Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Yedo – služebníci šógunovi

Yedo - balení

Nový šogun kolem sebe rozsévá nejistotu. Žádný z původních klanů ve městě Yedo, které je dnes známé jako Tokyo, nemá jisté svoje místo. Pečlivě naslouchají každému slovu, které z paláce dorazí a snaží se splnit každý úkol, který by jim mohl přízeň vůdce zajistit. Jenže na to nejsou sami. V Yedu je hned několik takových rodin a všechny se společně uchází a o pozici nejvlivnějšího rodu. Ať už se přidáte na kteroukoliv stranu, čeká vás těžký boj o pozici na výsluní..

V japonské zemi se v roce 1605 odehrálo drama, za kterým stál nástup Hidetady Tokugawy. I vy se mu budete snažit zalíbit v nové deskové hře Yedo. Tu přináší na naše stoly společnost eggertspiele, jejíž výtvory distribuuje Pegasus Spiele. Jejími autory jsou Wolf Plancke a Thomas Vande Ginste, ilustrace zpracoval známý německý autor Franz Vohwinkel.

Na víku krabice najdete portrét nejvyššího vládce Japonska držícího jestřába. Po pravé ruce, jakoby v povzdálí, se na fotce nachází také tvář jedné gejšy. I ty hrají ve starodávné zemi vycházejícího Slunce důležitou roli.

Yedo - připravená hra

Uvnitř krabice najdete doslova záplavu komponent, které tu nebudeme všechny vyjmenovávat. Ale chvilku se u nich určitě zastavíme. Určitě vás zaujme rozkládací herní plán, který poskytuje jestřábí pohled na Yedo a jeho sedm čtvrtí, od Edo-Jo až po Ikegami Hommonji. Kolem levého dolního rohu se vine stezka pro vítězné body a také počítadlo kol. Nahoře jsou nejrůznější oddíly pro skladování karet a žetonů. V levém horním rohu pak je důležitý ukazatel pořadí hráčů a to hned ve třech sloupečcích, které jsou v průběhu partie používány.

Ve hře bude celkem 59 karet misí o čtyřech úrovních od zelených (dvanáct) nejjednodušších až po černé nejtěžší, kterých je současně nejméně – jedenáct. Balíček však je mnohem silnější, protože je zde i padesátka akčních karet, 27 bonusů a 27 událostí. Všechny karty mají na sobě především text, a pokud už na nich je nějaká grafika, obvykle pouze sjednocuje jeden typ karet na zadní straně.

Hráčům poslouží také 84 žetonů peněz (monů) ve třech hodnotách a šestnáct budov, které můžete postavit pro svůj rod. Nechybí ale ani čtyřicet zbraní (osm druhů), žetony gejš, požehnání a další druhy.

Yedo - připravená hra

Narazíte ale i na komponenty ze dřeva, které všechny bez rozdílu patří hráčům, a roztřídíte je do pěti barev. Jsou zde čtyři figurky pro každého z účastníků a tři další žetony jako ukazatele. Důležitou roli ve hře mají ale i dvě figurky hlídačů, jedna červená a druhá modrá, které obchází jednotlivé čtvrti Yeda a vy se jim musíte vyhýbat.

Poslední komponentou je pak pět velkých karet plánů pro hráče. Ty mají na svém pozadí obrázek vašeho rodinného domu a přímo na své ploše obsahují jen několik malých míst pro gejšy a postavené budovy. Ostatní karty, které můžete získat v průběhu partie, mají svoje místa naznačená odlišně zbarvenými proužky a popisky na okraji karty rodu. Nalevo jsou nesplněné mise, napravo splněné, dole je místo pro zbraně, ale i akční a bonusové karty. U každého nápisu máte pro přehlednost uvedený také limit počtu karet, jež lze současně vlastnit.

Příprava tentokrát je poměrně náročná a zdlouhavá, což odpovídá už jednou zmiňovanému velkému počtu a množství druhů komponent. Většinu z nich jen tak rozložíte na herní plán na příslušná místa (karty) nebo vedle plánu (peníze). Trojici mincí ale položíte také na kostel v přístavní čtvrti. Z hromádky zbraní pak dvě horní rozložíte jako nabídku.

Yedo - připravená hra

Počet budov i žetonů gejšy je závislý na množství soupeřů, kteří se partie účastní. Šedým žetonem označíte políčko číslo jedna na počítadle kol. Pak poprvé a naposledy použijete losovací žeton patrol, který vyhodíte do vzduchu a určíte jím úvodní barvu hlídky. Barvou je určený směr jejího pohybu, buď po směru, nebo proti směru hodinových ručiček.

V případě, že hrajete v nižším počtu, musíte zakrýt některé pozice ve čtvrtích s využitím blokovacích žetonů. Tím se sníží prostor, kam můžete vysílat svoje služebníky v průběhu partie, například ve dvou je to o celých 10 míst méně, ve čtyřech pak už jen o jedno.

