Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zajíc v pytli – kupujte zajíce v pytli

Přísloví „zajíc v pytli“ se v lidové řeči používá už hodně dlouho. Znamená kupování nebo získání něčeho, o čem nevíme, jak ve skutečnosti vypadá. Tohle přísloví je pouze českým překladem, respektive přebásněním, již mnohem dříve používaného latinského pořekadla: Rem involutam emere. Tato věta znamená koupit zabalenou věc.

V dnešní době pak má pytel spíše podobu nějaké neprůhledné krabice nebo plastového obalu. Lidé si stále i dnes zapomínají před nákupem věc patřičně osahat a nechat předvést v provozu. Někteří se stydí, jiní označují testování za zbytečné a časově náročné. Ale jak už to tak u lidových moudrostí bývá, i tahle má svoji velmi údernou pravdu, která každého časem dohoní.

A z tohoto rčení si bere příklad také hra od společnosti Granna, která se svými hrami zaměřuje především na děti do deseti let. Skvělé legrácky pak míří přímo na děti ve věku kolem nástupu do školy – například Proč mají kočky vousy? nebo Hádanky dráčka Fráčka.

Zajíc v pytli se svým námětem řadí právě do té druhé kategorie a dokonce jej právě ten veselý dráček Fráček doporučuje a na začátku v pravidlech čtenáře doprovází. O tom, jak se vlastně dostal na svět, jsme si pověděli v recenzi na Hádanky dráčka Fráčka. Tentokrát je jeho úkolem procvičit s dětmi hmat a vnímání tvarů.

Zajíce v pytli vymyslela a s Dráčkem Fráčkem doladila Ewa Falkowska. Obrázky předmětů i králíčka nakreslila Beata Batorska. Do češtiny hru přenesli Alena Hasáková (říkanky), Milan Bronclík (pravidla) a Jiří Rataj (grafika).

Krabička se pěkně hodí vedle ostatních dětských her od Granny a dodržuje nastolený formát. Uvnitř na natěšené obdarované děti vykoukne samozřejmě dvojice návodů, jeden v českém a druhý ve slovenském jazyce. Stejně jako na víku, i na úvodní stránce se usmívá zubatý králík vykukující z hnědého záplatovaného pytle. V pacce drží zlatou rybku, která vám možná i trochu pomůže při hraní.

Pod pravidly se ukrývá přihrádka a v ní všechny součástky nutné k zábavě s dráčkem Fráčkem, Zajícem v pytli a všemi ostatními kamarády. Na začátku je pevně drží v zajetí kartonové archy, ze kterých je rádi rychle vysvobodíte. Před vámi se tak začne vynořovat celkem devět archů se siluetami objektů, což jsou oboustranné karty, které vytvoří před dětmi hrací plán.

Další aršíky jsou z tvrdšího kartonu a to je dobře, protože právě předměty, které se nachází uvnitř, jsou nejdůležitější v celé hře. Najdete zde celkem 27 různobarevných obrázků. A nejde jen o zvířátka, ale také věci, které známe z našeho života – brýle, klobouk, hruška a další.

V průhledném pytlíku se před světem ukrývá třicet klasických „člověčovských“ figurek v šesti barvách. A spolu s nimi čeká na objevení ještě bleděmodrý pytlík, který při hře sehraje také velice důležitou roli. Ale pouze při zapojení všech součástek si můžete procvičit svoje schopnosti tak, jak vám poradí pravidla.

Ale nic není tak jednoduché, jak se zdá. Zajíc v pytli totiž zná hned tři legrační hry, které s ním můžete hrát. Je tedy jen na vás, jestli začnete tou jednodušší nebo rovnou skočíte po hlavě až k té nejsložitější. My si společně vyzkoušíme nejdříve radši právě tu nejjednodušší z nich.

Nejdříve musíte půjčit od maminky nebo tatínka nějaký šátek na zavázání očí. Zatím jej položte na stůl, vezměte do ruky všech 27 obrázků a všechny je vložte do pytlíku. Tam je pěkně promíchejte a protřepejte, ať nikdo nemůže odhadnout, kde který leží. Každý si musí k sobě vzít také pět figurek jedné barvy, které bude používat k označování svých úspěchů. Teď už zbývá mezi hráči jen vytvořit hrací plán z devíti archů a to tak, že budou ležet různobarevnou stranou nahoru a tvořit čtverec 3×3 karty.

Hráč, který je na tahu, si nasadí šátek přes oči a zaloví v připraveném pytlíku. Teď je jeho úkolem uhodnout, jaký dílek si vytáhnul. Ať už se mu to podaří nebo ne, může si sundat šátek a přesvědčit se na vlastní oči a odloží dílek stranou. V případě úspěchu na odpovídající obrázek na hracím plánu položí jednu ze svých barevných figurek.

Tak se hráči postupně střídají na tahu a hádají předměty pouze za pomoci hmatu. U hry je velká legrace díky tomu, že ostatní protivníci soupeře pozorují a vědí, co drží v ruce. Nesmí ho však mást ani mu nijak napovídat. Vyhrává ten, komu se podaří jako prvnímu umístit všech pět figurek na hrací plán. Partie tak může skončit velice rychle, ale může také rozhodnout až poslední tažený obrázek.

