Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HABA Moje první hry Můj domov

Každé dítě potřebuje domov. Potřebuje vědět, že něco takového existuje a že se tam může cítit v bezpečí a samo sebou. Stačí k tomu jeden kout, ale domov na sebe může brát i podobu celé budovy, tajného místečka v lese nebo společnosti někoho, kdo je tím nejdůležitějším.

Ve hře Můj domov (My Home) si toto všechno děti zopakují. Při tom novinka patří do série Moje první hry (My Very First Games) a vytvořil ji tým zkušených designérů Markus Nikisch, Thade Precht a Patrick Tonn, kteří vymysleli způsob, jak dětem co nejlépe přiblížit pocit z domova. A to za pomoci ilustrací Martiny Leykamm. Hra vyšla pod značkou HABA a v češtině ji najdeme zásluhou oficiálního distributora HABA.

Domov se ukrývá v menším, ale překvapivě vysokém boxu. V něm je místo pro dvě oboustranné velké desky, sadu čtvercových karet a také jednu figurku. A na děti s nimi čekají uvnitř dvě herní varianty, ta jednodušší se jmenuje Jdeme uklízet! a je to jednoduchá rozřazovací zábava.

S pomocí dvou desek vytvoří dům o čtyřech místnostech a před ním na trávu rozloží náhodně karty předmětů, které je rychle třeba nanosit zpět do domu, protože se blíží návštěva babičky a dědečka. Všechny věci tedy musí být na správných místech, aby nepoznali, že se něco stalo.

S partií samotnou pomáhá dospělý a pod jeho vedením děti nejdříve zvolí, který pokoj by chtěli uklidit, pojmenují ho a ukážou na desce. Snaží se pak mezi kartami najít předmět, který by mohl v této místnosti ležet. Pokud se dítěti podaří najít vhodný exemplář, položí jej na tuto místnost a zvolí novou. Úkolem hráčů je přidat do každé místnosti tři předměty, takže dohromady to znamená dvanáct pokusů.

Na druhé straně herních desek je venkovní pohled na domy, které hráči vyloží vedle sebe v rámci přípravy druhé hry, Velký nebo malý, těžký nebo lehký, a budou tak představovat dvě strany extrému. S pomocí karet s modrým pozadím určí, jaké dvě strany vah tentokrát budou hlavním tématem.

Jejich úkol je jasný. Najít postupně předmět k jednomu a druhému domu tak, aby byly spolu propojené a opravdu ukazovali dvě strany mince pro zadání.  Při tom musí dítě poznat, který je malý, světlý nebo těžký. Po nalezení tří dvojic snaha dětí může skončit.

Ve skutečnosti ale ani jedna z dvojice variant nejsou opravdové hry se soupeřením, jako spíš trénovací aktivity. Přesto si zachovávají pravidla a učí se tak chápat dodržování nějakých mantinelů a také se zlepšují v komunikaci. K tomu jako bonus si samozřejmě trénují pojmenovávání objektů a chápání jejich vlastností. Hra je určena pro děti už od dvou let a přesně ty se do ní velmi rychle nadchnou. Současně to ale znamená, že ze hry překvapivě rychle vyrostou. V této krabici jsou opravdu pouze jednoduché varianty, které prověří jen ty úplně nejmenší. Ale prověří je skvěle, naučí je řadě věcí a to znamená, že Můj domov je skvělá pojmenovávací hra.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Harry Potter Triwizard Maze Game – kouzelnické Člověče