Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Příběh hraček Nejlepší přátelé jsou Buzz a Woody

V obyčejném obýváku se často mohou dít neobyčejné věci, když se nikdo nekouká. Podobně to bylo i v domě Greyových, kde chlapec Andy měl spoustu oblíbených hraček, které dostal na svoje narozeniny, svátky, ale i při jiných příležitostech.

Po poličkách a na posteli se povalovalo spousta veselých plyšáků, ale i plastový dinosaur nebo rodina Brambůrkových. Když se Andy ani nikdo jiný nekoukal, hrály si hračky mezi sebou a skvěle se bavily. Tahle idylka však skončila ve chvíli, kdy dal jeden strýček Andymu figurku zlého a usurpačného Zerga. Jeho jediným cílem totiž je ovládnout Zemi. Začal si tak dělat z hraček svoje otroky, kteří museli všechny věci provádět místo něj.

Jednoho dne se pak Zerg rozhodnul, že je připravený na útok a že odejde s Andym. Ten si totiž každý den bral s sebou jednu hračku, svého milovaného kovboje Woodyho. Zerg přišel se zlým plánem, že Woodyho i ostatní oblíbence, tedy Buzze Rakeťáka, Jessie i jejího koně Bulíka zavře do krabic, aby je Andy nenašel. On totiž vždycky ráno zaspí a pak strašně spěchá do školy, takže jen rychle popadne Woodyho a utíká. Zergův plán zněl tak, že pokud Andy neuvidí Woodyho, vezme si raději alespoň jeho.

Ve škole pak Zerg pomocí školního zvonku ovládne všechny děti a jeho cesta za slávou a mocí konečně začne. Jenže on se přepočítal. Andy má totiž spoustu lidských kamarádů, kteří mu rádi pomohou ostatní schované hračky najít dřív, než zazvoní budík a on bude muset vstávat. Nemám pravdu?

Hra Toy Story Best Friends, tedy v češtině Příběh hraček Nejlepší přátelé, nabízí dětem právě takovou šanci zachránit celou Zemi a svoje kamarády z říše hraček. Na krabici najdete logo společnosti Trefl, která hru do České republiky dováží z domovského Polska.

Už podle velikosti balení je jasné, že se nebude jednat o žádné veledílo nebo vysoce originální hru, ale spíše o legrácku na zkrácení dlouhé chvíle. Na krabici najdete obrázky všech hlavních hrdinů, které budete muset ve hře hledat – Woodyho, Buzze, Jessie a dinosaura.

Když nadzvednete víko, objevíte několik archů s kulatými žetony na vycvakání. Vysvobodíte tedy pět obrázků od každého z hrdinů, a pak na závěr nejspíš neradi darujete volnost i čtyřem portrétům generála Zerga. Naštěstí je to jen obrázek, takže nemusíte mít strach, že by se pokusil ovládnout hračky ve vašem obývacím pokoji.

Všechny žetony ihned s radostí vyhopkají na stůl a vytvoří velký kruh. Jenže postavičky už na vás nekoukají svýma umělýma hračkovýma očima, ale všechny se schovaly. Vidíte jen zadní stranu žetonů, která je u všech stejná. Někde mezi nimi dokonce je i zlý Zerg, který čeká na svoji příležitost ve chvíli, kdy si ho vyberete.

Ale ještě než můžete Andymu pomoci s hledáním hraček, musíte si vzít postavičku, kterou budete představovat ve hře vy. V Příběhu hraček Nejlepší přátelé to jsou obyčejné plastové figurky podobné těm z Člověče nezlob se. Mezi Andyho kamarády se povídá, že nejsou úplně pěkné.

Figurky s sebou na zádech společnými silami nesou šestistěnnou kostku, která vám pomůže v pohybu. Každý z malých pomocníků nyní nasadí jednu ze svých figurek na libovolné pole kruhu a závod za hračkovými kamarády může začít!

Zachránce, který je na tahu nejdříve hodí kostkou a podle toho se může popojít světem a nahlédnout do úkrytu, k němuž došel (tedy na obrázek žetonu, na kterém stojí na konci tahu jeho figurka). Na začátku hry to je jednoduché, protože nikdo u sebe nemá ještě žádnou postavičku. Pokud se tedy hráči podaří objevit některého z Andyho přátel, může se rozhodnout, jestli chce právě této postavičce pomáhat.

