Recenze: Kouzelné čtení Podzim – tužka a padající listí

podzim-01

Když se zbarví listí, padají jablíčka a šišky taky. Kaštany sbíráme, pouštíme draky. Děti mají tohle období opravdu rády, protože po vodních radovánkách nabízí velký výběr dobrodružství.

Poprvé tu máme malou knihu z řady Kouzelné čtení. Nese jednoduchý název Podzim a je jednou z řady série o ročních obdobích. Oproti velkým sestřičkám je opravdu malinká, ale i tak nabízí dvanáct stran, respektive šest dvoustran. K tomu, aby si s ní děti užily zábavu, budou potřebovat základní vybavení v podobě Elektronické tužky Albi. Texty, které hráči uslyší z jejího reproduktoru, namluvila dvojice Tereza a Matouš Rumlovi.

Zájemci musí stáhnout a na interní paměť tužky s pomocí USB kabelu nahrát malý zvukový soubor (80 megabajtů). Pak už mohou zapnout tužku, dotknout se ikony pro zapnutí hned na první stránce a dobrodružství začíná.

podzim-06

Vedle zmíněné ikony, která tužce řekne, jakou knihu má právě malý čtenář otevřenou (a který zvukový soubor má tedy použít), jsou ještě další dvě pro ovládání hlasitosti. Na další stránce už jsou naše klasické ikonky knihy, žárovky, textové bubliny a strany kostky.

Všechno dění začíná u domečku, ze kterého vychází Madlenka a Jonáš, jako hlavní hrdinové celé podzimní knihy. Postupně s nimi čtenáři zamíří i na pole, kde budou pouštět draka nebo dovnitř, kde si z nasbíraných kaštanů a špejlí postaví zvířátka. A na každé dvojstraně, která se jednotlivému příběhu věnuje, se do cesty přimotá několik dalších zajímavých předmětů. A děti navíc doprovází také domácí zvířátka – pes a kočka.

První ikona pojmenovává věci, což je nejjednodušší krok. Jedná se o možnost, kterou děti poprvé objevují ilustrace a jejich svět. Mnohem více upovídaná je druhá možnost se žárovkou, která je nabitá informacemi. Nahrávky pak mají klidně i několik desítek vteřin a jsou plné zajímavých informací. Bublina nechá promluvit samotné postavy, ale také přináší říkanky, pokud se čtenáři dotknout tužkou některého z předmětů, které neumí mluvit.

podzim-03

Trochu nenápadně je umístěná v horních rozích vždy malá bílá ikonky s notou. Ta je bonusem ke každému výjevu a nabízí dětem jednu veselou písničku. A to i s hudebním doprovodem. Na závěr nechybí ani kvíz, ve kterém je vždy pro hráče připraveno pět otázek, na které se pokusí správně odpovědět.

Oba vypravěči mají výborné frázování a kniha neobsahuje žádné složité termíny. Všechno pěkně vysvětluje, což z ní dělá ideálního adepta na čtení pro nejmenší klidně už od dvou let. Vhodnější věk je ale kolem tří nebo čtyř, kdy děti opravdu cíleně prozkoumávají knihu.

podzim-04

Ilustrace jsou také docela jednoduché, ale při tom líbivé. Děti se velmi snadno nadchnou pro vyprávěný příběh. Ten je samozřejmě na každé dvojstraně trochu jiný. Kniha je malá, čemuž odpovídá i cena, takže se jedná o moc pěkný dárek, pokud máte elektronickou tužku a mrňouse, který teprve poznává svět.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Kvíz o Evropě – větší, těžší.. zábavnější?