Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Turnstile – otočné bludiště

Turnstile - balení

Svět přesýpacích hodin byl podivným místem plným šumění. Přesýpací hodiny jsou zde všude, prochází se po ulici, prodávají v krámcích nebo popíjí kávu. Nemluví. Jejich celý svět prostupuje pouze šumění sypajícího se písku, který nesou na svých tenkých čtyřech nohou.

Mají úzké krky, které oddělují jejich symetrické, stejně velké horní a spodní části těla. A právě přes ně se sype písek, který jejich tělo okysličuje a udržuje naživu. Spolu se dorozumívají za pomoci hrdla, které umí stahovat a roztahovat a tak se ze šumění stává přerušovaný komunikační prostředek.

Jenže zrnka v jejich těle se opotřebovávají a zmenšují. A ani svět přesýpacích hodin není takovým, kde by někdo dostal něco zadarmo. Proto každodenně vstupují desítky návštěvníků do obchodu nazvaného Turnstile. Zde musí obelstít všechny ostatní zákazníky a dostat se k poličce s pískem přes systém otočných dveří.

Turnstile - připravený hlavolam

Právě na motivy tohoto světa vznikl logický hlavolam Turnstile, vydávaný v původním znění firmou ThinkFun. Hra pro jednoho vznikla v roce 2011 a jejím autorem je Steve Hayton. Do České republiky se hra dostává zásluhou brněnské společnosti Corfix Distribution, která jí dala kompletní český kabátek a také podtitul Otočné bludiště.

Turnstile se nachází v klasické krabici, která má otevírání zboku. Na jejím obalu najdete nakreslený celý obsah krabice, takže hned víte, co kupujete. Přesto se ale teď společně podíváme na její obsah blíž a pořádně.

Když krabici otevřete, vytáhnete z ní jednu velkou plastovou vložku, do které jsou všechny komponenty bezpečně uložené. Nemusíte tedy mít strach, že by se cestou k vám domů nějak poškodily.

Turnstile - karty

Všechny součástky zakrývá čtvercový hrací plán, který v sobě má devět velkých kulatých prohlubní, ale také čtyři malé tyčinky, které vystupují kolem kolečka uprostřed. Zatímco do velkých zapadnou přesně základny osmi barevných figurek (čtyři šedé a čtyři barevné), tyčinky čekají na nasunutí pantu od dveří. Jako dveře zde slouží vlastně takové turnikety – desítka dveří v nejrůznějších tvarech, od jednokřídlého, přes tvar L, T nebo X. Každé dveře způsobí jiný zmatek v místnosti plné přesýpacích hodin.

Ke hře v balení patří samozřejmě také balíček čtyřiceti karet se zadáními. Každá z nich má na své druhé straně také okamžitě zkontrolovatelné řešení. To je samozřejmě výhoda, ale současně také nepříjemné lákadlo pro lidi s menší trpělivostí, především pak pro děti. Lepší je tedy dětem hru připravit a kartičku jim nedávat, aby nenakukovaly na druhou stranu.

Poslední důležitou součástkou krabice je plátěný pytlík, který vám umožní hru přenášet bez nutnosti s sebou všude tahat celou neskladnou krabici. Takto je hra mnohem skladnější a vejde se vám bez problémů do batohů. Nemohou samozřejmě chybět ani pravidla hry, která jsou v češtině a jsou doprovázena ilustracemi, které vám všechno objasní na první pohled.

Turnstile - průběh řešení

Ale ještě zpět ke čtyřicítce karet zadání. Ty jsou rozdělené po deseti do úrovní od začátečníka, přes pokročilého až po experta. Každá z nich na sobě obsahuje nákres počátečního rozmístění přesýpacích hodin na herní desce a také rozložení dveří a na kterou stranu jsou na začátku otevřené.

Všimněte si, že hrací deska má každý z rohů označený jinou barvou – zelená, oranžová, fialová a modrá. Tyto barvy odpovídají vždy jedné figurce, kterou máte v balení. A vaším úkolem je právě všechny barevné figurky, které jsou v zadání na desce položené, dostat do jejich barevného rohu, kde si mohou nakoupit u pultíku písek. Šedé figurky slouží jako překážky a zákazníci, jejichž poloha vás zajímá pouze proto, abyste mohli přesunout svoje svěřence.

