Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Maus Van Klecks – myší umění

Maus Van Klecks - balení

První myš, která získala šlechtický titul. Kdo by si pomyslel, že tak mě budou za chvíli znát všichni. Ostatní zvířátka o mě říkala, že jsem blázen. Kdykoliv jsem vytáhl malířské plátno a štětec, odvraceli se ode mě. Dnes je ale všechno jinak. Milují mne jak lidé, tak zvířata. Mláďata chtějí být jako já. Jsem pro ně vzorem. A dnes na mojí party mi všichni pomohou namalovat obraz, na který společně nikdy nezapomeneme.

Stejně tak my zase nezapomeneme na chvíle strávené u hry Maus Van Klecks (anglicky Mouse Van Klecks). Tedy alespoň v případě, že se autoru Thilo Hutzlerovi povedla. Ale my věříme, že ano, protože jinak by se jeho námětu nechopila společnost HABA. Ta ji vydala v roce 2013 a poté se dostala i k nám.

Hra je pečlivě vybarvená od šikovného umělce a začíná to všechno už u víka, které ukazuje talentovanou myšku i její zvířecí kamarády. Uvnitř klasicky žluté krabice pak na hráče čeká vícejazyčný návod a dno rozdělené na dvě přihrádky. V té větší jsou zástěny z tvrdého papíru, které se liší barvou, ale také portrétem hrdiny. Podle obrázku si budou malí hráči určitě vybírat svoji barvu.

Maus Van Klecks - připravená hra

Ke hře ale patří také velká kostka a dřevěné figurky všech pěti hrdinů. Je tu kohout Niki, zaječice Frieda i pes Pablo a pro každého je připravena jedna barevná paleta se třemi místy pro položení náplně pro hladový štětec. Malí umělci dostanou v krabici také dílky malířských potřeb – tužky a štětce. A protože i malíři mají hlady, obsahuje krabice kromě žetonů barvy také patnáct malých dortů.

Na začátku partie si každý z hráčů vezme jednu zástěnu a za ni položí šplíchance všech deseti různých barev společně s prázdnou paletou. Každý dostane také figurku zvířátka, které si vybral. Do středu stolu pak všichni společnými silami rozloží štětce a tužky do kruhu tak, aby jejich paprsky vytvořily trať pro zvířátka. Hráči pak společně vyberou jednu startovní pozici a postaví do ní nejen všechny svoje postavičky, ale s nimi také všechny žetony dortíků.

Od této chvíle se vše děje v kolech. Na začátku každého z nich se jeden z hráčů stane modelem. Hodí kostkou a podle výsledku řekne věc z některého tématu – například zvířátko, něco k jídlu nebo postavu z pohádky. Vybraný předmět nebo postavu pak řekne všem spoluhráčům.

Maus Van Klecks - rozehraná hra

Každý z účastníků partie (včetně modelu) vezme do ruky paletu a pokusí se vymyslet tři hlavní barvy, které by použil, pokud by daný předmět měl nakreslit. Poté, co všichni zvolí svoje tři barvy, společně odhalí svoji volbu. Porovnáním zvolených odstínů hráči zjistí, kolik dostanou bodů. Za každý zvolený šplíchanec, který má na paletě i někdo jiný, se mohou posunout svojí figurkou o krok vpřed.

Figurky tak přeskakují štětce a tužky. Jakmile oběhnou celé kolečko, dostanou za odměnu jeden sladký koláček. Vítězem se pak stane ten z hráčů, který jako první nasbírá hned tři dortíky. Ostatní mu mohou jen závidět jeho umělecký úspěch.

Mouse Van Klecks používá tak jednoduchý princip, až se vám z toho rozlejí barvy. Prostě nechá téměř všechno na hráčích, jen jim trochu napoví tématem a umožní evidovat nasbírané body. A přitom svojí zábavností umí nadchnout nejen děti, ale i jejich rodiče.

Maus Van Klecks - rozehraná hra

Znovuhratelnost je v tomto případě prakticky nekonečná. Hra neobsahuje žádné karty či obrázky, které by hráče omezovaly. Místo toho vše závisí jen na fantazii účastníků, takže každá partie je úplně jiná.

I tahle hra ale nezapomíná na nějaké to poslání. U dětí tak podporuje především jejich kreativitu, která je důležitá v jakémkoliv věku. Nenápadně ale dává důraz i na komunikaci, protože děti mezi sebou vyhodnocují svoje zvolené barvy a diskutují, proč vybraly zrovna tuhle trojici.

Maus Van Klecks - rozehraná hra

Ale to není všechno. K hrám od firmy HABA vždy patří nějaká ta speciální vychytaná verze pro pokročilé hráče. Tady to je kooperativní hra, ve které se dvojice hráčů pokusí společnými silami porazit samotného Mouse Van Kleckse. Jednoduše se musí znát tak dobře, aby nenechali soupeřovu figurku utéct. Za každý shodný pár se posunují hráči, zatímco omyly umožňují postup myšce. Tahle verze pak ještě mnohem víc dává důraz na pocity hráčů, ačkoliv se nesmí nijak domlouvat.

Maus Van Klecks - figurky

Zábava je doporučena už pro děti od pěti let, což je ideální věk. Trénink barev je k nezaplacení, ale především se jedná o správné vnímání světa jako celku. Děti musí vědět, jakou barvu má jahoda, sluníčko nebo bernský salašnický pes.

Zpracování hry je vynikající. Figurky jsou barevně potisknuté, kostka je velká a zástěny fungují na jedničku. Děti jsou ze hry nadšené a to především z možnosti samy si vymyslet téma pro kreslení. Pokud se navzájem znají, mohou se snažit ostatní nachytat, ale tak, aby sami získali nějaké body.

Maus Van Klecks - žetony

Mouse Van Klecks je vynikající dětskou hrou, která vypráví o malování a všechno se v ní točí kolem barev. Jednoduchý herní systém umožňuje dětem trénovat kreativitu a přitom dokáže i skvěle pobavit. Mouse Van Klecks je ukázková dětská hra, která je sázkou na jistotu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorThilo Hutzler
IlustraceLeo Timmers
VydavatelHABA
Rok vydání2013
Počet hráčů3 - 5
Herní doba15
Minimální věk5 and up
KategorieChildren's Game
RodinaAnimals: Mice
Alternativní názvyMouse Van Klecks, Muis Klodder, Les palettes de Susie, El ratón Borrón, Topetta de' Acquerellis

Více o hře.

Recenze: Maus Van Klecks – myší umění
Maus Van Klecks je výtečně vymyšlenou dětskou hrou, která okouzlí jednoduchostí. Hráči prostě řeknou předmět a snaží se vybrat tři základní barvy, kterými by jej nakreslili. Musí se ale současně shodnout s barvami ostatních. Teprve za dané shody dostanou body, které jejich postavičku přenesou blíž k vítězství. Všichni zúčastnění hráči si díky tomu trénují představivost a vnímání barevného světa. Hra je přitom skvěle zábavná a to také v kooperativní variantě, kdy dvojice hráčů bojuje sama proti sobě, jak pomáhá myšce Van Klecksovi vpřed. Mouse Van Klecks je hrou, kterou by si měla pořídit domů každá rodina s předškolními dětmi.
Klady:

+ vybírání základních barev pro předmět
+ hráči se musí shodnout s ostatními
+ trénuje představivost
+ jednoduchá
+ pobaví i rodiče
+ kooperativní varianta
Zápory:

- nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cortex Pro děti – úkoly pro dětský mozek