Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dino Race – chudáci dinosauři a hladová sopka

Dino Race - balení

Dinosauří život se nám všem zdá jako bezstarostný. Přesto ale jednou přišel den, kdy se probudil jeden z nich a zjistil, že je poslední svého druhu. Bez kamarádů, sám ztracený na světě. Trvalo to jen pár dnů než se i on vytratil a po hrozivých monstrech zbyl jen odkaz. Budeme na ně vzpomínat v dobrém, ale nikdy nebudou existovat jinak, než v našich představách.

Nic z toho se ale nemusí stát. Tajemný vítr a oheň, který pohltil životy dinosaurů, může být odvrácen. Stačí, když s nimi budete dostatečně rychle utíkat v deskové hře Dino Race, kterou pro všechny závodů chtivé hráče připravil Roberto Grasso. Jeho dílo vydala společnost Ares Games, ilustrace připravil Francesco Mattioli a figurky dinosaurů ztvárnil Michelangelo Ricci. Hra vyšla v roce 2014 a byla představena poprvé na veletrhu Spiel v Essenu.

Tam jsme se dostali k čtvercové nižší krabici (jako by ani neobsahovala dinosaury ale nějaké želvy) i my. Na jejím víku uvidíme závodící dinosaury, které najdeme i uvnitř. Zrovna odpočívají po dlouhé cestě, kterou museli absolvovat k vám domů. Všech osm figurek leží na boku přesně tak, jak dinosauři nejraději nabírají síly.

Dino Race - připravená hra

Místo peřiny je přikrývají kartonové archy, které ukrývají dvanáct šestiúhelníkových dílů trasy a jednu další, na které je sopka. Každá z těchto desek má na jedné straně pěkné životní prostředí, ve kterém by mohli dinosauři být šťastní a na druhé pak ohněm pohlcenou zemi, kde se žít nedá.

Čtyři druhy terénu (jezera, louka, lesy a poušť) jsou nejen na těchto dílcích, ale také na dvaatřiceti kartách. Dalších osm pak funguje jako žolík, kterým lze nahradit libovolný z nich. Další tucet karet pak představuje speciální akce, které popisují obrázky.

S kartonem jsme ale ještě naše šedesát milionů staré rande neskončili, protože v arších jsou schované dílky vajíček, žetony lávy a také dvanáct pohárů pro vítěze. Celou sestavu doplňuje kostka (kterou si musíte sami polepit) a jedno velké vajíčko označující začínajícího hráče. A nemohou chybět ani čtyřstránková pravidla.

Dino Race - rozehraná hra

Na začátku partie si každý z účastníků vybere jeden pár dinosaurů a zatím si ho postaví před sebe. Jeho zvířátka na závodní dráhu teprve nastoupí, protože mezitím ji musí hráči postavit. Začnou hranatým dílkem sopky a k němu plynule připojí postupně všech dvanáct dílků a tak vytvoří trať. Každý terén je zde zastoupen třikrát a jeho rozmístění je náhodné, ale všechny destičky začínají klidnou stranou nahoru. Hráči pak postaví svoje dinosaury na start – na první dvě políčka hned vedle sopky.

Všech 52 karet zamíchají hráči dohromady a vytvoří tak hromádku. Z ní dostane každý z účastníků do začátku pět karet do ruky. Žetony cen jsou náhodně vybrány z nabídky (bez koukání) a v počtu odpovídajícím množství dinosaurů účastnících se závodu položeny vedle tratě. Ostatní žetony i kostka začínají závod na hromádkách.

V tahu na hráče čeká hned několik aktivit, ale všechno začíná dobráním karet. Počet nově získaných karet odpovídá množství dinosaurů, které má hráč ještě na trati (nejdříve tedy dvě, později v případě úspěchu už jen jedna). Maximální množství karet není nijak omezeno, takže hráči si mohou sbírat a schraňovat ty, které by mohli později potřebovat.

Dino Race - rozehraná hra

Většinu z nich budou hrát jako podporu svých závodníků. Každý dinosaur se může posunout na následující dílek poté, co je zahraná karta odpovídajícího terénu (tedy toho, na který má vstoupit). Místo toho lze zahrát žolíka nebo tři karty stejného typu, které také umožní postup kupředu. Karty si lze také libovolně měnit v poměru dvě karty z ruky za jednu novou. Na jednom místě může stát i více dinosaurů, protože s využitím speciálních akčních karet je možné právě na své sousedy zaútočit a odstrčit je zpět, jejich vlastníkovi vzít kartu nebo předat vejce. V tahu je povolen libovolný počet akcí, dokud hráči stačí karty a chce pokračovat.

Začněme ale odstrčením, které může mít za následek fakt, že dinosaurus si spálí ocásek. To proto, že závodníky honí divoká láva, jak si za chvíli povíme. Kdykoliv se tak má běžec vrátit na dílek, který pohltila láva, vezme si místo toho žeton kapky lávy a přijde o jednu kartu.

Pohyb lávy kupředu je jedním z výsledků poslední fáze každého tahu. V tom hráč vezme kostku událostí a hodem určí výsledek. Ten může být pro hráče prospěšný – když padne terén, získají všichni, kdo na něm stojí, kartu. Ovšem pak je tu symbol erupce, ze sopky se vyhrne láva a zaplaví první volný dílek v cestě od vulkánu. Jakýkoliv dinosaurus zde stojící je zraněn a opět dostane jeden žeton lávy. Navíc ten z dinosaurů, který je pomalejší a utíká s vajíčkem v tlapkách, ztratí okamžitě všechny svoje karty.

