Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Duchové z Carcassonne – kdo zachrání zemi dělníků?

I do království míru někdy může přijít nebezpečí. Ať máte hranice sebevyšší, tak pokud nemáte stálou armádu, stačí jen pár nečekaných návštěvníků a v celé zemi nastane zmatek. Vypusťte psy, vezměte do rukou lucerny a vidle. Nikdo neví, jestli nám budou proti nehmotným protivníkům k něčemu, ale zkusit to musíme.

Naše cesty zase vedou do království Carcassonne. Pokolikáté už? Jenže tentokrát poprvé nás designer Klaus-Jürgen Wrede zve ke spolupráci v deskové hře, která nese název Duchové v Carcassonne. Hru vydává Hans im Glück a o ilustrace se postarala dvojice Anne Pätzke a Marcel Gröber. Novinka se k nám dostává v češtině a poděkujeme za to firmě MindOK.

Na hráče na víku vykoukne pohled do hradního údolí a na ten zmatek, který způsobil příchod duchů. A základem obsahu uvnitř je šedesát čtvercových kartiček krajiny. Záplava veselé zelené je ale tentokrát výrazně narušena šedou barvou, mlhou, která je plná duchů. Mezi nimi musí hráči najít startovní destičku, kterou položí do středu stolu. Zbytek dílků zamíchají a položí spolu s počítadlem bodů poblíž.  

Hráči se od nejmladšího účastníka střídají ve směru hodinových ručiček a nejdříve otočí jednu náhodnou destičku (na výběr má více hromádek, ale všechny obrázkem dolů) a přiloží ji na libovolné místo k hernímu plánu. Při tom musí sousedit celou hranou s jinou destičkou a především musí graficky navazovat, takže cesty, města i louky musí být propojené.

Jak jsme zvyklí, na nově umístěnou kartičku pak hráč může položit figurku, a to na libovolnou část cesty nebo města na destičce. Nesmí ale tím způsobit situaci, kdy by se na jedné cestě nebo ve městě nacházely dvě figurky.

Často ale hráči přikládají kartičky s mlhou, která na sebe navazovat nemusí, ale stále musí navazovat všechny ostatní prvky na destičce. Hráči se snaží mlhu připojovat chytře tak, aby ji zavřeli. Dokud se tak nestane, budou se na plánu objevovat duchové, a to na každém neuzavřeném políčku a na volném symbolu ducha.

Hráči se postupně střídají na tahu. Hráči tu nesbírají body samostatně, ale společně a snaží se dosáhnout cílového skóre. Pokud se jim to podaří dříve, než jim dojde zásoba duchů, stávají se vítězi. Pokud ale potřebují umístit figurku ducha a v zásobě už žádný není, partii prohráli.

Duchové Carcassonne jsou naprosto jedinečným pojetím, ačkoliv zůstávají ve svém středu stále stejnou hrou, kterou všichni znají. Při tom drobnou úpravou dosahuje naprosto odlišeného zážitku a tím se stává možná nejzásadnějším vydáním Carcassonne od toho vůbec prvního v roce 2000.

Základem celého snažení hráčů je fakt, že prohráli ve chvíli, kdy dojde zásoba duchů. Těch je patnáct a mlha má často schopnost se šířit velmi rychle, je tedy třeba dobře umisťovat destičky, u hry komunikovat a spolupracovat.

Popsaná pravidla se ale týkají pouze prvního ze šesti obsažených scénářů, které postupně nabírají nové destičky a zvyšuje se jejich obtížnost. Hráčům tak skýtají nové možnosti bodování, ale mnohem více vrásek a potíží. Zábavný je třeba hřbitov, který po obklopení pohřbí jednu figurku a navíc právě odsud se vynořují další duchové, dokud jej hráči neobklopí územím. Do hry ale přijdou třeba i psi.

Ty nejvyšší obtížnosti hráčům hází pod nohy nové nevídané klacky, takže najednou třeba sbírají body každý sám za sebe a tím zcela staví na hlavu kooperativní žánr. Najednou sice všichni musí spolupracovat, ale každý boduje jako jednotlivec. Tím se zcela musí změnit uvažování, aby i ten poslední z hráčů měl dostatek bodů, jinak bude všechno ztraceno.

Hratelnost je skvělá. Ocení ji všichni, komu je alespoň sedm let a umí trochu počítat. Box sice uvádí číslici osm, ale určitě lze hrát i s mladšími členy rodiny. Při tom nemusíte mít strach z dlouhé herní doby, protože i při využití vyšších obtížností jde vše stihnout do půl hodiny. Tedy pokud nezapojíte příliš hráčů. Právě proto je ideální počet do tří, ale novinku lze hrát dokonce i sólově.

Hra nabízí klasické zpracování, do kterého zasahují figurky duchů. Jinak asi grafika potěší spíš jednotností, která navíc umožňuje box použít jako zcela nečekané rozšíření základní hry. Tím najednou dosáhnete další hodnoty navíc.

Duchové Carcassonne se nám moc líbí a jedná se o vynikající kooperativní hru. Velmi nás překvapilo, jak se drobným herním zásahem podařilo hře vtisknout opravdu unikátní pečeť a s ní i opravdu novou a čerstvou hratelnost. Díky domu se můžete spolehnout, že Duchové Carcassonne nabídnou zábavu, která vás nebude strašit.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Dark Tales – pohádky nepohádky