Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Gravitrax – rozšíření Spirála, Lanovka a Transfer

Gravitace, to je mocná čarodějka. Umí si pohrát s raketoplánem, planetou nebo třeba jen s obyčejnou vodou. Nic jí nedokáže uniknout, ani malé kovové kuličky, které vypustíte někde z výšky do kolejnic. Ale když už padají, tak z jejich cesty dolů můžete udělat alespoň opravdu efektní představení.

Rodina stavebnice Gravitrax se rozrostla o další malá rozšíření, jejichž cílem je tentokrát zase ten původní bílý box. Nové krabičky nesou jména Spirála, Zipline a Transfer a opět všechny vychází v produkci vydavatele této unikátní kuličkové stavebnice, firmy Ravensburger.

Stavebnice Gravitrax je založena na pevné základně, několika sloupech nebo deskách, na které se do volného prostoru dají zavěšovat prvky. Právě mezi těmito pilíři se pak vinou kolejnice, které vytváří dráhu pro kovové kuličky. Ty využívají jednoduše sílu gravitace a umožňují celokovovým kuličkám nejen jezdit rovně a do zatáček po kolejnicích, ale také dělat různé triky s pomocí volně umístitelných destiček. Rozměry jsou velmi variabilní.

Krabice malých rozšíření mají jednotné rozměry a jejich vnitřek je většinou i tak docela prázdný. Ale řada částí pro stavebnici přijde rozložená, protože jinak by se do boxu nevešly. Stavitelé obvykle dostanou jen tuto novou destičku a list návodu, který ukazuje nejen složení, ale i názorné zařazení do vzorové kuličkové dráhy.

Nejdříve nám zamotá hlavu Spirála, jak se jmenuje první rozšíření. Ta má těch zmiňovaných součástek ke stavění opravdu dost, protože sjezd pro kuličky se poskládá z třetin, které postupně stoupají vzhůru až do výšky tří šedých a jednoho černého (tenkého) stupínku klasické stavebnice. Právě odsud se pak kulička sveze dolů po dvou otáčkách, jako byste sjížděli někde z druhého patra parkovacího domu.

Spirála je zatím jednou z opticky nejefektnějších lahůdek a stavitelé navíc v krabičce dostanou hned dvě. Obvykle se tento díl hodí nejlépe na závěr, ale pokud to dobře vymyslíte, stejně dobře může ozdobit libovolnou část trati, kde je třeba kuličku urychlit.

Transfer je druhé rozšíření, které je už na první pohled dost podivné. Skládá se z řady tří destiček a do každé z nich zasadí stavitel tenkou tyčinku s čepičkou. Pokud je osadíte správně a kulička přijede k prvnímu košíčku ve správné výšce, pak si tato tři kyvná ramena postupně kuličku předají a stavitel tak dokáže překonat poměrně velkou vzdálenost na ploše bez kutálení.

Třetí box, na který se dnes podíváme, má opět za úkol přemístit kuličku z bodu A do bodu B. Krabička se jmenuje Zipline neboli Lanovka. Na jedné strana s pomocí startovní destičky kulička nasedne, popojede a zase vysedne. Tak byste si to asi představovali. Ve skutečnosti je ale na lanovkové sedačce kulička napevno. Přijíždějící kulička jen rozpohybuje rameno, které doputuje na druhou stranu a předá zbytek své hybné síly do čekající kuličky.

Obě přesunovací rozšíření nabízí k novým destičkám také sadu kolejnic, aby mohl budovatel mohl kuličku dovést správně na místo. Oproti ostatním rozšířením není možné tyto dílky připojit jen tak na pevný podklad, ale zvýšené kolejnice jsou nezbytné.

Nová trojice rozšíření nabízí překvapivé možnosti triků, které výrazně zaujmou svými vizuálními nápady a řešeními situací. Kuličky opět budou na trati čarovat s gravitací a zařazení nových rozšíření jen zvýší radost každého stavitele z výsledného díla. Je dobře, že nechybí tvůrcům odvaha, aby představili neotřelé nápady. Navíc je dokáží zakomponovat do kuličkového prostředí, takže vše stále dává jako celek smysl.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Strážcové lesa – stromy volají o pomoc