Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Safari Bar – zvířátka ve frontě

Beasty Bar - balení

Už z dálky vidím tu frontu, která se zase vytvořila u vstupu do baru. Vím, že ani varovné zavrčení, které umí vydat jen náš druh, tady moc nepomůže. Možná několik ustrašených jedinců uhne, ale cestu mi zůstanou blokovat jiní. Třeba nosorožci, kteří se ničeho nezaleknou. Blázni nadutí s tím jejich rohem. Však já se jim jednou pomstím. Dnes musím ale poslušně čekat v řadě, jako bych byl nějaká předoucí kočička. Já! Král zvířat!

Nejen tato, ale i další zvířátka na nás hráče čekají v karetní party hře Beasty Bar. Tu vymyslel Stefan Kloβ. S ilustracemi Alexandera Junga ji do světa vypustila společnost Zoch Verlag v roce 2014. A ve stejnou dobu se dostala také na náš trh zásluhou společnosti REXhry.

Tahle karetní hra se ukrývá v menší čtvercové krabičce, na jejímž víku vidíme frontu k Nebeské bráně. Přesně tak se jmenuje bar, který je dnes cílem všech zvířátek. Nejspíš tam točí úplně nejlepší zvířecí kolu. A zrovna dnes tam hraje DJ Medvěd, nejlepší v okolí.

Beasty Bar - připravená hra

Na nás ale uvnitř čeká jiný typ muziky. Konkrétně tu je jen příručka s pravidly, která jsou překvapivě dlouhá a natažená pro každý jazyk na osmi menších stránkách, a samozřejmě především balíček celkem 56 karet. Většina z nich má na sobě nakreslené nějaké zvířátko. Ale ještě než je pořádně prozkoumáte, určitě vás potěší jejich nadstandardní velikost.

Kromě čtyř karet, které nám vytvoří prostředí (dvě pro začátek a dvě pro konec fronty) a čtyř nápověd už ostatní vytváří čtyři sady po dvanácti kartách pro každého ze zúčastněných hráčů. Ti si je poznají podle barvy pozadí. Jednotlivé listy jsou očíslované od jedničky do dvanáctky a obsahují různá zvířátka a ve spodní části také grafické znázornění každé speciální schopnosti. Je to potřeba, protože každé zvíře se chová ve frontě před barem trochu jinak.

Na začátku partie si ale hráči rozeberou svoje balíčky karet a zamíchají je. Ppouze čtyři z nich dostanou do začátku do ruky, zatímco zbytek vytvoří dobírací hromádku. Poté už jen na stůl položí na jednu stranu kartu vstupu do klubu (spolu s druhou pro uschování zvířátek, která se dostala dovnitř) a na druhou kartu „A dost!“ (That´s It). Mezi nimi je třeba ponechat prostor pro přesně pět zvířátek, která mohou vždy tvořit frontu.

Beasty Bar - rozehraná hra

Každý z hráčů má právo, jakmile se dostane k tahu, zahrát jedno zvířátko z ruky. To položí vždy na konec řady do takzvané strkací fronty. Poté ihned provede akci, kterou tato karta aktivuje a většinou pomáhá zvířátku dostat se víc dopředu. Za zahranou kartu dostane hráč náhradu.

Na konci každého tahu je třeba provést aktivaci všech opakujících se schopností, kterými však disponují pouze některá zvířata. Pouze v případě, že ve frontě už stojí pět hostů, bodyguard pustí první dvě ve frontě do klubu. Další dvě se posunou ke vchodu, zatímco poslední postava v řadě se vyhazovači znelíbila a je odložena na hromádku „A dost“.

Partie končí ve chvíli, kdy všichni hráči využili svá zvířátka. Ten z účastníků, kdo dostal do klubu nejvíc svých svěřenců, se stává vítězem. V případě, že dojde k remíze (což je více než pravděpodobné), rozhoduje součet síly návštěvníků. Nižší číslo znamená šikovnějšího hráče, který protlačil kupředu slabší zvířata. Právě on tedy může jít na party s nimi.

Beasty Bar - rozehraná hra

Beasty Bar je zábavná karetní hra, ve které zvířátka zdánlivě mají jasné pořadí podle síly, na kterou jsme si zvykli v jejich říši. Lev je králem a hned v závěsu za ním běží nosorožec. Na papouška a tchoře zbývají poslední místa. Dobrá volba zvířat i jejich schopností je základem zábavy, kterou tato hra může poskytnout.