A jak řešení hádanky vlastně probíhá? Hráč může v jednom tahu pohnout vždy s jednou figurkou na libovolné sousední místo, které je volné. Přitom mu ale v postupu překáží spousta otáčejících se dveří. Ty se tedy otevírají spolu s tím, jak se figurka pohybuje.

Turnstile - karty

Jenže protože některé dveře mají více křídel, často se vám stane, že dveře nelze otevřít, protože za některým z křídel stojí postavička. A právě tady začínají problémy. Musíte totiž vymyslet nejen průchod pro svoji figurku, ale současně jí musíte také pročistit cestu tak, aby bylo možné dveře otevírat.

Pochopitelně nesmíte s figurkami dveře přeskakovat, nesmíte nic odebírat ani přesouvat. Jediný povolený pohyb je do čtyř světových stran. Pouze si při tom můžete otevřít dveře před sebou, ale jen tím, že na ně zatlačíte figurkou, jako by si je otevírala sama.

Herní princip Turnstile je skvělý! Musíte totiž při každém kroku sledovat úplně celý devítipolíčkový plán, protože figurky se navzájem ovlivňují. Je sice možné, že v tomto kroku vám postavička nepřekáží, ale už v příštím budete potřebovat otevřít dveře, které vám blokuje.

Turnstile - vyřešený hlavolam

Celý průběh luštění tak vlastně tvoří snaha udělat vaší figurce cestu, ustoupit s ostatními šedými postavičkami a dorazit do cíle. S vyššími obtížnostmi se do hry zapojuje současně víc a víc barevných figurek. Pak se vám stane, že s jednou sice dorazíte do jejího rohu, ale ta svou pozicí blokuje průchod druhé barevné, takže se ještě musíte místa na čas vzdát.

Turnstile patří do kategorie pokročilých logických hádanek. Základní obtížnost sice není nijak těžká, ale složitost řešení velmi rychle narůstá. Proto je tato hra doporučena až od osmi let věku, což naprosto souhlasí. V tomto věku se navíc děti určitě nebudou schopné poprat se dvěma nejvyššími obtížnostmi bez pořádného tréninku.

Hra trénuje prostorové vnímání, představivost a logiku. Přitom její zpracování je na naprosto vynikající úrovni. Všechny dílky jsou vyrobené z pevných materiálů, stejně jako hrací deska. Čtyřicet úloh sice není nějak extra mnoho, ale i tak by vás mělo udržet v napětí a přemýšlení na hodně dlouho.

Turnstile - připravený hlavolam

Turnstile se prostě povedlo. Už jen samotný herní princip s otočnými turnikety a přesunováním figurek je sice známý, ale šikovně převedený do formy hlavolamů. Tak na co ještě čekáte? Nechte si nasypat písek na hlavu, ale nevzdávejte to! Každá úloha má řešení!

Recenze: Turnstile – otočné bludiště
Turnstile je logickou hrou z řady ThinkFun, která potrápí vaše závity za pomoci točitých dveří. Těmi na herní desce prochází figurky ve tvaru přesýpacích hodin. Musíte je dostat do barevného rohu, který se shoduje s jejich odstínem. Cestou ale musí překonat spoustu překážek, protože otočné dveře jsou často zablokované nějakou jinou figurkou stojící za některým z křídel. Musíte tak zapojit veškerý svůj důvtip, abyste čtyřicet úloh vyřešili. Stejně jako u podobných logických her, ani zde nemáte šanci si řešení zapamatovat a můžete tak klidně řešit po čase úkoly znovu. Hra skvěle trénuje logické uvažování a představivost. Turnstile je skvělou volbou pro všechny, kteří rádi přemýšlí.
Klady:

+ skvělý herní princip
+ kvalitní komponenty
+ čtyři obtížnosti
+ různé barvy přesýpacích hodin
+ opravdu náročná logická hra
Zápory:

- někomu může 40 úloh připadat málo
- řešení na druhé straně karty zadání
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Porta Nigra – jedna brána pro každého (n)