Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Veselá farma prověří vaši logiku

Veselá farma - balení

Na naší farmě si užijeme spoustu legrace. Pan statkář je veselý chlapík silnější postavy, který věčně sedí v traktoru a rád si s námi povídá. Jmenuji se Zorka a jsem vzácná ovce s černým čumáčkem a sním o tom, že se někdy podívám do světa. Jenže nás tu všechny hlídá Azor, pozorný pes, který zastupuje pána, když tu není.

Takhle nějak by nás mohl uvítat jeden z obyvatelů krabice, která k nám dorazila od distribuční společnosti Albi. Ta si všimla úspěchu logických hlavolamů na našem trhu a představila řadu her od firmy Popular Playthings. Před nějakým časem jsme si povídali o mrakodrapech ve hře Utopia (recenze), ale tentokrát vyrazíme z velkoměsta na vesnici a skamarádíme se s domácími zvířátky.

Veselá farma se ukrývá ve vysoké krabici s ilustrací různých vesnických zvířátek. Tím nejdůležitějším na odklopném víku krabice je ale plastem překryté okénko, které vám umožní nahlédnout dovnitř a prohlédnout si obsah ještě dříve, než si krabičku koupíte.

Veselá farma - připravený hlavolam

Ale ani poté, co si ji natěšení přinesete domů a otevřete, vás obsah nezklame. Základ všeho tvoří na úplném dně ležící plastový herní plán rozdělený na pětapadesát trojúhelníků. Každý z nich má ve svém středu malý otvor, který čeká na připevnění jednoho z obyvatel farmy. Celý plán má trochu netradiční a nerovnostranný šestiúhelníkový tvar. A pod tím vším se skví nápis odkazující na originální název hry – Funny Farm.

Ale když je tento plán na dně, co všechno leží na něm? Jsou to figurky na různě velkých a tvarovaných hnědých podstavcích. Jsou krásně nabarvené a detailní, takže vám udělají opravdovou radost, ať už jde o ležící krávu, lišku v kurníku nebo osedlaného koníka. Mnohem víc než slova asi vyjadřují vzhled hry okolo ležící fotografie.

Kromě jedenácti dílků, kterými zaplníte farmu, už v krabici leží pouze brožura s návodem, která v sobě současně ukrývá také samotné úkoly. Úkolů je padesát a nejsou nijak rozdělené do sekcí. Obtížnost hledání tu poznáte jen u první desítky zadání, které kromě traktoru ukazují pozici dalších dvou postaviček z farmy. Zbývající čtyřicítka zadání obsahuje už pouze jednu figurku plus traktor.

Veselá farma - průběh řešení

Na zadáních je ale zajímavá ještě jedna věc. Na jejich konci zcela tradičně najdete řešení, ale hned na druhé straně zadání objevíte dvě rady. První je menší nápověda, pokud si nevíte rady. Druhá vzhůru nohama má za úkol pomoci menším hráčům, juniorům do osmi let věku. Ale rady by měli všichni používat pouze v případě, že si opravdu neví rady.

Každý správný farmář dokáže i uprostřed noci bez váhání říct, které zvířátko patří na statku kam. Jenže někdy to není tak jednoduché, protože živí tvorové mají svoji vlastní hlavu a představu o tom, kde by se měli schovávat. Pak nezbývá než všechno ostatní postavit kolem nich tak, aby se všechno vešlo na dvůr. A to už je úkol pro opravdu šikovného farmáře – pro vás.

Začátek každého luštění probíhá stejně: vyberete si jedno zadání. Poté zahájíte luštění vždy tím, že zaparkujete traktor a jednu (nebo dvě) postavičky. Právě traktor jako jediný má špunty, aby s ním nebylo možné v průběhu řešení hýbat.

Veselá farma - průběh řešení

Nyní je vaším úkolem na dvorek rozmístit i všechny ostatní obyvatele tak, aby se tam všichni vešli. Každé zadání má pouze jedno řešení a vzhledem k netradičnímu tvaru dílků není vůbec jednoduché jej objevit. Většina tvarů podstavců je rozdílná, takže musíte správně plánovat. Ale potřebujete také trochu štěstí, abyste začali tím správným dílkem.

Je až neuvěřitelné, jak trojúhelníkové tvary dokážou zmást i vnímání dospělého hráče zvyklého na jednoduché pravoúhlé tvary. Jenže právě proto nám Veselá farma připadá opravdu těžká a s jejím řešením bez nápověd měl problémy i dvanáctiletý hráč. Proto musíme nesouhlasit s doporučením této hry od šesti let a zvedli bychom tuto hranici minimálně na osm a to pouze s využitím nápověd na opačných stranách úkolů.

Ovšem tento zápor s sebou přináší také jednu dobrou zprávu. Veselá farma je skvělým dárkem i pro dospělé, kterým zpočátku připadá jednoduchá, ale pouze do chvíle, než se do umisťování opravdu pustí. Prostorovou představivost prostě prověří úplně u každého bez rozdílu na věk.

Veselá farma - dílky

Hledání řešení skvěle usnadňuje fakt, že traktor se po plánu nepohybuje, zatímco ostatní dílky můžete jednoduše posouvat. Přestavování tak je mnohem rychlejší, než kdybyste museli vždy každou figurku zvednout a teprve pak přesunout do nového umístění.

Tu nejzajímavější informaci se ale dozvíte úplně na konec. Těchto padesát úkolů není konec vašeho snažení, protože herní plán nabízí řešení pro jakékoliv umístění traktoru na farmě. Celkem je těchto možností neuvěřitelných 10.532 a záleží pouze na vás, jak se s touto skutečností vyrovnáte. Začnete je hledat, objevovat a poznamenávat na vlastní pěst?

Veselá farma exceluje nejen krásným zpracováním, které odolá i hrubšímu zacházení, ale především náročností. Tu se daří hlavolamům vyvážit pouze zásluhou obsažených dvou úrovní nápověd, které mohou využívat mladší hráči. Přináší s sebou dostatek úkolů a v podstatě nekonečnou zábavu, pokud rádi zvednete hozenou rukavici v podobě nevyřčených zadání.

Recenze: Veselá farma prověří vaši logiku
Veselá farma stojí na horní části žebříčku, nejen pokud se jedná o vizuální kvality celkového zpracování, ale také v případě otázky na obtížnost. Jednotlivé úkoly nejsou nijak výrazně odstupňované (s výjimkou prvních deseti) a představují všechny opravdovou výzvu nejen pro děti, ale i dospělé. Usnadnění tak poskytují pouze dvě nápovědy ke každému hlavolamu, ale ani při jejich využití se s úkolem šestileté děti nemusí zdárně poprat. S trochou štěstí můžete vyřešit jeden úkol rychleji, ale jinak se bez dobré představivosti neobejdete. Veselá farma je zajímavá také svojí trvanlivostí, protože dobrodružství zdaleka nekončí vytištěnými padesáti úkoly!
Klady:

+ padesát úkolů není konec
+ krásné a detailní zpracování
+ dvě úrovně nápovědy dělají hru přístupnější
+ díky netradičním tvarům výzva i pro dospělé
+ traktor pevně drží na místě
Zápory:

- pro šestileté příliš náročné
- úspěch řešení určuje i štěstí
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kvantum aneb nové vesmírné dobrodružství