Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Eiskalt Erwischt! – cvrnkání na ledu

eiskalt-erwischt-01

Naše ledová oblast má za krále tučňáka. Byla spousta zvířat, která proti volbě protestovala, protože tenhle bíločerný šašek nevzbuzuje žádnou úctu. Třeba medvědi byli striktně proti a chtěli spíš, aby v čele zvířecího národa stále šelma, která nastolí pořádek. Jenže hloupí rackové a početní tučňáci je přehlasovali a teď musíme mít o svého vladaře strach. Stojí na špičce ledovce a vypadá to, že brzy spadne.

A my mu k tomu pomůžeme, protože jsme na straně povstalců. Jedná se o hru Eiskalt Erwischt!, ve které je tohle všechno možné. Můžeme za to poděkovat Heinzi Meisterovi, autorovi hry a Stephanu Prickenov, který ji ozdobil obrázky. Kompletní výtvor pak vydala společnost HABA. V angličtině se hra jmenuje Iceberg Hustle.

Žlutá krabice je tentokrát podlouhlého tvaru, ale žlutá barva je opět všude. A na titulním obrázku vidíme vrávorajícího tučňáka s paraplíčkem i škodolibé jiné zvířátka, která po něm hází sněhové koule. Jejich cíl už se zdá být splněný, ale to nevadí, stejně se rádi zapojíme.

eiskalt-erwischt-05

Budeme k tomu potřebovat herní plán zledovatělého světa. Jako ten nám poslouží celé dno krabice, které je vyplněné veselou ilustrací. Na jeho povrchu ale leží také čtveřice kartonových ledovců pro hráče, čtrnáct dřevěných kusů ledu a tucet kulatých žetonů pro střelbu (nejspíš tedy sněhových koulí). V pytlíku se ukrývá ale také dvanáctka rybiček, tučňák a jedno cvrnkátko.

Na začátku partie si hráči rozeberou svoje malé ledovce, na kterých budou v průběhu partie ukrývat svoje úlovky v podobě ryb, ale i osamocených úlomků ledu či cvrnkacích disků. To samotné kusy ledu vytvoří ve středu plánu třípatrovou pyramidu, ve které se kameny překrývají, aby zanechali venku nějaký prostor. Na její vrchol se postaví figurka tučňáka. Právě sem hráči rozloží všechny rybičky. Každý ze soupeřů dostane jeden střílecí disk na svoji první střelu.

K té ale dojde teprve ve chvíli, kdy se hráč opravdu dostane na řadu. V tuto chvíli může libovolně natáčet s plánem nebo popocházet kolem stolu. Až najde správné místo, může odkudkoliv z nitra plánu vystřelit svoji sněhovou kouli. Může k tomu použít cvrnknutí prstem nebo postrčení tyčinkou, záleží pouze na jeho rozhodnutí.

eiskalt-erwischt-03

Snaží se vystřelit svoji kouli po vodě tak, aby se ze soudržného celku oddělila nějaká část ledu nebo třeba ryba. Pokud zůstal tučňák na svém místě, může si hráč všechny takové úspěšně osamocené (nesmí se dotýkat žádného dalšího dílku) kameny a žetony vzít k sobě na svoji kru. Tam si je uschová až o konce partie.

Protože ale hráči musí střílet větší silou, snadno se může stát, že figurka tučňáka nahoře nevydrží. V takovém případě hráčův tah končí, nic nezíská a ještě případné kameny, které osvobodil a leží samostatně na hladině, musí rozdělit mezi svoje soupeře. Pak se na řadu dostává další hráč, a tak se soupeři střídají až do chvíle, kdy je tučňák osamocen na posledním dílku ledu. Hráči si pak spočítají svoje nasbírané kameny a vítězí ten, kdo má největší zásobu.

Eiskalt Erwischt! je ledovou dovednostní zábavou. Hlavním smyslem existence je naučit děti cvrnkání a rozvinout u nich jemnou motoriku a koordinaci. A právě to se děje, protože pro správnou střelbu je třeba mířit. Navíc hráči musí dobře odhadovat svoje šance a snažit se maximalizovat svoje úlovky v každém kole.

eiskalt-erwischt-13

Každá příliš silná střela, která shodí figurku tučňáka, je nepříjemně potrestaná. Hráč v tu chvíli pomůže soupeřům. A ta pyramida zase tak stabilní není, zvlášť když z ní začnou účastníci ukusovat kousky ledu. Tady přichází do partie i napětí.

Hra je ale přehlídkou akčních výkonů a jako taková dokáže udržet pozornost všech zúčastněných, i když není zrovna jejich tah. Výhodou je také rychlá partie, protože dílků na vodě ubývá závratným tempem a během patnácti minut je jižní pól zcela vyluxovaný od jakýchkoliv ryb nebo dílků.

V partii mohou ale hráči také využít svoje již nasbírané dílky k taktickému tahu. Pokud jeden vrátí, mohou za odměnu posunout figurku tučňáka na libovolnou jinou kru, a tak výrazně ovlivnit samotnou partii. Je možné tak třeba blokovat soupeře.

eiskalt-erwischt-15

Vzhledem k akčnímu zaměření je jasné, že tady prostě taktické plánování není možné a to ani ve dvou hráčích. Téhle hře ale více sedí zapojení vyššího počtu soupeřů, protože pak se situace na plánu vyvíjí rychleji a napínavěji. Stejně tak je těsnější i závěrečný výsledek. Na herní čas ale počet zúčastněných nemá žádný vliv.

Eiskalt Erwischt! je pěknou dětskou hrou, která je naučí jednu ze základních dovedností pro každé dítě, které neprosedí celé dny u počítače. Cvrnkání. Na druhou stranu ruku na srdce – viděli jste někdy v nedávné době hrát děti kuličky? Já tedy ne. Ale to nevadí. Nijak to totiž nesnižuje fakt, že Eiskalt Erwischt! naučí děti jemnou motoriku a ještě je u toho pobaví pořádným soupeřením.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHeinz Meister
IlustraceStephan Pricken
VydavatelHABA
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game
RodinaAnimals: Penguins, Mechanism: Finger Flicking Games
Alternativní názvyBrivido gelido!, Iceberg Hustle, IJskoud het sterkst!, Rodéo sur glace, Rompiendo el hielo

Více o hře.

Recenze: Eiskalt Erwischt! – cvrnkání na ledu
Eiskalt Erwischt! je sněhem zavátá země, kde je tou největší zábavou cvrnkání. Honění malých dřevěných disků po hladině ve snaze srazit co nejvíce úlovku z ledu do vody. Teprve tam si je mohou zvířátka vzít a odnést do svých úkrytů. Hra trénuje nejen samotné cvrnkání (prstem i bez), ale také jemnou motoriku a přesnost odhadu. Eiskalt Erwischt! je výbornou zábavou pro děti, u které si můžete být jistí, že se strávený čas projeví i na jejich schopnostech.
Klady:

+ cvrnkání k úspěchu
+ pro menší děti
+ trénuje jemnou motoriku
+ napínavé situace
+ vše je o šikovnosti
+ i ve dvou
Zápory:

- pro děti nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Splašené žetonky – barvy a tvary