Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Colorio – příliš mnoho barvy škodí

Colorio - balení

Červená, zelená nebo oranžová. Zdánlivě je to jedno. Ale když stojíte před semaforem na přechodu pro chodce, stejně se soustředíte jen na jednu a ostatní příliš ani nevnímáte. Ale teď si představte, že jste výpravčí, který ty světla přepíná. A vaším jediným cílem je, aby nikdy nesvítily na všech semaforech stejné barvy. To je totiž zcela špatně.

Tak právě takové povolání vás čeká ve hře Colorio, kde se postupně rozsvěcují a zase zhasínají různobarevná světla. Jejím autorem je kreativní švédská společnost Mindtwister, od které jsme tu měli již unikátní Repello (recenze) nebo elegantní žabky ve hře Ponder (recenze). Tentokrát nás ale nečeká žádné odrážení, ani hopsání. Budeme odkrývat tajemství ukrytá pod bílými čepičkami.

Colorio - příprava hry

Coloria se ukrývá v takové nevýrazné žluté krabici, která na sobě má obrázek rozehrané hry, podobně jako jeho příbuzné abstraktní Repello. Uvnitř všechno překrývá jeden tenký list pravidel v češtině, který vám jasně napoví jedno – hra nebude nijak obtížná. A to je samozřejmě u takovýchto logických zábav velice kladné zjištění.

Pod listem pokrytým písmenky najdeme čtvercový herní plán, který je zvláštní. Má na sobě celkem 25 otvorů přikrytých sněhobílými čepičkami. Sedí si na svém místě jako malé příklopky, ale snadno je s trochu gumovým pocitem můžete odloupnout. Když se pak podíváte pod ně do prázdného prostoru, uvidíte tam kolejničky.

Jejich smysl nám dojde v okamžiku, kdy zvedneme hrací desku a pod ní uvidíme řadu pěti papírových proužků. Ty se ukrývají mezi čtyřmi kartonovými sloupci na dně krabice, aby je plastový herní plán nepoškrábal a měly dost svého vlastního životního prostoru. Ve Švédsku prostě myslí na všechno.

Colorio - rozehraná hra

Herní plán má na dvou protilehlých bočních stranách pěti tenkých štěrbin a právě do nich zasunete tyto lístky, až budete připravovat partii. Papírky se pěkně svezou po kolejničkách a v odkrytých místech při pohledu shora se objeví barevné obrázky v pěti odstínech – modrá, žlutá, zelená, červená a vínová.

Nejdůležitější pro celou hru jsou ale samotné barevné pásky. Ty mají na sobě pětici barevných obrázků a jsou oboustranné. Na straně s šedou šipkou po stranách je jednodušší verze. Zde je na každém pásku přítomna každá barva právě jedenkrát. Na druhé straně pásků však vždy jedna chybí a druhá je zastoupena rovnou dvakrát. Díky tomu nejde jednoduše vydedukovat rozdělení barev. Stranu pásek pro hru si můžete vybrat na základě toho, jestli chcete ve hře víc štěstí nebo přemýšlení.

Partii tedy připravíte jednoduše tak, že pásky zasunete do herní desky tou stranou, kterou chcete zrovna hrát. Barva šipek po stranách by se tedy měla shodovat. Důležité však je, aby se hráč, který proužky zasouvá, na barvy nekoukal. Mohl by tak podvádět nebo si třeba nechtěně některé části zapamatovat a mít pak v partii výhodu.

Colorio - rozehraná hra

deskové hry - TLAMA games

Než ale barvy dovnitř umístíte, je důležité mít zakryté všechny otvory bílými čepičkami, abyste hned neviděli to, co vidět nemáte. Nyní stačí desku položit do středu a partie může začít. Jednoduché, že?

Hráči se nyní střídají v odkrývání čepiček. Ale když na vás přijde řada, nestačí se podívat jen na jednu barvu – musíte odstranit ze hry rovnou tři příklopky. Jednu z nich vždy musíte odstranit, ale další dvě můžete libovolně přemístit a zakrýt tak libovolný jiný otvor. Ten ovšem nesmí být stejné barvy, jako kruh, který jste právě odkryli.

