Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tokaido Duo – relaxace pro dva

4.4

Je to podívaná jako z pohádky. Nikdo nikam nespěchá. Všichni si vychutnávají tu atmosféru, ve které příroda dostala tu hlavní roli. Všude je klid a návštěvníci ostrova Šikoku tak mohou vychutnávat zvuky zahrad a sledovat obyvatele, jak si každý v klidu hledí svého.

A podobně klidně by se mohli cítit i hráči v novince Tokaido Duo. Ta navazuje na velký úspěch hry Tokaido a jejím autorem je Antoine Bauza. Hru ozdobil ilustracemi Naïade, vydala ji společnost Funforge a o českou verzi se postarala firma ADC Blackfire.

Celý ostrov Šikoku a jeho obyvatelé se ukrývají v malé bělostné krabičce, kde dominuje rozkládací herní plán. Právě ten položí oba soupeři mezi sebe a obsadí jeho připravené pozice třemi žetony vln, žetonem horkých pramenů a osmičkou žetonů stánků. Oba protivníci si vyberou postavy z nabídky – jednoho kupce, jednoho malíře a jednoho poutníka. Jejich desky si hráč vyloží před sebe, včetně ukazatelů a žetonů.

Každé kolo začíná hodem trojicí kostek. V této zodpovědnosti se oba účastníci střídají, protože výsledky zajímají oba účastníky. Hráč, který je v daném kole aktivním házečem, si může vybrat jednu z kostek jako první. Druhý hráč si pak vybere ze zbývající dvojice, zatímco ta poslední zase zůstane zase začínajícímu hráči.

Hned, když si hráč vezme jednu z kostek, musí o její hodnotu přesunout odpovídající postavičku na plánu. Při tom trasa každého z aktérů (malíř, kupec a poutník) vede jinak. Poutník obchází po okraji, malíř kličkuje vnitrozemím a kupec sleduje cesty. Každý se ale pak po ukončení pohybu zařídí podle toho, na jakém políčku svoji chůzi zastaví.

Malíř se může podle toho, na jakém políčku po pohybu stojí, rozhodnout pro jednu ze dvou možností – buď může malovat, tedy otáčet dílky na svém plátně, nebo výsledný obraz darovat. Ale musí mít k dispozici obrázek, který odpovídá symbolu uprostřed oblasti, tedy vyobrazuje dominantu daného sektoru.

To kupec navštěvuje městečka. A zatímco v těch horských zboží získá (vylosuje z pytlíku), na pobřeží jej zase může prodat a získat nějaké ty mince. Poutník zase navštěvuje celkem pět různých lokací po obvodu ostrova. Sbírá suroviny, ale umí také svému majiteli přinést výhody v podobě horkých pramenů nebo vln. K tomu ale také navštěvuje chrámy a zahrady.

Hráči dokážou ukončit vítězně partii libovolnou ze svých figurek, protože každá má svoje povolání a stačí splnit jeden z těchto cílů, aby hráč zvítězil. Může se jednat o rozdání všech obrazů, získání šestého zlatého plátu u kupce nebo o navštívení všech chrámů nebo zahrad. Ale to ještě nic neznamená, protože hráči si připíšou body za činnosti každé své postavy. Teprve součet těchto bodů porovnají a ten, kdo jich má nejvíce, se stává vítězem.

Tokaido Duo má jeden úkol – nabídnout relaxační zážitek, který nebude zbytečně komplikovaný a při tom bude působit chytře. No a ono se to povedlo. Hra je překvapivě výrazně odlišná od původního Tokaida pro více hráčů.

Tentokrát jde jen o hru ve dvou, jak se hráči utkají pěkně tváří v tvář na jednom ostrově. Ale těch tváří bude mnohem víc, protože pro oba účastníky bude pracovat hned trojice postaviček. A většina z nich se vůbec nepotká, jelikož si každý kráčí svojí cestou.

Základem jejich pohybu jsou kostky. Ty si ale hráči musí vybrat a nezůstávají tedy ponechaní napospas náhodě. Mohou přemýšlet. Mohou plánovat. Ale přesto nesmí preferovat v rámci celé partie jen jednu z postaviček, protože to by je mohlo přijít draho. Ačkoliv pouze jedna z figurek nakonec ukončí partii, k bodovému zisku přispívají všechny.

Možná proto, že hra nemá jasně určený vrchol, není ani tak napínavá. Ale to zase sedí s tím, že by měla být v první řadě pohodová. Hráči prostě nemusí až tolik řešit soupeře, nechtějí se zaměřovat na vítězství, ale na to, aby si celou procházku po ostrově Šikoku co nejvíce užili. No a to je překvapivě snadné, protože z hlediska herních mechanismů je vše v pořádku.

Ve dvou se hráči rychle střídají, protože kostky rozebírají jednu po druhé a ihned je přetavují v samotné pohyby. Díky tomu je zachována plynulost a hráči se ani u takto pomalé hry nenudí. Navíc celková herní doba i přesto znamená rozumných dvacet minut.

Velkou zbraní nového Tokaida zůstává zpracování. Jedinou výtkou může být, že je ve hře na její rozměry spousta nejrůznějších žetonů. Ale grafika, figurky, všechno je tu na špičkové úrovni.

Tokaido Duo je opět relaxačním a pohodovým zážitkem, na jehož konci je sice jeden vítěz. Za dobrý zážitek může ale především klidný průběh, kde není třeba nikam spěchat, nijak na sebe útočit, ale v poklidu putovat po ostrově a získávat body. Tokaido  Duo můžeme doporučit jako hru pro dva, pokud hledáte něco trochu pohodovějšího, ale i tak chcete soupeřit.

Recenze: Tokaido Duo – relaxace pro dva
Tokaido Duo je opět relaxačním a pohodovým zážitkem, na jehož konci je sice jeden vítěz. Za dobrý zážitek může ale především klidný průběh, kde není třeba nikam spěchat, nijak na sebe útočit, ale v poklidu putovat po ostrově a získávat body. Tokaido  Duo můžeme doporučit jako hru pro dva, pokud hledáte něco trochu pohodovějšího, ale i tak chcete soupeřit.
Klady:
+ asymetrické postavy
+ pohodová hra
+ konec partie je jen začátek bodování
+ mnoho možností, jak může partie skončit
+ zpracování
+ herní doba
Zápory:
= pro někoho málo vzrušení
4.4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rising 5 Runes of Asteros