Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelné čtení Vesmír

kouzelne-cteni-vesmir-01

Po celou dobu jsme se s tužkou drželi na Zemi. Koukali jsme na ni z ptačí perspektivy, zamířili strojem času do historie, ale nikdy jsme nenamířili její hrot směrem na noční oblohu. Co je na Měsíci? Jak vypadá Sluneční soustava? A co je ještě dál?

To jsou všetečné otázky, kterých se můžete dočkat od svých dětí. A právě tahle chytrá kniha s názvem Vesmír z edice Kouzelné čtení je tu proto, aby za vás odpověděla na mnohem více, než se děti vůbec odvážily zeptat. Kniha je určená pro Elektronickou tužku Albi, což je vydavatelství, které publikuje také dnes recenzovanou knihu.

Interaktivní mluvicí knize propůjčila svůj hlas trojice Andrea Elsnerová, Michal Holán a Martin Zahálka. O kvalitní textový obsah se postaral Honza Smolík, který zpracoval také všechny ilustrace uvnitř. Kniha obsahuje více než 2000 stop, které si zvědavé děti mohou přehrát. Stačí jen stáhnout zvukový soubor ze stránek kouzelnecteni.cz a nahrát jej přes USB do paměti tužky. Soubor má 186 megabajtů a patří tedy k těm větším.

kouzelne-cteni-vesmir-05

Jakmile je všechno připravené, stačí spustit tužku a dotykem ikony pro zapnutí spárovat tužku se správnou zvukovou stopou. Od té chvíle už se mohou zvídaví průzkumníci dotýkat špičkou tužky jakéhokoliv obrázku nebo textu a dostanou z tužky vždy nějakou chytrou odpověď. Podle ikonek to může být zajímavost, popis nebo dokonce přímá řeč toho, co si postavy na stranách knihy mezi sebou povídají. To funguje stejně ve všech knihách z této edice.

Ale už zpět k obsahu samotné knihy Vesmír, která postupně seznamuje čtenáře se vším, co by je mohlo ohledně toho, co je tam nahoře, zajímat. Začíná ale pěkně zeširoka u vyprávění o historii astronomie. Začnou už ve starověku, podívají se na heliocentrický model s Keplerem a skončí u Edwina Hubble. Kromě postav je na těchto úvodních čtyřech stránkách také spousta planet, černé díry, galaxie, informace o složení vesmíru nebo různé dalekohledy. Vše popsané a vysvětlené.

Autoři si občas neodpustili ani určité zlehčení tématu, ať už se budete koukat na červeného trpaslíka nebo kočku Eris nebo na misku se žrádlem pro pejska.

kouzelne-cteni-vesmir-03

Po krátké odbočce ke Sluneční soustavě se opět kniha vrátí k řadě jmen. Společně s vysvětlováním kosmických závodů ale dokáže čtivě (resp. posluchově) vysvětlit let rakety Falcon, popsat různé rakety a představit zásadní osobnosti, které dosáhly oběžné dráhy.

Měsíci je zcela logicky věnovaná celá jedna dvoustrana a děti se dozví i, kdo byl ten třetí s Buzzem Aldrinem a Neilem Armstrongem. To je dobře. Obecně zpracování této dvoustraně se nám líbilo nejvíc a je opravdu detailní, přičemž zvládá popsat nejen povrch, ale i různé sondy, které k Měsíci vyrazily v minulosti.

Pro všechny snílky je pak určená poslední dvoustrana, která popisuje lety mnohem dál. Nejen k našim sousedním planetám, ale třeba i osudy sond New Horizons nebo Voyager. Všechno je vysvětlované srozumitelně, podrobně a hned z několika pohledů. Záleží pouze na posluchači, jaký mód čtení si zvolí.

kouzelne-cteni-vesmir-08

No a když už děti nebaví poslouchat, mohou si zahrát kvízové hry, jak už je to zvykem. Tužka jim bude kromě hledání obrázků dávat také úkoly, u kterých jsou možnosti odpovědí. Ať už na ně lze odpovídat ano / ne (jsou pro to zde speciální dotykové tlačítka), tak možnostmi A/B/C.

Na pouti celou knihou děti doprovází profesor Pulsar, ale především dvojice zvídavých dítek Albína a Jonáš. Jsou na každé stránce a děti se s nimi velmi rychle skamarádí. Je to dobře, protože to čtenářům přibližuje stránky jinak přeplněné informacemi. Spousta postav, které neznají, je tak doplněna o známé tváře, které se neustále opakují a to funguje.

Doporučení zní od šesti let, kdy už se zvídavost obrací z naší planety vzhůru. Ale svoje si v knize najdou také děti starší deseti let, protože je opravdu nabitá vědomostmi.

kouzelne-cteni-vesmir-10

Bohužel tentokrát to bylo poprvé, kdy se nám u některé z knih stalo, že některá místa nereagovala úplně správně. Markantní to je například na první straně, kde souhvězdí lva funguje jen z poloviny své plochy. Na dalších stránkách už takový problém nebyl, takže se možná jednalo o problém s naší kopií knihy.

Na knize Vesmír si ceníme hlavně její podrobnost. Tématu se věnuje opravdu pečlivě a nevynechává nic důležitého. Je vidět, že tvůrci si dali opravdu záležet. Pokud tedy máte doma nějakého nadšence, který kouká raději do dalekohledu nebo na svět kolem sebe, pak je tato kniha skvělým dárkem. Určitě v ní bude spousta informací, které ještě neví!

Prozkoumávejte dál
Recenze: Pizza Party – je čas na party se salámem a sýrem