Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Říše snů – vyhrají sny nebo hrůzy?

Psal se rok 2003 a v českých luzích a hájích bylo mezi populací známé z deskových her Člověče nezlob se, Dostihy a sázky a možná Monopoly. Osadníci z Katanu byli sice tou dobou již osmým rokem na světě, ale mezi lidi si teprve hledali cestu (o rok později získali titul Hra roku) a Carcassonne teprve otevíralo svoje očka ve věku jednoho roku. Svět moderních deskových her byl dá se říct v plenkách.

V České republice se před sedmi lety hrály především hry na hrdiny, ale také hra, kterou firma Altar dovezla v distribuci a lokalizovala do našeho jazyka – Talisman od Roberta Harrise. Hra, v níž se účastníci mohli stát hrdiny na opravdovém hracím plánu, vylepšovat svoji postavu a především bojovat s nepředvídatelnými příšerami. Jen jeden se mohl zmocnit Koruny moci, která trůní uprostřed hracího plánu.

Právě Talisman inspiroval Tomáše Maršálka k vývoji deskové hry. Místem činu se však nestalo žádné fantasy království, ale říše, která je každému z nás velmi dobře známá – říše snů. Svět, o kterém se v názvu moc nemluví, je říše tmy. Právě ta je tou druhou stranou konfliktu, který se bude odehrávat před vámi na stole.

Ani jedna ze zmíněných říší však nebude dějištěm památného souboje. Tím se totiž stal Svět, který leží uprostřed nicoty, právě na pomezí vlivu Říše snů a Říše tmy. Svět tvoří tři nezávislé světy, každý zcela jiný a právě o ně se rozhoří bitva mezi dobrem a zlem. I tuto zemi obývají starodávná monstra a mezi ně teď zavítali démoni ve službách zla a perleťově kladní hrdinové, aby získali přízeň jejich obyvatel na svoji stranu.

Velkým lákadlem této hry je především její název a v podstatě i ilustrace, která zdobí horní stranu krabice. Právě to bude nezkušené hráče lákat ke koupi, a co objeví uvnitř hmotného i nehmotného si společně probereme na následujících řádcích.

Po otevření může na chvilku následovat zklamání, protože na svoje rozměry je krabice trestuhodně prázdná. Mluvíme zde především o výšce, protože čtvercovou plochu v plném rozsahu zabírá plán. Kromě něj najdete v krabici několik archů kartiček k roztrhání (k nim se ještě vrátíme), bílé stojánky, barevné kamínky a jednu osmistrannou kostku.

To je na začátku kompletní výčet komponent, protože ostatní balíčky si musíte vyrobit sami z již zmíněných archů. Naštěstí nejsou k ničemu potřeba nůžky a klidná ruka, protože všechny části jsou perforovány a jdou velice snadno od sebe, takže během deseti minut máte všech deset hromádek roztříděných.

Teď, když už víte, co v krabici najdete, je čas se podívat na to, jak se Říše snů hraje. Hrací plán Světa je rozdělen na 122 čtvercových políček, z nichž některá jsou očíslovaná. Jednotlivé světy jsou propojeny cestami, a jsou jediným způsobem, jak se dá na konkrétní planetku vstoupit. Najdete zde Iridion (duhovou planetu hrající všemi barvami, která vypadá jako kopečky zmrzliny), Filnerin (obří strom života, který možná někomu připomene Fontánu) a Akademus, svět mudrců,na němž stojí magická stavba zahrnující všechno vědění Světa.

Hráči proti sobě budou soupeřit, jedni si vezmou stranu temna a druzí zvolí dobro. Každá strana má na výběr celkem z pěti různých hrdinů, kteří nejenže jinak vypadají, ale také mají jiné dovednosti (pohyb, životy a moc). Kartičku vybraného hrdiny hráči postaví do stojánku, vezmou si jeho odpovídající velkou kartu k sobě a v závislosti na počtu životů na ni umístí zelené kamínky života.

Každá strana také má svoji hromádku kouzel, kterými mohou ovlivňovat prostředí nicoty, zástupci Říše snů mají sny, zástupci Říše tmy vyvolávají hrůzy. Tuto hromádku si zamíchanou připraví před sebe a vezmou si několik karet do začátku. Zbylé hromádky a kamínky zůstanou poblíž hracího plánu a zasněná hrůzná partie může začít.

Po světě se hrdinové pohybují podle určitých pravidel, kdy je každý posun o jedno políčko stojí určitý počet bodů pohybu, jinak je to na cestě a jinak přímo v nicotě. V tazích se jednotlivé strany střídají. Na začátku každého svého tahu si mohou hrdinové vzít jeden kamínek světla, který představuje pět bodů světla. Právě za tyto body mohou postavy seslat některý ze snů či hrůz na hrací plochu tím, že ji položí přímo na hrací plán na libovolná čtyři políčka (podle typu karty určuje umístění hráč nebo hod kostkou).

Aby hrdina získal svět na svoji stranu, musí být prvním, který splní zadaný úkol. Ten získá v síni světa (ve středu), ale do té vede cesta pouze poté, co jednou beze zbytku obejde celou planetu. V průběhu své pouti může potkat nebezpečné příšery, ale i pomocníky (karty událostí).

