Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HABA Moje první hry Lesní přátelé

Les je místem, kde je třeba mít oči na špičkách. Pokud jste opravdu potichu a víte, kam se koukat, můžete zde uvidět a potkat hromadu úžasných divokých zvířat. Prvním krokem je najít si dobrý úkryt, druhým pak umět splynout s okolím a nedělat žádné zvuky. V tu chvíli může přiletět na průzkum sova, pást se srnka nebo přidupat ježek hledající něco k snědku.

A podobnými pozorovateli se stanou i hráči, kteří vkročí do stínu hry Lesní přátelé. Hru pod značkou HABA vytvořil Markus Nikisch a celému lesnímu světu dodala život Martina Leykamm jako ilustrátorka. A my si ji můžeme zahrát i s českými pravidly zásluhou oficiálního distributora HABA pro ČR a SR.

Krabička není nějak extra velká. Ale ty obsažené stromy jsou opravdu těžké, takže vás asi ani nepřekvapí váha celého boxu. To proto, že si hráči před sebou na stole postaví opravdový les s pomocí hromady desek. Čtyři tvoří obvod, který se společně s křížným zpevněním vloží do dna krabice. To všechno pak hráči ještě v rámci přípravy přikryjí deskou sloužící jako taková hvězdná střecha (s hvězdnou oblohou).

V tu chvíli před sebou vidí zelenou kostku plnou rostoucích stromů, která nabízí řadu otvorů po stranách. Na střechu stavby pak rozloží hráči společnými silami žetony žlutých hvězd tak, aby nezakrývaly žádný z otvorů. Kolem lesa pak vytvoří pěšinu z osmi kulatých žetonů zvířat a na jeden z nich náhodně postaví figurku myšky.

Ještě, než se hráči pustí do samotného lovu na zvířátka a hvězdy, může každý z účastníků nakouknout do dvou otvorů. Tím získává šanci zjistit nějaké informace o tom, kde se v lese nachází které zvířátko a měl by si to dobře zapamatovat.

Hráči se střídají v možnosti pohnout figurkou myšky Mii o jeden krok na následující destičku po směru hodinových ručiček. Poté dítě pojmenuje zvířátko, které je na destičce a které tedy hledá. Vybere si otvor v krabičce a nakoukne dovnitř v naději, že právě touto dírkou je vidět zvířátko ze zadání. V případě, že je hráč úspěšný, vezme si za odměnu hvězdičku. Pokud se splete, musí naopak ostatním oznámit, jaké stvoření po nahlédnutí vidí.

Děti se postupně střídají v posouvání myšky, hledají, snaží se zapamatovat rozložení zvířátek a na základě svých úspěchů sbírají hvězdičky. Jakmile jsou všechny zářící kamarádky pryč z noční oblohy, partie končí a ten, kdo má nejvíce hvězdiček vítězí. Pokud děti ještě neumí počítat, mohou hvězdičky poskládat na sebe a porovnat výšku svých pyramid.

Hra Lesní přátelé sází na souboj paměti a především na luxusní zpracování. Na prostorovém dějišti budou děti hledat obrázky zvířátek, které jsou ale na první pohled ukryté. A budou se muset spolehnout na svoji paměť, jak získají šanci nakouknout do jednotlivých otvorů nebo jim další indicie prozradí soupeři, když udělají chybu.

Do krabice vede spousta otvorů, kterými lze nejen nakukovat, ale především tudy dovnitř proniká světlo. Tím získává box i jeho nitro zajímavou atmosféru a děti se opravdu cítí, jako by nakukovaly do nějakého tajemného zákoutí.

Hra nabízí drobné úpravy pravidel, které vám umožní dětem jejich úkoly zjednodušit nebo naopak ztížit dalším prvky, které je třeba si pamatovat. Destičky se zvířátky, která určují hledaná stvoření, jsou totiž oboustranná a je možné s nimi hrát jako s ukrytými. A hráči tak mají další věc, kterou si musí pamatovat a která je ruší od soustředění na prostor lesa.

Partie pak je velmi rychlá a během deseti minut je hotovo. To je důležité, protože děti nesmí ztratit zájem o průběh a výsledek partie. A to při dvou nebo třech letech, což je ideální věk pro tuto jednoduchou zábavu, není snadné. Děti v tomto věku u ničeho příliš dlouho nevydrží a slova počkej jim ještě také moc neříkají. Na druhou stranu i tuto trpělivost, pravidelnost a nějaké to fungování podle vzorců se naučí právě hraním.

Lesní přátelé jsou krásně vypadající hrou, která prezentuje jednoduchý nápad. Děti si musí zapamatovat obrázky, ale oproti klasickému pexesu je tohle mnohem zajímavější a zábavnější, protože zvířátka jsou ukrytá uvnitř krabičky, která představuje les. Ačkoliv se pozice zvířat nemění, je to i tak test paměti malých dětí a právě v tom hra Lesní přátelé krásně vyniká.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Rainbow Friends – krystaly na konci duhy