Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cappuccino – není nad dobrou kávu

capuccino-18

Každý šálek kávy je příslibem pokračování. Vrací člověku chuť do práce i do života. Jen samotná vůně dokáže divy a co teprve, když ji ochutnáte. Na dně každého šálku se nachází nespoutaná síla pražených zrníček. Dnes přišel čas na to, abychom přišli na kloub tajemstvím ukrytým za jejich bájnými schopnostmi.

O možnostech všech šálků s kávou bude vyprávět nová logická hra, kterou vymyslel Charles Chevallier a nazval ji Cappuccino. S jejím vydáním mu v roce 2013 a ve stejném roce vyšla také původní edice v německém jazyce pod záštitou Pegasus Spiele. U nás tuto hru distribuuje s přiloženými českými pravidly společnost REXhry a to ve verzi firmy Matagot.

Balení představuje tmavě hnědý ochutnávkový box, jehož víko drží na magnetkách a stačí jej jednoduše odklopit.  Aby nikdo nikdy nelitoval, že si tuto krabici pořídil, tak v jejím hnědém nitru se nachází hned 64 šálků, po šestnácti od každé ze čtyř barev. A ani barvy nezapomněly, že se tady jedná o kávu, takže všechny mají světle nebo tmavě hnědé barvy. Na vrcholku každého šálku pak je nějaký symbol, kterým šálky odliší lidé s problémem v rozeznávání barev.

capuccino-04

Na začátku každé partie si hráči rozdělí šálky mezi sebe a začnou připravovat herní plán. Už tato samotná tvorba herního plánu je součástí hry a je důležitá. Hráči jeden za druhým pokládají jeden šálek a vytváří tak pořádný shluk všech hrnečků. Teprve když jsou všechny rozloženy pěkně bok po boku, partie může začít.

Hráči se střídají na tahu, ve kterém mohou vždy pohnout jedním ze svých šálků. Může tak zajmout nějaký sousední hrneček a vytvořit štos. Tato skupinka se pak může pohybovat už pouze jako celek, ale pod kontrolou ji má vždy pouze ten hráč, jehož šálek je úplně nahoře a je tedy viditelný i jeho symbol.

Skákat na sousedy mohou šálky pouze v případě, že jejich štos je výškou alespoň stejný (nebo vyšší) než ten, který se snaží zajmout. Současně se tyto dvě skupinky hrnečků musí dotýkat. Pohybovat se šálky po stole jinak nejde, a jakmile se někde vytvoří mezera, zůstane tam až do konce partie. Tak se brzy stane, že některé štosy šálků zůstanou stát osamocené bez souseda.

capuccino-01

A právě o nich to je, protože nakonec se do také situace dostanou úplně všechny šálky. Hráči si rozeberou všechny hromádky, které mají pod kontrolou (jejich barva je nahoře) a spočítají si, kolik hrnečků nasbírali. Ten, kdo jich ukořistil nejvíc, se stává vítězem partie.

Cappuccino je jednoduchá štosovací hra, kterou zvládne každý. Při tom ale je její mechanismus velmi důmyslný a hráčům dává opravdu volnou ruku v každém tahu. Zpočátku je možností k tahu opravdu hodně a lze těžko určit, který je ten správný. Hráči se musí rozhodovat intuitivně, protože hra je o neustálém přelévání kontroly.

Ačkoliv na sebe mohou hráči útočit, nad situací v tazích druhých nemají kontrolu. Výjimkou je možnost odříznout soupeřovy šálky od sousedů a tím hromádku rovnou poslat k bodování. Právě to vytváření osamocených štosů je hlavní cestou k úspěchu. Hráči si jdou nemilosrdně po krku, ale nikdo nemá ke svým šálkům nějakou přehnanou citovou vazbu. Všichni se snaží ukořistit nejvíc pro sebe a přetahovaná nebere konce.

capuccino-12

Tedy ono vám tak nějak připadá, že hra je dlouhá, protože se v ní toho odehraje dost. Ve skutečnosti uběhlo ale teprve zhruba patnáct minut, když se od partie zvednete a znáte vítěze. Hra je velice rychlá a ani hráči s přehnanými sklony k analýze tentokrát tolik nezdržují, protože důsledky jsou nespočitatelné.