Za úkoly i za poražení některých monster získávají hrdinové zkušenosti, které mohou proměnit v body moci (+1 za deset zkušeností). Ty zvyšují jejich sílu pro další souboje, protože ty se odehrávají porovnáním moci útočníka a obránce, ke které se přičítá jeden hod kostkou pro každou stranu. Bojovat mezi sebou mohou i jednotliví hrdinové, protože poražená osoba přichází o dva životy. O svoje hrdiny se však nemusíte bát, protože pokud by náhodou přišli o všechny zelené kamínky, probudí se na poli kouzelné studánky, jen o něco slabší.

Partii vyhrává ta strana, které se na svoji stranu podaří jako první získat dva světy. Protože se jedná o jednoduchou podmínku, většina partií uběhne rychle a do půl hodiny ji máte za sebou. To patří také mezi největší klady Říše snů.

Protože je ve hře obsažena kostka, setkáme se zde s častými vlivy náhody. Největší podíl má samozřejmě na soubojovém systému, který je velice jednoduchý a souboje jsou otázkou jednoho rychlého hodu, po němž ihned víte výsledek. Štěstěna však vstupuje do hry i v případě některých karet, u nichž se projeví efekt právě v závislosti na hozeném čísle.

V pravidlech naleznete hned dva připravené scénáře, navíc můžete na začátku hry ovlivňovat obtížnost hry zařazením lehkých či těžkých úkolů. Navíc zážitek můžete ještě obohatit, když přidáte svým hrdinům magické schopnosti. Ti tak budou moci sesílat kouzla a znepříjemňovat soupeřům postup vpřed.

Na úplném konci pravidel pak jsou zmíněna ještě další volitelná pravidla, která dále přidávají variabilitu do jednotlivých her. Přesto se jim nedaří odstranit fakt, že hra se po čase začne opakovat a ačkoliv je karet událostí poměrně dost, brzy se s nimi seznámíte důvěrně se všemi.

A když už si povídáme o rozšířeních Říše snů, musíme určitě zmínit oficiální stránky hry, které sice již dlouho nebyly aktualizovány, ale přesto na nich najdete několik nových scénářů v záložce Rozšíření, ale především pod odkazem Pravidla jsou tak trochu schované další bonusy – nové postavy čaroděj a černokněžník, ale také další rozšiřující pravidla, jako je možnost hýbat s již vyloženými hrůzami a sny.

Pravidla Říše snů jsou velice jednoduchá a lze je vysvětlit rychle během několika minut i začátečníkovi, bohužel tomu neodpovídá systém psaní celé příručky ke hře. V textu najdete hned několik nejasností, které jsou zodpovězeny na stránkách věnovaných Říši snů.

Typy karet nejsou v pravidlech nikde popsány společně, ale vždy jednotlivě. Při přípravě první partie se tak trochu zapotíte, a proto doporučujeme pravidla pro začátečníky První krůčky přímo na oficiálních stránkách hry.

Zpracování hry není nijak luxusní, přesto většina ilustrací je pěkná a celkově doplňuje téma hry. Plán je malý, takže partii si zahrajete i na stole menších rozměrů a veškeré karty jsou z tvrdších materiálů, takže si s nimi užijete mnoho soubojů.

Říše snů nikde nebrzdí a směřuje rychle ke svému cíli a za těch třicet minut většinou nestihne nudit. Hra v sobě obsahuje několik originálních myšlenek a postupů, které zaujmou. Přesto od ní budou pokročilí hráči pravděpodobně očekávat více, než jim bude schopná hra dát, a mohou z ní být po několika partiích zklamaní. Rozhodně to však neplatí pro všechny, protože vysoké tempo souboje a možnost týmové hry stále má co nabídnout a to především ve vyšším počtu hráčů, ačkoliv lichý počet bude vždy trochu nevyrovnaný.

Říše snů má tedy šanci zabodovat především u nezkušených hráčů, kterým může otevřít krásný svět deskových her plný fantazie, cizích světů a dobrodružství a může se pro ně stát příjemnou oddechovou zábavou. I oni se však nejdříve budou muset poprat s pravidly a po několika partiích také s opakujícím se průběhem hry, které trochu napraví další scénáře na webu. Díky pěknému tématu a originálním myšlenkám se hře všechny drobné vady daří překonávat a dokáže zaujmout a především to nejdůležitější – bavit.

Svět na pomezí Říše snů a Říše tmy nepřestane čekat na nové dobyvatele, kteří snad jednou přijdou, nastolí nový pořádek a zahájí novou éru ve světě plném nicoty. Otázkou zůstává, jestli se do něj v budoucnosti budou rádi vracet tak často, jak by si jeho obyvatelé přáli…

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTomáš Maršálek
IlustraceJan Fišer
VydavatelAltar Games
Rok vydání2003
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk10 and up
KategorieAdventure, Fantasy
MechanismyAction Points, Point to Point Movement, Tile Placement
RodinaTheme: Dreams / Nightmares
Alternativní názvyEmpire of Dreams

Více o hře.

Recenze: Říše snů – vyhrají sny nebo hrůzy?
Klady:

+ originální téma snů
+ rozšiřující scénáře
+ více variant hry
+ rychlá hrací doba
Zápory:

- přes rozšíření se začne opakovat
- méně přehledná pravidla
- pro pokročilé hráče jednoduchá
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ophiuchus – chybějící třinácté znamení