Pokud ano, vezme si její první žeton k sobě. Někde na okruhu se nachází ještě další čtyři, které čekají na osvobození. Každý z hráčů tedy sbírá jeden druh žetonů a snaží se vyhnout Zergovi. Pokud totiž narazíte v některé skrýši na něj, musíte jeden ze svých získaných žetonů vrátit zpět do kruhu na libovolné místo. Na druhou stranu pokud si budete dobře pamatovat kde je, můžete jej rychle získat zpět.

Postavičky hráčů se mohou pohybovat v obou směrech po kruhu a záleží pouze na rozhodnutí hráče, kterým směrem se vydají. Jakmile se někomu podaří nasbírat všech pět obrázků se svým hrdinou, hra končí a on se stává vítězem.

Příběh hraček Nejlepší přátelé je jednoduchá hra, ve které záleží výsledek na náhodě pohybu kostkou, ale i na paměti a štěstí v objevování. Hráči si mohou zapamatovat pozice jednotlivých postaviček, pokud je vrací na stůl po Zergově přepadení, nebo pokud narazí na některé hrdiny, které nesbírají. Pak mohou vylučovací metodou dojít k místům, kde leží jejich zbývající žeton.

Pravidla dodávaná se hrou však popisují pouze hru pro dva. To ovšem není nikde uvedené. Doporučují totiž hráčům, aby sbírali vždy dva typy hrdinů a toho, kterého se jim podaří dosbírat jako prvního, mohou vysvobodit a vyhrát. Bohužel ve více hráčích to znamená, že by někteří hráči hledali stejné postavičky a hru by nebylo možné dohrát do konce.

V takovém případě doporučujeme hrát pouze na hledání jedné postavičky přesně tak, jak jsme to představili výše v popisu pravidel. Zvyšuje se tím sice vliv náhody, ale nenastane situace, kdy by si hráči navzájem drželi hledané kartičky.

Samozřejmě si lze pravidla hry upravit trochu k obrazu svému. Možností je například využití zjednodušení, ve kterém je hráčovým úkolem najít všech pět hrdinů – vždy jeden žeton od každé z postav kromě Zerga.

Druhou možností je pak variace nazvaná Zergovi kamarádi. V ní už mohou hráči sbírat více než jeden (ve dvou dokonce klidně i všechny) druhy žetonů. Zerg jim totiž pomůže získat ty jejich. Pokud totiž vstoupíte na políčko se Zergem, ten vám neukradne žeton, ale naopak pomůže při pokusu o získání jednoho od soupeře. Útočník i napadený hodí oba kostkou a k výsledku přičtou počet žetonů, které mají daného typu. Pokud tedy útočník má zálusk na kartičky Woodyho a má u sebe dvě, zatímco obránce má jen jednu, tak si k útoku přičte +2, obránce má bonus pouze +1. Tahle verze je však pochopitelně určená pro starší hráče, kterým nevadí útoky na soupeře.

Hra je určená pro menší děti, kterým nebude vadit jednoduché zpracování ani náhodný herní princip. Kresby na žetonech jsou pěkné a u filmových hrdinů je každý obrázek trošku odlišný, čímž je hra určitě zajímavější. Jednotlivé souboje trvají do deseti minut, takže se u nich zabaví i děti, které delší hry přestanou bavit.

Příběh hraček Nejlepší přátelé je prostě jednoduchou dětskou hrou, založenou na náhodě s příměsí paměti. Její jednoduchosti však naštěstí odpovídá i cena, což bude nejspíš také důvod, proč o ní budete pro svoje děti uvažovat. A pokud mají rádi trilogii o příbězích hraček, pak určitě budou mít z téhle jednoduché legrácky radost.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.

Recenze: Příběh hraček Nejlepší přátelé jsou Buzz a Woody
Klady:

+ každý žeton jiný
+ cena
+ jednoduchá hra pro děti
Zápory:

- chyba v pravidlech
- obyčejné figurky
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Brawling Barons – pošťuchování povoleno