Každý z hráčů má neustále na výběr ze čtyř karet, které může vyložit. To je dostatečná volba, aby nebyl výsledek příliš závislý na náhodě. Hráči si mohou – tedy vlastně musí – navzájem podrážet nohy a odtlačovat svoje zvířata zpět, dál od vstupu. Každá karta má specifickou sílu, kterou lze využít. Zpočátku jako nezajímavější se jeví karty s opakovanými schopnostmi, ale jsou tu i blokovací zvířata nebo skokani, kteří všechny překvapí. A nechybí samozřejmě i ti, kteří všechny napráskají, naštvou a vyřadí (ano, koukáme se na tebe, papoušku!).

Hra probíhá velice rychle, protože všichni hráči mají k zahrání pouze dvanáct karet. Troše toho přemýšlení se neubráníte, ale partie přesto velmi rychle ubíhá a má správné tempo, které k lehké zábavě patří. Díky tomu se doba pohybuje mezi deseti a dvaceti minutami. Stejně dobře funguje pro dva, jako pro čtyři, ačkoliv ve hře je opět znatelný nárůst menší kontroly s přibývajícími účastníky. Na zábavu jako takovou to ale vliv nemá. Každý souboj je krásně chaotický, což budou milovat také děti. Ty se hru velmi rychle naučí a oblíbí.

Beasty Bar - karty

Samozřejmě první dvě partie budou hráči potřebovat, aby se seznámili se schopnostmi jednotlivých zvířátek a nemuseli neustále koukat do nápovědních kartiček. Ale už z jejich zařazení je vidět, že autor si toho byl vědomý a zapamatování zjednodušil, co to šlo.

Beasty Bar je vhodná úplně pro všechny. Nezáleží na věku ani na hráčských schopnostech. Svým jednoduchým mechanismem dokáže zabavit a to přesto, že sestavování řady z karet s různými schopnostmi není nijak novým nápadem. Vyváženost schopností jednotlivých karet dotváří ještě možnost pokročilých pravidel, kdy si každý z hráčů určí svoji vlastní taktiku a vytvoří si balíček osmi karet pro partii.

Hra má opravdu skvělý vzhled. Grafika obzvlášť vynikne zásluhou velkých karet, které ilustracím dávají prostor. Současně ale také zaručují, že je dostatek prostoru i pro ikonografii, která hráčům jasně připomíná schopnosti jednotlivých zvířat.

Beasty Bar - karty

Na první pohled získáte jasný názor, že Beasty Bar je pro děti a rodiny. Jenže to není všechno. Za líbivými obrázky se skrývá dobrá hra, která dokáže vyplnit prázdnotu i v mnohem rozsáhlejších sbírkách. Dobře a rychle hratelných karetních her prostě není nikdy dost. A Beasty Bar se rozhodně zařadí mezi ty výborně hodnocené, které si všichni užijí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorStefan Kloß
IlustraceAlexander Jung
VydavatelZoch Verlag, 999 Games, Devir, REXhry, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(16 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Humor
MechanismyAction Queue, Hand Management, Take That
RozšířeníBeasty Bar: The Tasmanian Devil
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Animals: Alligators / Crocodiles, Animals: Apes / Monkeys, Animals: Giraffes, Animals: Hippopotamuses, Animals: Lions, Animals: Seals, Animals: Skunks, Animals: Snakes, Animals: Zebras, Mechanism: Card Line, Theme: Anthropomorphic Animals
Alternativní názvyBar Bestial, Safari Bar, 萬獸酒吧

Více o hře.

Recenze: Safari Bar – zvířátka ve frontě
Beasty Bar je výborná karetní hra, pokud ji hodnotíme v rodinném měřítku. O trochu nižší známku, ale stále velmi dobrou, si zaslouží pro pokročilé hráče. Všichni bez rozdílu se u ní totiž umí parádně pobavit a jen tak se neomrzí. Největší nevýhodou tak zůstává určitá chaotičnost, která může odradit zaryté taktiky. Kromě toho ale nabízí legraci v rychlém a kompaktním balení. Beasty Bar je příjemným přírůstkem mezi karetní hry, které si zaslouží pozornost.
Klady:

+ krásné ilustrace
+ vhodné pro všechny
+ rychlé partie
+ taktika i chaos v jednom
+ vyvážené dovednosti zvířat
+ skvělé i pro děti
Zápory:

- chaos hraje ve hře důležitou roli
- překvapivě dlouhá pravidla
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dixit Journey – pozvání na obrázkovou cestu