Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Escape Room Úniková hra 3 – Alenka v jiné dimenzi

Existuje spousta konspiračních teorií. Věříte tomu, že na Titaniku se plavily zombie? Že alenka ve skutečnosti nepropadla do říše divů, ale do jiné dimenze? To všechno a ještě víc si budete moci prověřit v momentě, kdy vás někdo s nimi zavře do jedné místnosti a zahodí klíč.

Je tu již třetí přírůstek do velkých her Escape Room: Úniková hra, jejímž ústředním hrdinou je vždy tikající chrono dekodér. Novinka nese číslovku tři a také razítko roku 2022. Čtyři příběhy do krabice naskládala firma Identity Games a všechny indicie a komponenty nově umí česky, za což můžeme poděkovat společnosti ADC Blackfire.

Čtyři příběhy se nachází v kartonové krabici a také v  trojici obálek, které hráči otevírají, jak se pouští do jednoho dobrodružství za druhým. Nejdříve ale musí do středu stolu vyložit plastový chrono dekodér, zapnout ho a položit poblíž sadu plastových klíčů. Nápovědy doporučujeme ukrýt na bezpečné místo. Hráči si poté zvolí jeden ze scénářů, přečtou si úvod příběhu na zadní straně obálky, kterou pak mohou ihned otevřít. Najdou v ní několik předmětů, které musí vyluštit a získat tak sadu čtyř kódů, které odpovídají některé z vlastnosti klíčů (těch je hodně) a určit navíc jejich pořadí.

Na scénu hned od začátku přichází tikání a odpočet od šedesáti minut do nuly. Hráči tak postupně prochází a luští. I tento nový box je určený od tří hráčů, přesto jsme se ho nezalekli ve dvou a ve většině situací jsme mu úspěšně vzdorovali. I tentokrát navíc platí, že od čtyř hráčů více už je to příliš, protože na všechny se nedostane s hádankou z obálky. Musí se místo toho sklánět společně nad stolem a debatovat. To u některých skupin hráčů nemusí být na škodu, ale i tak na to chceme dopředu upozornit.

Ale teď už k samotným scénářům, které mají názvy Panika na Titanicu, Alenka v říši divů, Úsvit zombie a Jiná dimenze. Obtížnost se u nich docela liší a postupně nenápadně stoupá, takže vás nakonec opravdu do puntíku prověří.

To ale rozhodně neplatí pro první scénář Panika na Titanicu, který je především hravý, zábavný a svým tématem zaujme asi každého. Jedná se o líbivý, a přitom docela originální zážitek, kde se velmi dobře podařilo propojit příběh s hádankami.

Pokud půjdeme pečlivě podle obtížnosti, pak druhá na řadě je Alenka v říši divů. I tady musíme hodně pochválit pečlivost, s jakou se daří budovat atmosféru. I s pomocí několika drobných komponent a úkolů umí dýchnout na hráče příběh. Jediným problémem bylo, že se u některých úkolů není úplně jasné, jak postupovat.

Třetí je Úsvit zombie, která by se měla rovnat obtížností s Alenkou, a to nám docela sedlo. U příběhů s nemrtvými je obvykle problém se vymanit z již zaběhnutých a prozkoumaných cestiček a možná právě proto je to příběh, který jsme si užili nejméně. I přesto byl docela dobrý a po celou dobu jsme se nenudili.

Poslední a opravdovou prověrkou každého týmu je scénář Jiná dimenze, kterou se box liší od původního anglického, kde byly pouze tři příběhy. A buďme za něj rádi, protože se obtížností i zábavou s přehledem zařadil na špičku celého obsahu této krabice. Téma plné tajemna a nadpřirozených jevů. Ačkoliv vám název scénáře prozradí základní premisu, i tak se budete na hraní těšit. Celkově nám Escape Room 3 připadá středně kvalitní. Není nejlepší z celé série, ale rozhodně nezaostává v žádném ohledu a všechny čtyři příběhy jsou dostatečně dlouhé a zajímavé, abyste za své peníze dostali zaslouženou porci uvěznění a hádanek. Escape Room 3 je hrou, ve které nebudete otevírat žádné zámky, ale hádanek se vám do cesty postaví celá řada.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Ubongo 3D Family – rodinné tři rozměry