Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelné čtení Slon

kouzelne-cteni-slon-01

Má velké uši a dlouhý chobot. Jen tak stojí a čeká, až si s ním někdo začne povídat. Přiložte mu na správnou část těla kouzelnou tužku a začne na vás mluvit. Nebo spíš na vaše děti, pro které si připravila firma Albi novou knihu ze série pro ty úplně nejmenší.

Kniha je vykrojená, nese název Slon a patří samozřejmě stále do série Kouzelné čtení. Řada nese název Pro nejmenší a obsahuje podle zadní strany více než 100 zvukových stop. Písně nazpívala Lucie Poddaná a o ilustrace se postarali B. Jain Publishers. Texty namluvili Tereza a Matouš Rumlovi.

Je tedy na čase se přestat kochat obrázky a místo toho využít tu hlavní vlastnost interaktivní mluvící knihy. Stačí tedy vzít do ruky chytrou elektronickou tužku Albi, nahrát do ní nový soubor se zvukovými stopami s pomocí USB kabelu, a legraci spustit dotykem špičkou tužky na zapínací tlačítko vlevo dole na první dvoustraně knihy.

kouzelne-cteni-slon-04

Už od chvíle, kdy se poprvé dotknete obrázku, je jasné, že texty budou tentokrát stručné a jasné. Dobře je zvolený jazyk i frázování, takže děti nemají problém hlasům obou protagonistů rozumět. A tak popisy jsou opravdu jednoduché a udrží se u té základní charakteristiky slona, jeho kamarádů a okolí.

Ale když s pomocí bubliny nechají děti zvířátka poprvé promluvit, budou se moc bavit. Hlasy hlavních postav jsou hravé. Na pěti dvoustranách se jich sice moc nevystřídá a některé zvuky se opakují, ale to nevadí. Opakování je důležité, aby si děti některé věci zapamatovaly.

Možná je trochu škoda, že kniha nemá žádný příběh. Je to pouze sestava několika obrázků, které postupně staví našeho hlavního hrdinu, sloníka, do různých situací. Potká tak řadu jiných zvířátek, ačkoliv se vše samozřejmě celou dobu točí kolem něj.

kouzelne-cteni-slon-03

Ale stěžejním lákadlem celé knihy budou nakonec přece jen zvukové stopy s říkankami a písničkami, které se děti budou mít chuť naučit a opakovat. A to přesto, že písničky a jejich sloky jsou trochu ukryté v levém horním rohu každé dvoustrany. Písničky jsou ale veselé, děti baví a dokonce je i rozhýbou.

Některé jednoduché říkanky jsou přímo natištěné v knize, aby je mohl číst dospělý. To je dobrý nápad, protože tím se do knihy zapojí i někdo jiný a malého čtenáře to začne bavit ještě víc.

Slon je příspěvek do série Kouzelného čtení, který tužku dává do ruky i těm úplně nejmladším čtenářům. Velké a barevné obrázky fungují skvěle a dobře se na ně trefuje. Některá další zvířátka už jsou o dost menší a děti s trefováním mohou mít problémy. To platí i pro ikonku písniček. Základem všeho ale zůstává především zábavná náplň. Výborně ozvučená kniha je skvělým způsobem, jak poznávat slony a jejich bydliště v Africe.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Smart Games IQ Box – chytrá krabička