Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Expres Pošťák doručuje psaníčka

Expres Pošťák - balení

Dopis. Téměř zapomenutý způsob komunikace, který pomalu vymírá. Obálky, poštovní známky, razítka. To všechno děti už dneska znají méně a méně. A přitom je v tom tolik romantiky a dobrodružství. Dnes ale je všechno o SMSkách, e-mailech, chatování a Facebooku a dopisy už si nikdo nepíše.

Prvním krokem k oživení byla úžasná hra Post the Most (recenze) a dnes tu máme dalšího pošťáka, který klepe na dveře a zvoní na váš zvonek. Tento nosič dopisů a balíčků se jmenuje Expres Pošťák a přináší vám ho polská společnost Trefl, která má distribuci svých her i v češtině. A to samozřejmě kompletně v našem rodném jazyce, takže nemusíte mít strach, že byste něčemu uvnitř nerozuměli.

Krabička má čtvercový tvar, stejně jako herní plán uvnitř. Na víku ovládaném modrou barvou je nakreslený létající pošťák, kterému bude určitě každý český doručovatel závidět. Ale asi o to méně mu bude závidět slintajícího boxera v zádech, který má viditelně chuť na pořádný kousek masa. Znáte podobnou scénku z vašeho sousedství? Teď vás čekají podobné zážitky ve hře Expres Pošťák.

Expres Pošťák - detail herního plánu

Uvnitř krabice samozřejmě nechybí herní plán přeložený načtyřikrát. Na něm najdete jednu ulici s domy, která se kroutí kolem herního plánu. Každá strana má na sobě nakreslených šest obydlených domů, které čekají na doručení dopisu. Na každém z nich najdete v kolečku číslo popisné, podle něhož snadno poznáte, který dopis pro jeho obyvatele náleží.

Kromě domů jsou ale na herním plánu nakreslené také nejrůznější symboly, které představují akční schopnosti těchto políček, když na ně poštmistr vstoupí. Ale na ně se podrobněji podíváme později. Teď se musíme podívat pod herní plán, který už jsme rozložili na herním plánu. Uvnitř krabice se nachází tři přihrádky, které v sobě ukrývají další součástky pro hraní.

Prvními z nich jsou figurky čtyř různobarevně oblečených pošťáků, do jejichž kůže se budou moci hráči vžít. Postavíte je do plastového stojánku, aby pak mohli pobíhat po herním plánu a spolu s vámi doručovat dopisy. Druhou větší schránku naplníte čtyřmi balíčky 24 dopisů – každý má svoji barvu označující jeho doručovatele a číslo domu, kam má být doručen.

Expres Pošťák - připravená hra

Posledními součástkami je šestistěnná kostka a balíček 52 akčních karet, které umožní hráčům vylepšit svoje hody nebo jinak zvýšit svoji úspěšnost v doručování. Díky nim na sebe také soupeřící pošťáci mohou posílat uličnické pejsky nebo použít kolo, aby byl rychlejší.

Na začátku hry si každý ze soupeřů vybere jednu barvu, kterou bude doručovat. Od ní si vezme všech 24 dopisů a také figurku odpočatého listonoše. Toho postaví na startovní políčko se zlatým křídlem, stejně jako ostatní hráči. Všichni tedy mají stejnou výchozí pozici.

Každý ze soupeřů ale dostane ještě ze zamíchaného balíčku trojici karet, které mu mohou pomoci v jeho úkolu. Tedy alespoň ze začátku. Důležité je určit začínajícího hráče, k čemuž slouží vrhání kostkou, ačkoliv hráči si nemohou obsadit domy a do každého lze doručit i všechny čtyři barevné dopisy.

Expres Pošťák - připravená hra

Když na hráče přijde řada, jednoduše hodí kostkou a postoupí svojí figurkou kupředu o tolik polí. Na poli, na kterém jeho postavička skončí svůj pohyb, může doručit listonoš jeden z dopisů. Hráč tedy zalistuje ve své tašce, najde dopis se správným číslem a položí jej na obrázek domu.

V průběhu svého tahu může hráč také využít některou ze svých karet, aby posunul svého pošťáka kupředu nebo dozadu. Může tak doručit postupně více dopisů, protože figurku posunuje vždy až ve chvíli, kdy zastaví na jiném políčku. Karet však má v jednom kole vždy omezený počet. Jakmile skončí s hraním, znovu si dobere do tří a pustí k hraní některého ze soupeřů.

Při doručování však může pošťák také narazit na zamčené branky a zlé pejsky. K doručení dopisů do takových domů potřebuje pomoc karet – konkrétně pejskovi musí hodit kus masa a pro vstoupení do domu potřebuje kartu s klíčem.

Expres Pošťák - karty

Vítězem se stává ten z hráčů, který jako první dokáže doručit všech 24 dopisů. Není to žádný jednoduchý úkol, ale naštěstí v tom hráčům výrazně pomáhají karty, které umožňují měnit výsledný hod na kostce.

Expres pošťák je jednoduchá hra pro děti, stejně jako celá řada her Trefl. Tato konkrétně je určena pro všechny zájemce od sedmi let, ale věříme, že i šestileté děti by ji zvládly bez problémů. Není zde žádné složité počítání, pouze popocházení figurkou vpřed, případně vzad. A pak už jsou zde pouze čísla od jedné do čtyřiadvaceti.

Děti tato jednoduchá hra baví, protože mohou kromě jednoduchého popocházení především ovlivňovat dění v městečku za pomoci karet. Právě ty jsou pro děti největším lákadlem, stejně jako samotné téma doručování dopisů.

Expres Pošťák - figurky

Grafika je pěkná nejen na herním plánu, ale i na kartách. Jen kartičky dopisů mohly být vyrobené z trochu tvrdšího materiálu, aby tolik nehrozilo jejich poškození, když s nimi budou děti manipulovat.

Expres pošťák je jednoduchou dětskou hrou, která učí barvy, základní počty, ale především děti zaujme svým pošťáckým tématem. Samozřejmě je vhodná pouze pro ty nejmenší, kterým nevadí pohyb figurek podle hozené kostky. Příjemná je možnost ovlivnit výsledek hraním karet. Expres pošťák je povedenou dětskou hrou, která zaujme všechny malé listonoše. Možná na Vánoce letos dokonce pošlete i jeden klasický dopis.

Recenze: Expres Pošťák doručuje psaníčka
Expres Pošťák je jednoduchou dětskou hrou, ve které na první pohled jde jen o běhání kolem dokola plánu. Na něm je 24 adres a do každého z domu musíte doručit jedno psaní. Komu se to podaří jako prvnímu, stává se vítězem. Naštěstí hra není pouze o házení kostkou, protože obsahuje také balíček karet. Ty mají sílu změnit výsledek hodu kostkou, ale také vám umožnit proklouznout kolem hlídacího pejska nebo do zamčeného domu. Naštěstí pošťákům všichni důvěřují, takže si nikdo nebude myslet, že jste zloději. Jednoduchou zábavu vám může zkazit snad jen provedení kartiček dopisů, které jsou vyrobené z hodně tenkého papíru a není je příliš kam umisťovat na domečky. Expres Pošťák je dětskou hrou, která sice je hodně jednoduchá a děti z ní brzy vyrostou, ale do té doby výborně pobaví všechny malé doručovatele, je vhodná pro rodinné hraní.
Klady:

+ jednoduchá hra pro děti
+ doručování je zábava a romantika
+ karty umožňující ovlivnit výsledek hodu
+ zamčené domy a další hlídané psy
Zápory:

- tenké kartičky dopisů
- domečky nemají políčka pro dopisy
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nidavellir – dunění z temnot