A teď už se konečně začneme věnovat hráčům a jejich přípravě. Každý si vybere jeden z klanů, dvě figurky postaví na svůj hráčský plán a zbylé dva uloží k odpočinku na rodinný dům na mapě. Trojici kulatých žetonů využije také na plánu – jedním označí nulu startovních vítězných bodů, další dva pak putují na malé stupnice nahoře – jedna je pořadí, druhá pak přihazování. Pořadí v obou je na začátku náhodné, ale shodné.

Yedo - rozehraná hra

Do začátku dostane každý také čtveřici misí, dvanáct monů a jednu náhodnou akční kartu. Na závěr, kvůli kompenzaci pořadí hráčů, si od posledního k prvnímu vybere každý jednu laskavost od šóguna. Mohou to být další karty nebo třeba finance. Tím máme partii připravenou.

Ovšem ani hraní Yeda není zrovna intuitivní a rychlé. Naštěstí všechno vám usnadní dlouhý sloupeček textové nápovědy na hráčské kartě. Všechny partie mají stejný průběh – přesně jedenáct kol, které je každé rozdělené do sedmi fází. Ačkoliv je tu jedna situace, kdy může souboj skončit předčasně – pokud se některému z hráčů podaří splnit misi „zabít šóguna“.

Na začátku každého kola (kromě prvního) se vrátí všichni vaši služebníci zpět z dražících pozic na sloupec a to podle aktuálního pořadí. Hned poté je ale znovu použijí, protože druhá fáze jsou právě aukce, ve kterých se utkáte o sedm různých podpůrných věcí, které vám mají pomoci na cestě za náklonností šóguna – všechny se nachází v horní části plánu a jsou to akční a bonusové karty, zbraně, budovy, gejšy, ale také mise a vaši noví služebníci.

Yedo - rozehraná hra

Takovou aukci ohlásí vždy postupně všichni hráči, počínají tím, kdo je nejvýš v pořadí přihazovací stupnice. Hráč ohlásí kategorii, o kterou má zájem. Ta má současně minimální příhoz, se kterým tím hráč souhlasí. Ostatní mají jednu možnost zareagovat a nejvyšší nabídka přesune svůj žeton na dané místo, aby hráč díky tomu o chvíli později shrábl zaslouženou odměnu k sobě podle trochu podrobnějších podmínek.

Třetí fázi představují události. Některý z hráčů odhalí kartu, přečte její text a položí ji na odkládací hromádku textem nahoru. Tím vejde v platnost. Případný okamžitý efekt se provede, trvalý platí do chvíle, než je karta překrytá novou událostí v dalším kole.

Ve čtvrté části kola konečně hráči vysílají svoje zástupce na plán na volné políčko v libovolné čtvrti nebo na budovy postavené u svého rodného domu. Musí umístit všechny figurky, které mají k dispozici, včetně těch, které případně získali navíc v aukci. Jejich vyhodnocení a zisk za umístění bude následovat později.

Yedo - rozehraná hra

Nejdřív se ještě přesune hlídka o jednu ulici dál podle barvy, buď proti, nebo po směru hodinových ručiček.. Hráči mohou ovlivnit její pohyb za pomoci akční karty. V případě, že narazí v cílové čtvrti na nějakého vašeho poddaného, je okamžitě zatčen. Tyto figurky se vrací zpět do zásoby, odkud je musíte znovu získat za pomoci aukce. Vždy vám však musí zůstat poslední dvě figurky, které vám budou sloužit i přes vůli hlídačů.

Nyní mají všichni hráči naprostou volnost k tomu, aby mezi sebou obchodovali. Délka a možnosti této fáze se odlišují podle toho, s jakými hrajete protivníky. Někteří rádi nabízejí a smlouvají, jindy budete tuto možnost většinou pouze přeskakovat, protože si hráči raději plánují svoje činnosti sami.

Teď přichází na řadu konečně ta nejdůležitější, akční fáze. Ta zahrnuje vyhodnocení všech vašich vyslaných žáků a umožňuje řadu možností. Obecně ale jde o tři druhy akcí – buď můžete plnit misi, využít speciální schopnost čtvrti nebo aktivovat svoji budovu.

Yedo - karty

Ve čtvrtích můžete znovu verbovat dělníky pro rodinu, ale také žebrat (peníze výměnou za vítězné body), nechat si vyvěštit osud, získat gejšu, zbraň nebo naopak za peníze body nakupovat. A mnoho dalších možností, kterých je dohromady sedmnáct různých druhů! Všechny vás přivádí blíž k vítězství, tedy alespoň, pokud je správně využijete.

Nejdůležitější je ale plnění misí, ke kterému potřebujete mít dostatek zásob. Každá mise, kterou držíte v ruce, má jasně dané požadavky. Ty musíte splnit a teprve pak lze vysláním pracanta kartu obodovat, případně za ni získat i další odměnu. Jejich obtížnost se pak liší a záleží jen na vás, které mise si při výběru vezmete.

Na konci hry vás čekají už jen body z nastřádaných bonusových karet. Ty mohou ještě zvrátit jinak už pevně daný vývoj na stupnici skóre. Jinak partie končí vítězstvím jednoho z rodů, který nastřádal největší prestiž a slávu a díky tomu se zalíbil šógunovi nejvíce.

