Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Správná dvojka – barevní kamarádi

Co myslíte, musí být kamarádi každý jiný, aby se dobře doplňovali? Nebo si naopak musí být podobní, aby si co nejlépe rozuměli? V obou případech je příběh o dvou kamarádech, kteří se doplňují a patří k sobě.

A podobné dvojice budou dávat dohromady hráči v nové karetní hře Správná dvojka, kterou si pro nás připravila společnost Dino. Původně je za hrou ale skupina Treo Game Designers a hra vyšla nejdříve v angličtině pod hlavičkou firmy FoxMind. Teď se z ní ale můžeme radovat také v češtině.

Malá krabička s barevnými zvířátky na víku hráče vítá a uvnitř na ně čeká pětasedmdesát čtvercových karet, které je třeba zamíchat a položit jako hromádku do středu stolu Tím je přípravě partie učiněno zadost.

Hráči se postupně střídají na tahu v odhalování horní karty z balíčku. Tyto karty otáčí a rozkládají kolem hromádky tak, aby byly všechny viditelné. Hráči se mezi nimi snaží najít dvojice zvířat, barev nebo počtů exemplářů na každé kartě. Co přesně zrovna musí hledat určuje rub horní karty na hromádce.

Pokud na stole leží alespoň dvojice karet odpovídajících vlastností a hráč si toho všimne, rychle tuto skutečnost ohlásí ostatním a tím získá všechny karty, které podmínce odpovídají. Tak hráči sbírají karty, jak jsou odhalované stále nové a nové obrázky. Když v balíčku zůstává k otočení poslední karta, zůstane před hráči ukrytá, protože ihned nastává konec partie. Hráč, který získal nejvíce karet, se stává vítězem.

Správná dvojka je postřehovka, ve které hraje hlavní roli vždy více karet, a tedy i přehled hráčů. Nejde o to správně zareagovat při odhalení jedné nové karty. Jedna karta totiž nemusí nutně ihned splnit podmínky, protože v nabídce jsou hned tři vlastnosti, které je třeba sledovat.

Situace na stole se neustále mění. Objevují se a mizí karty, ale především se střídá zadání. A právě to je na celé hře nejzajímavější a vše nabývá na významu tím, čím více hráčů je v partii zainteresovaných. Ale zábavu s nemusíte odpírat ani v případě, že u stolu sedíte jen ve dvou. I tak je hra zábavná právě proto, že se nereaguje vždy po otočení každé karty.

Otočení 74 karet se může zdát jako činnost dlouhá, ale protože se hráči střídají na tahu opravdu rychle, tak je vše dynamické a deset minut vám bude s přehledem stačit. I tak máte na každou akrtu deset vteřin, což stačí i na její vyhodnocení.

Grafika a zpracování hry je podřízené samotným mechanismům. Barvy jsou jasné, počty dobře uspořádané a siluety zvířátek dostatečně odlišné. Kresby jsou výrazné zásluhou silných linií kolem základních tvarů. Správná dvojka je pro milovníky hledání, které ale není nijak těžké. Spíš jde o to se správně zorientovat v aktuálním zadání a poté najít odpovídající karty. V tuto chvíli už musí být hráč rychlý, aby ho někdo nepředběhnul. Správná odpověď přináší a body. Ať už to jsou ale zvířátka, čísla nebo barvy, vždy budou výtečnými kamarády dětí už od osmi let.

Recenze: Správná dvojka – barevní kamarádi
Správná dvojka je rychlá postřehovka. Oproti konkurenci ale nevyžaduje rychlé reakce po každé kartě. To proto, že jaké vlastnosti se snaží hráči najít na více kartách, o tom rozhoduje neustále se měnící horní karta balíčku. V každém tahu je tedy situace jiná, hra se dynamicky mění a hráči musí s ní. Správná dvojka je rychlou bláznivou honbou za stejnými obrázky a přesně jako taková umí pobavit, pokud nebudete čekat víc.
Klady:
+ od 8 let
+ kartou nahoře hromádky určované téma
+ rychlost
+ jednoduchost
+ jasně rozpoznatelné vlastnosti
Zápory:
= pro někoho až moc neustálých změn a nepředvídatelností
3.8
Prozkoumávejte dál
Recenze: Detektiv – Po stopách zločinu – hodinky jsou jen začátek