Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Trefl Hodiny – čas pod kontrolou

Každá denní doba má svoje pravidla a každý moment má u sebe nalepený časový údaj. A tak se můžete dětí vždycky zeptat: „Co jsi dělal dnes v 9 hodin ráno?“ nebo „Co budeme dělat dnes odpoledne v 16:30?“ 

Dvě ručičky. Jejich životy jsou propojené a pohyb jedné znamená i pohyb druhé. Jsou to hodiny, které nás provází každým krokem. A takové věčně tikající hodiny se v kartonové podobě dostávají do rukou dětí, aby se naučily jejich významy. Jedná se o novou hračku z dílny firmy Trefl, která patří do řady Malý objevitel. Dostala pak jednoduchý název Hodiny: Vzdělávací hra.

Základem krabice tak nemůže být nic jiného, než hodiny. Hráči si je vyloupnou z kartonového lože a do středu s pomocí plastového cvočku připevní dvojici ručiček. A už s těmi by si mohli jen tak hrát, točit a zkoušet jednotlivé pozice ručiček. Ale k žádnému číslu není vázaný obrázek, protože ty jsou na druhé, obsahově větší, části krabičky.

Tím máme na mysli šestnáct párů puzzle dílků. Dvojice ukazují na jedné straně číselný čas s nějakou aktivitou, která se pro daný čas hodí, zatímco na protějším dílku jsou právě hodiny s dvojicí ručiček.

A protože je krabička pro děti už od tří let, je třeba nejdříve poznat veškerý obsah, popsat jej a trochu si k němu povyprávět. K tomu budou potřebovat pouze levé části jednotlivých puzzle dvojic, ty s kreslenými obrázky. Děti mají za úkol vysvětlit, co se na dílku děje a kdy by se to mělo dít. A když už je všechny zná, musí je seřadit podle toho, jak je vnímá nebo dělá právě tento prcek.

Postupně ale box s dětmi roste až do pěti let. A prcci se v této krabici neučí pouze číst ručičky. I digitální hodiny a jejich význam vzhledem k měření času jsou neméně důležité. Je jasné, že pro to děti musí alespoň umět číst číslice.

Ale to není zdaleka všechno, protože obrázky dětem dále propojují dění z jejich každodenních aktivit s časem a vnímáním nějakých pravidelností. To jim usnadňuje učení a zapamatování posloupností.

V krabičce je ale díky puzzle dílkům k nalezení i jednoduché pexeso. Hráči tady po zamíchání dílky položí obrázky dolů a hledají dvojice, které k sobě náleží. S identifikací pomohou také barvy pozadí jednotlivých destiček. A je jich docela dost, takže není jednoduché si jejich pozice zapamatovat.

Pravidla jsou skvěle vyřešená. Ačkoliv se nejedná o hru, nabízí překvapivě hodně textu. Jsou plná vysvětlování, rad a detailů, a nápadů, jak děti rozvíjet s pomocí komponent obsažených v této krabici. A jsou to moc pěkné návrhy, které postupně dětem odkrývají zákoutí a tajemství času. Hodiny od firmy Trefl jsou hračkou, která nezaváhala a představuje opravdu detailní způsob, jak pochopit měření a ukazatele času. Jsou tu obě části, tedy ručičkové hodiny i digitální číslice a jejich spojováním společně s obrázky dodávají dětem motivaci spojovat je s vlastními životy.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Mlsný medvídek – společně s méďou děláme dobrou věc