Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kniha Kde si Píťa zchladí tlapky?

Veverka je stvoření, které se jen tak nezastaví. Celý den běhá nahoru a dolů po stromech, na zemi hledá zapomenuté oříšky mezi listím, nebo se honí za poletujícím chmýřím z pampelišek. Ať už se věnuje kterékoliv ze zmíněných zálib, jedno je jasné – na odpočinek není čas. A tak kdyaž se den začne chýlit ke konci, zatouží po místě, kde by se mohl po aktivním dni natáhnout.

A na bolavé tlapky navíc pomůže něco studeného. A tak se možná v rámci knihy Kde si Píťa zchladí tlapky dozvíme, co by tenhle veverčák mohl udělat pro odpočinek. Kniha vychází pod hlavičkou nakladatelství Kazda a vypráví příběh titulního oranžového veverčáka a jeho přítele, člověka Petra. O ilustrace se postarala Stefanie Reich, kniha vyšla původně v němčině a o překlad do češtiny se postarala Dagmar Heeg.

Na obalu vidíme zvířecího hrdinu s jeho kamarády, jak odpočívá na větvi v bezpečí stromové koruny. Čtenáře pak čeká sedm dvoustran, na kterých se odehrává dobrodružství. Po své cestě lesem a okolím hájenky, kde bydlí, potká spoustu dalších zvířátek. A děti si mohou číst společně s ním, protože stránky jsou plné jednoduchého textu, který celý příběh doprovází.

Jenže děti nebudou mít největší motivaci jít dál a otáčet další a další stránky. Na každé straně se totiž ukrývá několik okének, které lze otevřít a najít zde překvapení. Obrázek doplněný kouskem textu připravuje nejen pocit objevování, ale také nějaké ty informace a vědomosti, pečlivě ukryté a nenápadně podané malým čtenářům.

Text ani tentokrát není určen přímo k tomu, aby si ho děti četly samy a aby objevovaly svět Petra a Píti. Místo toho si budou prohlížet hlavně obrázky a výpravný vstup musí připravit rodiče. To proto, že tahle knížka je doporučena už od dvou let.

Její lákavost je nepochybná, pokud jde o okénka. Svět kolem Píti je plný věcí, za které jde nakouknout, a to děti fascinuje. Každá kapsička baví nejen poprvé, ale zas a znovu. Po prvním vyloupnutí už nedrží pevně na místě, ale ani se samovolně neotevírají, takže zpracování lze i tady pochválit.

Kresby jsou krásně detailní, aby děti v tomto věku už mohly použít svoje pozorovací schopnosti a objevovat drobnosti z dění kolem titulního hrdiny. Při tom jsou kresby pěkně pohádkové, ačkoliv si zachovávají nádech realismu.

Píťova cesta za pohodlním, chládkem a trochou dobroty zahrnuje povídání se zvířátky, které podněcuje u dětí fantazii. A proto knihu Kde si Píťa zchladí tlapky? doporučujeme všem malým začínajícím čtenářům.

Předchozí
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ticket to Ride Nordic Countries – železnice na severu