFever Games, (Web published), Aurora, Edgard Games, Korea Boardgames, Mandoo Games, Renegade Game Studios
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(7 voters)
KategorieAbstract Strategy, Puzzle, Territory Building
MechanismyHand Management, Tile Placement
RodinaComponents: 5 x 5 Grids, Theme: Gardening
Alternativní názvySprytni ogrodnicy, 토피어리

Více o hře.

Recenze: Topiary – dobře zastříhnuté keře
Topiary je krásně vypadající, malá a rychlá hra, která potěší všechny milovníky fillerů. Hra ale kromě toho vyniká také jednoduchými pravidly a zajímavými nápady na umisťování figurek, které nabízí spoustu možností. Pro bodování jsou ale důležité i velikosti samotných stromečků. Topiary je hra, která rozhodně nezkazí žádnou pohodovou zábavu a to především ve dvou.
Klady:

+ krásné zpracování
+ hodně možností v postavení figurek
+ rychlá partie
+ taktická možnost umisťování destiček
+ šance podrazit soupeře
+ draftovací varianta
Zápory:

- slabší ve vyšším počtu
- náhoda v dobírání destiček
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Paměť 3D – kostičky v prostoru