Dino Race - rozehraná hra

Partie pokračuje dál a hráči se snaží obě svoje figurky posouvat vpřed, vyvarovat se ohnivého pekla v zádech a současně být v cíli co nejdříve. Jakmile dinosaurus dorazí na poslední dílek na trati, úspěšně utekl a jeho majitel si může vybrat libovolný dílek ceny z těch, které ještě zbyly. Partie ale i tak pokračuje dál a to do chvíle, kdy do bezpečí doběhne hráč s vejcem. Dostane za to jeden náhodně vylosovaný žeton bonusu. Teprve v tuto chvíli si všichni sečtou nastřádané body (za poháry a vajíčko), ale také odečtou penalizaci za kapky lávy. Vítězem se stává ten z hráčů, který má i poté nejvíce bodů.

Z našeho popisu je jasné, že Dino Race je rodinnou hrou. A to takovou, která se bude dětem rozhodně zamlouvat. Nejen proto, že mají rádi závody a dinosaury, ale také protože je překvapivě škodolibá. Umožňuje závodníkům navzájem se přetlačovat a bojovat o čelní pozice všemi způsoby.

Stačí stát na stejném místě jako jiný dinosaurus a můžete se připravit k úderu ocasem. Stačí jen mít správnou kartu. Takový dobře mířený úder může vyústit nejen ve zpomalení, ale také lze protivníkova dinosaura zranit, pokud je vám v patách láva. Navíc je tu ještě jedna šance s kartou předání vajíčka. Tu totiž nemusí použít pouze hráč, který má vajíčko v držení. V rukou ostatních účastníků má ale karta jiný účinek: soupeřovu dinosaurovi podrazíte tlapky, on se svalí na stranu a jeho trenér (hráč) musí v příštím svém tahu zaplatit dvě karty z ruky, aby jej znovu postavil na nohy.

Dino Race - karty

Z našeho popisu je jasné, že Dino Race je hodně kontaktním závodem, kde si soupeři nic nedarují. Přesto (nebo možná právě proto) je partie velice rychlá a během dvaceti minut budete znát vítěze. Tahle doba je jediné, co hru nakonec zachraňuje. Jinak jí totiž vládne náhoda. Hráči sice vykládají karty z ruky, ty ale dostanou ze zamíchaného balíčku.

Další úrovní náhody je kostka události. Jsou partie, ve kterých vás láva vůbec neohrozí. A jindy stačí jen několik hodů a proud ohně předběhne i dinosaury. Tahle nevyváženost je někdy až příliš výrazná a většinou v neprospěch lávy. Hráči pak mají pocit, že jim vlastně nic nehrozí a hra se omezuje pouze na samotné závodění.

To funguje dobře, protože se soupeři mohou postrkovat. Jenže to hovoříme o partii ve čtyřech. I ve třech vše ještě funguje, ale ve dvou už to vůbec není ono. Hře významně chybí všechny její výhody (spousta dinosaurů, konfrontace a rychlý postup lávy). Navíc ve dvou bodovací systém zcela postrádá smysl. Ostatně celé bodování je zbytečně složité a matoucí na dětskou hru, přičemž za to neposkytuje dostatečnou odměnu navíc.

Dino Race - žetony

Dino Race je krásná hra pro děti. Těm nebude vadit náhoda, bodovací systém je možné kvůli nim zjednodušit a rodiče se s nimi u hry nebudou nudit. Přesto dejte pozor, aby nehráli ve dvou, kdy hra pořádně nefunguje. Dino Race je hra, která vypadá lákavě, ale dejte pozor, s kým ji hrajete. Pokročilí hráči z ní budou zklamaní, ale děti.. no to je asi jasné..

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRoberto Grasso (II)
IlustraceFrancesco Mattioli, Michelangelo Ricci
VydavatelAmo Oy, Ares Games, Devir, Heidelberger Spieleverlag, Intrafin Games
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieCard Game, Racing
MechanismyHand Management, Take That
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Animals: Dinosaurs

Více o hře.

Recenze: Dino Race – chudáci dinosauři a hladová sopka
Dino Race je hra, jejíž publikum je jasně dané. Jsou to především děti. Pokud bychom ji hodnotili pouze jako zábavu pro malé hráče, pak by si zasloužila určitě pochvalu. Najednou totiž nevadí, že velkou část hry se musí závodníci spoléhat na štěstí. Mnohem větší problém představuje partie ve dvou, která nefunguje a také zbytečně složité bodování. Hra ale přesto zůstává zábavná, za což může především rychlost partie a také možnost útočit na ostatní s pomocí správných karet. Dino Race je tedy hrou, kterou ocení pouze děti. Právě jejich vkusu odpovídá také výsledné hodnocení (všichni ostatní si dosadí hodnocení dobrá).
Klady:

+ děti si hru zamilují
+ náhoda zaručuje variabilitu
+ zajímavý prvek s lávou
+ hodně konfliktní
+ parádní figurky (a vajíčko)
+ jednoduchá pravidla pohybu
Zápory:

- láva často nehraje výraznou roli
- překombinované bodování
- ve dvou není hra zábavná
- náhoda (zápor pro starší a náročnější hráče)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: SMART IQ Twist – logické osmičky