Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Želví skluzavka – šplouch do vody!

4.3

Kde jsou všichni? Už tu dávno měli být! Rozhlížím se, ale nikoho nevidím. Ale přece tu nebudu jen tak stát a koukat se. Místo toho si rychle vyběhnu kousek po proudu a alespoň se sklouznu. Třeba mezitím ostatní dorazí.

Jaké překvapení pak bude pro želvičku, když svými tlapkami rozčeří hladinu a kapky probudí všechny obyvatele kolem řečiště. Právě o tomhle zážitku vypráví hra Želví skluzavka, kterou vytvořila dvojice Joel a Rafael Escalante a jejich dílo bylo doplněno ilustracemi od Maïa Zeidan. Hra vyšla v produkci společnosti Gigamic a v češtině ji vydává Albi.

Celá krabice se ukrývá pod vodopádem, jak naznačuje víko, takže hráči by se měli pořádně nadechnout a ponořit se pod jeho hladinu. Z kartonových dílců hráči sestaví skluzavku, kterou lze poté pěkně uskladnit zpět do boxu, aniž byste ji museli znovu rozebírat. Právě tuto z kopce tekoucí řeku postaví postavíte do středu stolu. Konec sešupu by měl ústit do jezírka, které pro tyto účely má připravené zářezy, takže sem skluzavka bez problémů zapadne. Jednotliví hráči si vezmou každý svůj plán a na každý ze tří řádků položí jeden žeton míče. Do středu stolu pak rozloží náhodně destičky se zvířátky a to obrázkem dolů.

Ve svém tahu hráč vezme žeton želvičky a libovolným způsobem jej cvrnkne dolů ze skluzavky. Při tom se snaží, aby želvička zastavila co nejblíže středu jezera. Právě místo, kde želva zastaví, určuje kolik žetonů může hráč odkrýt. Při tom se snaží najít zvířátko tak, aby se mohl některým z balónků na svém plánu posunout o pozici doprava. Které zvířátko hledá se hráč dozví jednoduše tak, že se podívá na políčko, kam se má jeho balónek posunout. Pokud chce toto zvířátko najít a vyrušit, musí nejdříve objevit jeho skrýš mezi společnými žetony uprostřed stolu.

Pokud se netrefí do jezera, protože želva neopustí skluzavku nebo jej naopak přejede, pak hráč může otočit pouze jeden žeton. V případě, že zastaví na méně hluboké (světle modré) hladině, pak odhalí dvě. A pokud želvička svoji pouť skončí přímo uprostřed jezera, pak hráč může otočit dokonce tři žetony. Zvířátka otáčí veřejně, aby si i soupeři mohli zapamatovat jejich pozici.

Podle odhalených kamarádů pak může hráč posunout své balónky. Po jejich odhalení je může využít v libovolném pořadí, takže odhalení vyššího počtu je značná výhoda. V případě, že má hráč smůlu (nebo špatnou paměť) a nenajde ani jedno zvíře, které hledá, dostane místo toho žeton záchranného kruhu.

Hráči se takto střídají v jízdě želvičkou a odhalování zvířátek. Každý se snaží být tím prvním, jehož všechny tři balónky dorazí až na konec svých drah. Potřebuje k tomu pomoc všech dvanácti zvířátek. Teprve ten hráč, který je všechny odhalí, a to ve správném pořadí, může slavit vítězství a sklouznout se za odměnu na skluzavce ještě jednou.

Želví skluzavka je chytrým propojením šikovnostní zábavy s paměťovým snažením. Zvířátka si prostě hrají na schovávanou a čekají, až je želvička objeví. Voda cáká a zábava naštěstí také, jak děti cvrnkají a smějí se.

V první řadě potřebují malí hráči mít opravdu šikovné prsty, protože hlavně tak lze získat výhodu na ostatní soupeře. Odkrytí dostatečného počtu žetonů v jednom tahu ale nemusí stačit, protože na začátku pozice zvířátek není známá.

Teprve postupnými pokusy a omyly se hráči učí a zjišťují, kde se jaké zvířátko ukrývá. Tím je zajištěna variabilita jednotlivých partií. Především je to ale od toho momentu souboj paměti, kterou dvanáct destiček úplně nezavaří, ale prověří. Ta obtížnost je laděná přesně tomu zaměření na děti, přesně jako tomu odpovídá i to téma.

Hra je bezproblémově rychlá, takže ani děti kolem minimálních čtyř či pěti let se u ní nezačnou nudit. O ten jeden rok dolů určitě je možné základní požadavky na děti snížit, pokud jim se vším rodiče pomohou. Jakmile rozložíte skluzavku, budete od zvířátek a želvičky děti totiž těžko dostávat. Navíc grafika je opravdu krásná a lákavá.

Želví skluzavka je výtečnou zábavou pro nejmenší děti, protože není zase jen o té už tolikrát použité paměti. Tentokrát se do základní rovnice přidává i prst a šikovnost, aby se to všechno dohromady hrálo opravdu pěkně. Lákavá hra se zajímavým a zábavným průběhem, to je přesně Želví skluzavka.

Recenze: Želví skluzavka – šplouch do vody!
Želví skluzavka je výtečnou zábavou pro nejmenší děti, protože není zase jen o té už tolikrát použité paměti. Tentokrát se do základní rovnice přidává i prst a šikovnost, aby se to všechno dohromady hrálo opravdu pěkně. Lákavá hra se zajímavým a zábavným průběhem, to je přesně Želví skluzavka.
Klady:
+ krásné zpracování
+ jednoduchost pro malé děti
+ kombinace šikovnosti a paměti
Zápory:
= pro děti vůbec nic
4.3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Thunderstone Quest – Ripples in Time a At the Foundations of the World