Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kvíz o Evropě – větší, těžší.. zábavnější?

Kvíz o Evropě - balení

Evropa je velká na to, abychom ji sami pořádně projeli a poznali. Proto se kromě cestování musíme spolehnout také na naučné pořady a různé způsoby, jak o ní získat informace. Někdy je lepší právě tímto začít dřív, než se vypravíme poznat svět na vlastní kůži.

Kvíz o Evropě se jmenuje hra, která se řadí do edice kvízových her společnosti Alexander. V České republice ji ve svém katalogu nabízí firma Pexi a to pochopitelně v kompletní lokalizaci do našeho rodného jazyka.

Tato hra není ovšem první, která v této řadě spatřila světlo světa. Před ní už vyšla její mini verze (Kvíz o Evropě mini – recenze) a také celosvětová varianta Letem světem (recenze). Dnes se tedy (zatím) naposledy vrátíme do světa otázek a odpovědí, tentokrát pouze na evropské úrovni.

Kvíz o Evropě - připravená hra

Krabice hry se nijak neliší rozměrem od Letem světem. A stejně tak se neliší obsahem. Tedy v jeho fyzických rozměrech a počtech. Samotný natištěný text je pochopitelně jiný a to především na 97 kartách otázek a odpovědí, které do hry přináší napětí.

Pro každého z hráčů jsou zde připraveny také karty s písmeny a, b a c, které budou sloužit k výběru správné odpovědi. Máme tu žetony, kostku a přesýpací hodiny. A pak je tu komponenta, nad níž jsme se pozastavovali už minule – jedná se o modrý vystřelovací katapult, s jehož pomocí se budete snažit zamířit a trefit do nitra kelímku neposednou žlutou kuličku. A získat tak bonusové body.

Celé snažení se odehrává na dvou kružnicích herního plánu natištěného na tvrdé kartonové desce. Najdete na ní také několik akčních políček se specifickou vlastností, umožňujících převážně odpovídat na více otázek nebo právě nařizující střelbu z katapultu.

Kvíz o Evropě - rozehraná hra

Všechno tohle dohromady se ukrývá v krabici zavírané na ouška. Na jejím obalu uvidíte čtveřici cyklistů a za nimi hromadu známých památek rozesetých po Evropě. Nad Big Benem, nebo Eifelovkou se vznáší letadlo. Hra se točí kolem cestování a znalostí.

/* V následující části je použitý stejný text, jako v recenzi na hru Letem světem, jedná se o zcela totožné hry s jinými otázkami */

A jak probíhá hra? Samozřejmě naprosto jednoduše. Každý z hráčů si vezme jednu figurku a postaví ji na start. Pak si všichni zúčastnění rozeberou karty odpovědí a, b a c. Všechny karty otázek je třeba pořádně zamíchat. Hráči mají k dispozici dvě varianty, ve kterých lze na plánu soupeřit. V obou možnostech hry mají šanci odpovědět všichni, ale jedna je zjednodušená a obrázky na herním plánu nemají žádný vliv. Navíc nepoužíváte katapult.

Vždy ovšem je na tahu pouze jeden hráč, který posune svoji figurku podle hodu kostkou a určí tak téma, na které se bude odpovídat. Musí také přečíst podle barvy políčka, na kterém jeho postavička skončila pohyb, otázku a tři možnosti. Pak společně se soupeři vybere tu odpověď, o které si myslí, že je správná.

Kvíz o Evropě - karty

Pak následuje vyhodnocení jednoduše tak, že všichni odkryjí svoji volbu a porovnají ji se zvýrazněnou správnou možností na druhé straně karty s otázkou. Každý z hráčů, který zvolil správnou odpověď, získá jako odměnu jeden červený žeton (nebo zápis bodu do poznámkového bloku, pokud hrajete druhou variantu).