Soupeři se tak postupně střídají. Partie končí ve chvíli, kdy se někomu podaří odkrýt všech pět otvorů stejné barvy. Tento hráč ze hry vypadnul. Ostatní okrývají políčka dál. Mohou dokonce znovu barvu, která měla za následek vyřazení jejich soupeřů zakrýt a tím znovu vrátit barvu do hry. Souboj končí ve chvíli, kdy v partii zůstane pouze jeden hráč.

Colorio - rozehraná hra

Colorio je velice pěkná logická hra, která je náročná nejen na uvažování a úsudek, ale zavaří vám také paměť. Je velice důležité si pamatovat všechna políčka, která jednou byla odkrytá a někdo je znovu překryl kloboučkem. Právě to je cesta k úspěchu.

Pokud hrajete verzi bez náhody, je časem snadné vydedukovat, kde by asi tak barva mohla být – některé dílky víte a jiné si můžete dopočítat. Tím je právě souboj opravdu elegantní, protože v něm není přítomno žádné štěstí, jako v druhé variantě. Ta je vhodná spíše pro lehčí odpočinkovou zábavu, když se vám nechce tolik se na hru soustředit nebo hrajete s menšími dětmi a učíte je hru.

Nejdůležitější vlastností celé hry je možnost přesunout kloboučky. Protože ve svém tahu můžete udělat až tři tahy, vždy si můžete připravovat situaci pro svoje následující tahy tím, že překryjete nějakou barvu. Samozřejmě nesmíte ve svém tahu na vámi položený klobouček už znovu sáhnout, ale můžete si tak otevřít šanci pro odkrytí jiného otvoru se stejnou barvou, aniž byste byli vyřazení.

Colorio - kartičky

Partie jsou opravdu rychlé a to ve všech počtech hráčů. Každý z účastníků je povinen odebrat ve svém tahu jeden klobouček a nezáleží tedy tolik na jejich množství. Ovšem hráči v pozdějších fázích jsou hodně odkázaní na to, co provedou soupeři před nimi, pokud je ve hře více než trojice protivníků.

Zpracování je povedené, jednoduché a kvalitní. Nejzajímavější jsou bílé čepičky, které jsou z měkkého plastu. Elegantní systém kolejniček umožňuje bleskurychlou přípravu hry. Obrázky na kartičkách obsahují pouze jednoduchou grafiku a hra postrádá jakékoliv téma, ale nijak to hře neubírá na zábavnosti.

Jednoduchá, elegantní, náročná, ale především v posledních fázích náročná. Právě taková je hra Colorio. Pokud máte rádi přemýšlivé dedukční hry, na které se musíte neustále soustředit, pak by tato krabice neměla ujít vaší pozornosti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJacky Bonnet
VydavatelAbadis, Abalone Games, Egmont Polska, KOSMOS, Mindtwister AB, Mindtwister USA, Peliko/Martinex Oy
Rok vydání2004
Počet hráčů2 - 5
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismyMemory
Alternativní názvyКолорио

Více o hře.

Recenze: Colorio – příliš mnoho barvy škodí
Colorio je elegantní a jednoduchá deduktivní hra, ve které na vás čeká pětice obrázků od každé barvy ukrytá pod sněhobílými čepičkami. V každém kole musíte jedno odkrýt a další můžete přesunout tak, abyste znepříjemnili tah dalšímu hráči v pořadí. To přináší velice jednoduchý herní systém a současně spoustu napínavých okamžiků. Colorio je velice povedenou hrou, která prověří všechny vaše logické buňky. Navíc ji můžete hrát i ve verzi s trochou náhody.. Pokud tedy hledáte nějakou pěkně zpracovanou hru s důrazem na přemýšlení a paměť, která nahradí příliš jednoduché pexeso, pak je Colorio jasnou volbou.
Klady:

+ variabilní hra
+ velký podíl strategie
+ důraz na dedukci a paměť
+ pěkné zpracování
+ dvě obtížnosti
+ jednoduchá pravidla
+ až pro pět hráčů
Zápory:

- červená a vínová jsou ve špatném osvětlení podobné
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Řím – utkejte se s Nerem!