Yedo - rozehraná hra

Yedo je poměrně náročná strategická hra. Není to dané ani tak náročností, jako spíš ohromnou záplavou možností. Jinak se v případě této hry jedná o klasickou a velice důmyslně vyváženou worker-placement (vysílání dělníků) hru. Ovšem nejen to. Ve hře se setkává kromě samotného pokládání figurek i několik dalších prvků, které z Yeda dělají odlišný zážitek, ať už se jedná o aukce nebo plnění úkolů.

Jenže díky téhle zmiňované šířce možností má hra také opravdu výrazný počet cestiček, kterými si můžete umést cestu k vítězství. Vítězné body získáváte nejen plněním misí (ačkoliv ty zůstávají stále stěžejní), ale také za ně můžete měnit peníze.

Výborně řešený je hráčský plán, který je krásně přehledný a přitom na něm najdete nejen popis fází tahu, ale především místa, kam ukládat karty. A u názvů najdete i přehledně konstatované limity, což obrovsky pomáhá v přehlednosti a dojmu ze hry.

Yedo - karty

Co se nám opravdu na Yedu líbí je dojem, který získáte ze hry bez ohledu na počtu soupeřů. Zablokováním řady akčních polí si můžete užít vyrovnanou a napínavou partii ve dvou, třech i čtyřech hráčích. Snad jen v pěti už je hra přecejen trochu delší zásluhou všech těch možností a akcí, které všichni soupeři musí vykonat. Ale není to žádné výrazné zpomalení a je vyvážené atmosférou. Jen toho času si pak rezervujte hodně..

Téma celé hry je skvělé a velice pěkně propojené s hrou. Ačkoliv by se ve skutečnosti nakonec dalo od herních mechanismů oddělit, přesto pocitově ke hře sedí více než dobře. A to je důležitý dojem, který nejlépe podtrhují texty na kartách.

Díky tomu a jasné ikonografii se nakonec ani v té záplavě možností neztratíte. Jen se připravte, že prvních několik partií je spíš objevovacích. Textů na kartách však je docela hodně, což jasně diskvalifikuje všechny, kdo neumí anglicky. Přitom ale grafika a vizuální soudržnost celé hry je na vysoké úrovni.

Yedo - žetony

Yedo je velice podařená strategie evropského typu (euro), ve které budete muset přemýšlet a být v plánech vždy o krok před vašimi soupeři. Velké množství možností a tedy i komplikovanější pravidla z ní činí náročnější hru do začátku, ale jakmile se vše naučíte, užijete si výborně vyváženou a zajímavou hru. Yedo není pro začátečníky, ale pokročilým hráčům nabídne vynikající zážitek.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorThomas Vande Ginste, Wolf Plancke
IlustraceFranz Vohwinkel
Vydavateleggertspiele, IDW Games, IELLO, Pandasaurus Games, Pegasus Spiele
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba180
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(33 voters)
KategorieMedieval
MechanismyAction Queue, Auction/Bidding, Hand Management, Map Deformation, Set Collection, Worker Placement
RozšířeníYedo: Sakoku
RodinaCountry: Japan, Game: Yedo

Více o hře.

Recenze: Yedo – služebníci šógunovi
Yedo vypráví příběh boje o přízeň šóguna. Vy jste jednou z vlivných rodin, které mají naději stanout po jeho boku a podílet se alespoň trochu na slávě Japonského impéria. Jak klan máte věrné služebníky, které vysíláte plnit úkoly. Mise, které potěší šóguna a posunou vás blíž k trůnu. Ten, o kterém uslyší vládce nejvíc, se bude těšit jeho přízni. Zdánlivě se jedná o klasickou hru s vysíláním figurek na herní plán, ale průběh narušují také aukce a především plnění tajných misí. Všechno spolu úzce souvisí, ale přitom je ve hře spousta cestiček k vítězství. Po celou dobu vás bude provázet krásné zpracování. A že ta doba bude dlouhá, protože herní doba významně stoupá s počtem hráčů. Tomu také odpovídá obtížnost, která je nastavená spíš pro zkušené hráče. Především s ohledem na množství komponent a dostupných akcí se začátečník ve hře bude topit. Ale ani delší příprava partie vás neodradí, protože dostanete za odměnu atmosferickou strategii, která vám nedá nic (snad s výjimkou několika bonusových karet) zadarmo. Yedo je opravdu povedenou taktickou hrou pro všechny fanoušky worker-placementu a Japonské kultury..
Klady:

+ propracovaná strategie s mnoha možnostmi
+ více cestiček k vítězství
+ propojení mechanismů
+ krásné ilustrace
+ propracované herní plány
+ plnění úkolů je variabilní
+ výborné pro všechny počty hráčů
Zápory:

- delší herní doba
- složitější hra díky šířce možností a počtu komponent
- delší příprava hry
- občas rozhoduje náhoda (bonusové karty)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: RobotiCS – veďte a programujte své roboty v aréně smrti