V případě první verze můžete totiž body získávat i jiným způsobem. Například jedno z polí vám umožní odpovídat na více otázek a získat tak i více bodů. Jindy střílíte katapultem a můžete získat jeden bod navíc, ale také jej můžete ztratit, pokud se netrefíte. Lze i přestupovat z jednoho okruhu na druhý – každý z nich má jiné rozložení speciálních polí.

Partie se může hrát buď na stanovený počet bodů, nebo dokud nedojdou žetony v případě druhé verze. V tu chvíli samozřejmě rozhoduje počet získané jednotky. Hráč s nejvyšší výhrou se stává králem světa.

/* V minulé části byl použitý stejný text, jako v recenzi na hru Letem světem, jedná se o zcela totožné hry s jinými otázkami */

Kvíz o Evropě - rozehraná hra

Čím se tedy Kvíz o Evropě liší od svého menšího bratříčka mini? Pochopitelně počtem otázek a cenou, která je vyšší. Záleží pouze na vašem rozhodnutí, jestli vám stačí 180 otázek na 45 kartách, jako ve verzi mini. Nebo se s tím nespokojíte a budete vyžadovat pro svoje děti větší variabilitu, již přináší tato hra. Rozdíl je navíc také v zařazení katapultu a několika drobnostech, které se do malé krabice nevešly.

A teď už je na čase porovnání s hrou Letem světem. Ale zde je rozdíl poměrně nasnadě a nemusíme vám jej ani vysvětlovat. Samozřejmě jsou jedinou odlišností samotné otázky. Jinak zde najdete staré známé, tedy nejen herní plán o dvou kružnicích, ale také katapult a kostku.

Všechno se to hraje stejně, jen na vás čekají nové otázky. Tentokrát s tématem zaměřeným čistě na Evropu. Koupě Kvízu o Evropě se tedy vyplatí hned v několika případech – pokud ještě nemáte žádnou takovouto hru a jednu pro svoje děti hledáte. Nebo v případě, že byste si chtěli rozšířit zásobu otázek. Karty lze pohodlně prohazovat a míchat dohromady s ostatními verzemi. Jen je asi už nikdy od sebe neoddělíte.

Kvíz o Evropě - karty

Nejdůležitější ale je fakt, že si hra zachovala pěkný systém hlasování o odpovědích. Přesto ale slouží spíš jako rozšíření menší hry. Nebo je to možná přesně obráceně. Záleží, jak se na to díváme, jestli z chronologického nebo pouze logického hlediska. Ale pokud chcete svým dětem dopřát nějaké ty znalosti, pak se určitě v Kvízu o Evropě nezmýlíte.

Recenze: Kvíz o Evropě – větší, těžší.. zábavnější?
Kvíz o Evropě je větším bratříčkem hry, kterou už jsme tu měli. S figurkami běháte dokola po herním plánu s dvěma okruhy. Společně se soupeři se snažíte odpovídat na otázky pomocí hracích karet s písmenky. Jak se vám daří, získáváte žetony, které vás postrčí až k vítězství. Ovšem místo dvou okruhů zde mohl být jen jeden a bohatě by to stačilo. Snaha tvůrců odlišit se je vidět i v zařazení střílecího katapultu, který nemá jiný význam, než že vám přinese trochu těch bodů navíc. Jenže otázky jsou tentokrát opravdu obtížné a pořádně se u nich zapotí většina hráčů. Naštěstí už jich je tentokrát víc, takže se alespoň tak rychle neobehrají. Kolem dokola je Kvíz o Evropě naprosto průměrná vědomostní hra, která má několik věcí navíc, ale ty ji nijak neobohacují. Takže kupujte jen v případě, pokud už doma nemáte spoustu jiných her s otázkami a odpověďmi..
Klady:

+ cena
+ katapult
+ společné hlasování o každé otázce
+ otázky jen o Evropě
+ dostatek otázek pro mnoho partií
Zápory:

- opravdu těžké otázky
- stejné jako Letem světem jen s tématem Evropa
- zbytečné dva okruhy
- zvláštní akční políčka
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Splašené obvody – když čipy dělají jen část toho, co jim řeknete