Druhá varianta hry je stejná, jen hrací plán nevytvoříte z barevné strany kartiček, ale ze zelených obrysů předmětů. Tady je umisťování uhodnutého dílku téměř stejně těžké jako hádání. Protože však hráč v pravidlech nemá stanovený žádný časový limit, v podstatě pokaždé se to podaří. My jsme si pro tyto účely přidali ještě pravidlo, že musí dílek umístit do té doby, než hráč po něm skončí s hádáním.

V této hře se nám také osvědčilo nedávat uhodnuté předměty jen tak na stůl, ale pokládat je přímo na místo, kam patří. Vypadá to lépe a hráče to baví ještě více. Podmínky pro vítězství jsou pak samozřejmě stejné jako u první verze.

Poslední možností, jak si můžete s Dráčkem Fráčkem a barevnými předměty zahrát je třetí hra. V ní si vezmou všichni hráči před sebe tolik náhodných kartiček, aby jich měli před sebou všichni stejně. Ve dvou a čtyřech tedy zůstane nevyužitá jedna destička, v pěti a šesti pak hráči zaplňují jen tři místa a hra je opravdu rychlá. Příliš se tak pro tyto vysoké počty hráčů nehodí.

Hráči musí zaplnit svoje destičky vytaženými předměty, takže to chce tentokrát kromě šikovnosti také trochu štěstí. Vyhrává ten, komu se podaří všechny siluety obrázků na jeho kartách správně zaplnit.

U této varianty si mohou dospělejší děti škodit, pokud poznají předmět a ještě než sundají šátek, vědí, že se nehodí do jejich karet. V takovém případě to nahlas sdělí soupeřům. Pokud se mýlili a jejich dílek patří na jejich karty, musí jej vrátit do pytlíku. V opačném případě pak mohou dílek umístit soupeři na jeho kartu a tím ji celou zablokovat. Hráč se zablokovanou kartou sem může pokládat uhodnuté dílky až ve chvíli, kdy se mu podaří odstranit zámek uhodnutím jednoho předmětu. Hra se tímto principem sice zpomalí, ale zapojí do hry paměť a trochu interakce mezi soupeři. Doporučujeme však opravdu pouze pro dospělejší hráče, menším by mohla zkazit zážitek ze hry.

Podobnou paměťovou verzi lze použít i pro první dvě hry. Zde hráč musí po hádání předmětu ještě zpaměti určit, kam dílek na hrací ploše patří – určit kde leží karta s tímto symbolem. Díky tomu se bude zážitek z každé hry zcela odlišný.

Pokročilejší hráči by pak měli předmět hádat pouze za použití jedné ruky s pravidlem, že pokud jim upadne, musí jej vrátit zpět do pytlíku a ztrácí tak jeden tah. Samozřejmě je třeba přizpůsobit tuto variantu také velikosti dlaně, kterou hrající děti mají.

Zpracování Zajíce v pytli je na velmi vysoké úrovni. Grafika je pěkná a veselá, všechny dílky jsou z opravdu silného kartonu, takže není problém, když je děti neustále poslepu osahávají. Pytlík není průhledný, takže si žádný z hráčů nemůže plánovat svůj následující tah.

Každá hra bude jiná nejen díky jinému pořadí, ve kterém hráči tahají dílky, ale také zásluhou rozložení karet na stole. Všichni se tak budou muset znovu zorientovat, což bude legrace především se zapojením naší paměťové varianty.

Na krabici najdeme informaci, že Zajíc v pytli je určený pro děti od tří do osmi let. A opravdu v tomto rozmezí funguje dobře. Ve třech letech se budou děti učit pojmenovávat objekty a se stoupajícím věkem budou souboje vyrovnanější a bude třeba zařadit dodatečná pravidla, aby bylo hádání pro hráče stále výzvou.

Hra je podle oficiálních informací určena pro jednoho až šest hráčů. O samotě si samozřejmě dítě se Zajícem v pytli hrát může třeba tak, že se bude snažit naplnit co nejrychleji nebo bezchybně všechna políčka na hracím plánu.

Zajíc v pytli je přímým konkurentem hry Slepá bába od společnosti Pexi. Kvalita zpracování je u obou her srovnatelná, u Zajíce v pytli budete potřebovat ještě navíc nějaký šátek, kterým zavážete oči. Slepá bába tento nástroj již obsahuje v podobě masek zvířat. Zajíc v pytli však navíc nabízí různé varianty a také zaplňování společného hracího plánu.

Jedná se o povedenou hru, která trénuje u dětí hmat, ale především přinese spoustu legrace a zábavy mezi děti i k rodinnému stolu. A rozloučíme se už jen slovy, která vystihují přesně ducha i dojem ze hry: „Ať jste do hry jako draci!“

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.

Recenze: Zajíc v pytli – kupujte zajíce v pytli
Klady:

+ grafika
+ kvalitní provedení
+ 3 hry
+ možnost dalších variant
+ pytlík
+ hrací karty
Zápory:

- není šátek
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ultimate WarriorZ Tribal Rumble – rodinná podívaná v ringu