Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Ke stažení 11: Dixit – část první

Pohádková hra Dixit je hitem letošního roku, získala české ocenění Hra roku 2010 a její originální princip je vhodný pro rodiny. I u takovéto hry se dá několik věcí vylepšit, ale většina věcí, o kterých si v naší rubrice Ke stažení budeme dnes a příště povídat, jsou varianty hry, které vymysleli nadšení hráči.

1) Dixit: bodovací plocha

Pokud vám vadí nutnost použití krabice k sledování bodů nebo si chcete z Dixitu vyrobit přenosnou verzi, pak pro vás bude určený tento zlepšovák. Jedná se o cestičky pro dřevěné figurky zajíců, které stačí vytisknout na tvrdý papír a máte bodovací stupnici.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/57675/alternate-dixit-scoreboard-

2) Dixit pro osm hráčů

Sešli jste se někdy ve více než šesti hráčích a bylo vám líto, že si nemůžete zahrát Dixit nebo jste se museli střídat? Teď už nemusíte! Stačí si vytisknout speciální tipovací žetony od uživatele Brain Art. Ty jsou vytvořené jako osmihrany a jejich horní strana ukazuje váš aktuální tip. Nemusíte tedy nijak improvizovat s tipovacími žetony, jen nezapomeňte, že v osmi je hra těžší (více karet na výběr), ale také kratší (více karet za kolo).

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/56211/octagon-playertoken-to-play-with-8-players

3) Dixit: hrací plán

Chybí vám při vykládání karet nějaké vodítko a místo kam byste vykládali karty? Nebo vám připadá nespravedlivé, že někteří hráči sedí k obrázkům na kartách čelem, zatímco ostatní je musí zkoumat vzhůru nohama? Všechny tyhle drobnosti vyléčí hrací plán od Miguela.

Ten je ve tvaru šestiúhelníku s grafikou přímo ze hry. Položíte jej doprostřed stolu a k očíslovaným místům pokládáte jednotlivé karty, takže každý vidí část karet správně a část vzhůru nohama a navíc působí hra uspořádanějším dojmem.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/56025/hexagonal-mat-to-place-the-cards-around-with-numbe

A nyní se už přesuneme od hmatatelných rozšíření Dixitu ke slibovaným rozšířením pravidel. Variant, jak upravit zážitky z Dixitu je spousta, vybíráme pro vás ty nejzajímavější, které mají pro hru opravdový přínos a umožňují zažít trochu jiný Dixit, než ten, který všichni už důvěrně známe.

4) Empatický Dixit

Uživatel Rio Malaschitz vymyslel v podstatě úplně novou hru, která se dá s kartami Dixitu hrát. Je trochu podobná systému české hry Bizzarie od Jiřího Mikoláše, na kterou vám přineseme recenzi již brzy. Empatický Dixit je jednoduchý: vylosujete náhodně jednu kartu z balíčku a tu otočíte tak, aby na ni všichni dobře viděli. Každý ze zúčastněných hráčů pak potají napíše seznam tří slov, která podle něj nejlépe obrázek vystihují. Jakmile mají všichni slova sepsaná, seznamy se odtajní a následuje bodování – každý z hráčů dostane za každý z pojmů tolik bodů, kolikrát ho najde celkem na lístečcích (včetně svého) napsaný. Nelze tedy získat nulu.

Samozřejmě nemusíte psát slova tři, ale může se jednat o vyšší číslo, třeba pět. A proč zrovna „empatický Dixit“? Protože vaším úkolem je poznat, jaké pocity a slova zachytí na papír vaši soupeři a tomu přizpůsobit svoje vlastní výrazy.

V nápadu je zahrnuta také druhá varianta, ve které se otočí jedna hlavní karta a k ní další pětice jiných. Všichni soupeři teď tajně zvolí jednu z pěti karet, která je podle jejich pocitu nejpodobnější kartě hlavní. Body získají hráči za všechny soupeře, kteří se s nimi shodli plus za vlastní hlas (nelze tedy získat nulu).

Odkaz na pravidla: http://www.boardgamegeek.com/thread/563837/game-of-empathy

5) Dixit Hvězdné války

Máte rádi Hvězdné války? Pak by vás mohla zajímat jednoduchá varianta od uživatele Craiga Hargravese, která možná už mnohé z hráčů Dixitu napadla. Jedná se totiž o téma, kterým se musí řídit nápověda použitá vypravěčem.

V tomto případě tedy musíte využít své znalosti vesmíru Hvězdných válek a v kartách se naučit vidět scény, postavy nebo místa ze Star Wars.

Odkaz na pravidla a povídání o vzniku varianty: http://www.boardgamegeek.com/thread/558941/the-star-wars-variant

6) Náhodné vyprávění

Pokud máte za sebou více partií Dixitu, nejspíš jste zaznamenali, že některé karty jsou k vyprávění používané častěji než ty jiné. Uživatel Michael Aucoin navrhnul systém, který tento nepříjemný zvyk hráčů Dixitu zcela odstraní. Jak?

Jednoduše. Kartu pro vyprávění totiž nevybere z ruky sám, ale zvolí ji náhodně jeho soused a protivník (samozřejmě bez toho, aby se na karty díval). Příběh se pak musí vztahovat právě k této kartě. Varianta povzbudí v hráčích kreativitu, protože nikdy nemohou čekat, která z jejich šesti karet přijde zrovna teď na řadu.

Odkaz na pravidla: http://www.boardgamegeek.com/thread/555346/random-pick-variant

Tak a to je pro dnešní část seriálu o Dixitu všechno. Doufáme, že vás některé z nabízených variant zaujali a vyzkoušíte je. Pokud s nimi budete mít nějaké pěkné i špatné zkušenosti, budeme rádi, když se s námi podělíte níže v komentářích. Za čtrnáct dní zakončíme povídání o Dixitu další šesticí originálních variant a třeba i něčím navíc…

Ke stažení 11: Dixit – část první
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Ke stažení 5: Blokus