Recenze: Kouzelné čtení My very first English aneb angličtina pro ty nejmenší

Taky máte pocit, že malé děti mluví tak trochu jiným jazykem? Rozumí jim obvykle jen jejich rodiče a nejbližší příbuzní, nebo ti, kdo mají pořádně bujnou fantazii. Napadlo vás ale někdy, že to je třeba proto, že se včas začaly učit cizí jazyk a vy místo očekávané češtiny slyšíte jazyk jiný?

Alespoň pokud se mohli odmalička učit s pomocí metody Helen Doron, kterou používá nová interaktivní kniha My very first English. Jedná se o nový přírůstek do řady Kouzelného čtení, které pro všechny malé čtenáře milující obrázky a vědomosti vydává firma Albi. K zážitku ale potřebujete nutně elektronickou Albi tužku, která dodá obrázkům zvuk buď do sluchátek nebo prostřednictvím svého malého reproduktoru.

Nejdříve je třeba stáhnout z oficiálních stránek zvukový soubor, který si nahrajete s pomocí USB do tužky. Tentokrát má ale pouhých 20 MB, do kterých se bez problémů vešly hlasy Paula Coltofeanu a Rebeccy Rilsness, kteří budou děti svými hlasy po celé knize provázet.

Jakmile se dotknou děti tlačítka pro zapnutí v levém dolním rohu první dvojstrany, poslechnou si instrukce pro používání knihy v angličtině. Ty si lze ale jako jediný text v knize vyslechnout také v češtině.

Každá dvojstrana obsahuje velké ilustrace, které nelze minout. To proto, že kniha je určená dětem už od dvou let, které se mohou začít učit velmi jednoduše cizímu jazyku. Dozví se nejen základní čísla a barvy, ale také názvy částí těla, geometrické tvary, hudebních nástrojů a spoustu dalších základních slovíček.

Ikony v pravém dolním rohu opět přepínají mód tužky. V prvním a nejjednodušším umí tužka přehrát pouze jednoduchý název každého objektu, který se na obrázku nachází. Druhá ikonka s žárovkou chystá jednoduchou větu, která je vždy stejná jen končí jiným slovíčkem – věta zní This is (Toto je…).

Každá dvoustrana nabízí také jednu anglickou říkanku a jednu písničku. Ty se vždy vztahují k tomu konkrétnímu tématu, takže třeba ke koupání nebo k hračkám. I zde je důležitá volba jednoduchých slov, které opakují to, co děti vidí na obrázcích před sebou.

To všechno pak doplňuje už jen malý kvízek, který prověří, jak děti dobře vyučovaným slovům rozumí. Po zahlášení jeho jména se musí špičkou tužky dotknout správného obrázku a tím získají bod. Je to takové příjemné hraní, ale nakonec je celá kniha hlavně o učení a objevování.

Je jasné, že ty nejmenší děti ještě nebudou aktivně vyhledávat jednotlivá slova a objevovat. Ale začnou si zvykat na zvuk jiného jazyka než kterým se doma mluví a to je připraví na tu druhou fázi, kdy už budou vědět, že kůň je horse a ucho je ear.

Technika učení Helen Doron je plá hudby a zábavných aktivit, takže děti by měly brát angličtinu jako přirozenost svého hraní. Kniha slouží tedy jako vstupní brána do světa angličtiny, bez které se dnes prakticky neobejdete. A pokud vezmeme v potaz, že umí k sobě přilákat už děti kolem druhého roku, je My very first English super investicí do budoucnosti dětí.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Zima mrtvých Cesty osudu