Hra je primárně určená pro více soupeřů, protože teprve tak je chaos na stole opravdu pořádný. Naštěstí ale i ve dvou je vše v pořádku, protože každý bude kontrolovat rovnou dvě barvy. Jenže bodovat pak bude na konci partie jen s jednou z nich. Ve více hráčích může ke konci nastat situace, kdy hráč svým tahem může rozhodnout o vítězi mezi ostatními hráči. Navíc se mohou hráči proti sobě domluvit.

Všechno to vypadá opravdu takticky a bez náhody, ale to neplatí o počátečním rozložení. To je náhodné. Alespoň to platí pro základní verzi. Pravidla ale obsahují i variantu pro pokročilé, která umožňuje hráčům pěkně krok za krokem vystavět šálky a to s pevně danými pravidly přikládání. Ani tak ale nelze nějak dopředu počítat s tím, že zrovna tato pozice bude lepší. Všechno se to ukáže až v partii, která se díky tomu jen tak neomrzí.

capuccino-15

Zajímání cizích kalíšků je opravdu jednoduché a zvládnou ho překvapivě i začátečníci se školní docházkou. Stačí jen, aby dokázali spočítat výšku každého štosu. Taktice a pravidlům se snadno naučí i přes to, že samotná krabice oznamuje jako minimální věk devět let. Hra při tom svými mechanismy velmi připomíná naši oblíbenou Hej! To je moje ryba!, ve které si zase hráči potápí ledové kry v honbě za úlovkem.

Zpracování je naprosto precizní. Jednotlivé šálky jsou opravdu masivní, mají po stranách vylisované logo hry a krásně sedí jeden na druhém. Obrázky jsou na špičce napevno a nemusíte mít strach, že by se odlepily. Pravidla jsou krátká, stručná a výstižná, což je u takto jednoduché hry naprosto zásadní.

V celé partii Cappuccina jde jen o jedno. Zajímat cizí šálky, růst a udržet si kontrolu. To sice může vypadat jako málo, ale většina podobných logických her je takto jednoduchá. A přesto si dokáží udržet pozornost hráče. A to platí i tentokrát, protože Cappuccino je hra, kterou neocení pouze milovníci kávy, ale všichni fanoušci jednoduchých a kvalitních her.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCharles Chevallier
VydavatelMatagot, Asmodee, Egmont Polska, Pegasus Spiele
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismyEnclosure, Grid Movement, Modular Board
RodinaCategory: Combinatorial, Components: 3-Dimensional (3D), Food & Drink: Coffee, Theme: Food / Cooking

Více o hře.

Recenze: Cappuccino – není nad dobrou kávu
Cappuccino je logická hra, jejíž zážitek záleží na publiku. Pokud hráči proti sobě nebudou pletichařit a vytvářet aliance, čeká na zájemce krásná a rychlá partie, s potřebným rozhodnutím v každém tahu. Hru lze doporučit nejen jako logickou, ale především rodinnou, protože ji zvládnou i menší děti. Všichni bez rozdílu věku pak ocení boj o odříznutí skupinek a parádní zpracování, které celkový dojem posouvá zase o kousek dál. Cappuccino se jako hra pro více účastníků nevyvarovala některým problémům, ale jejich výskyt závisí pouze na postoji samotných hráčů. Pokud si jdete užívat zábavu, pak je tahle krabice plná kávy přesně pro vás.
Klady:

+ luxusní zpracování
+ i pro mladší hráče
+ logická hra až pro čtyři hráče bez čekání
+ možnost pokročilé přípravy rozestavení
+ rychlá herní doba
+ bitva o odříznutí skupinek
Zápory:

- možná až příliš jednoduchá hratelnost
- dva hráči se mohou spiknout proti třetímu
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tiny Epic Mechs – obří robot pro každého