Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pohybovka – jak do běhání přidat příběhy

Děti jsou neustále v pohybu. Někdy ale není od věci dát tomu jejich pobíhání, skákání a šplhání nějaký řád. Cvik sem a cvik tam, ale k tomu je potřeba ještě špetka příběhu a také nějaké ty mapky a úkoly. Ale dost už bylo čekání, teď hurá do skákání!

A teď už vítejte u zábavy, u které nebudete zahálet. Jmenuje se Pohybovka – Příběhy. Celá krabička je pořádně velká, aby v ní bylo dostatek prostoru na to zmiňované pobíhání, ale především na velké čtvercové listy, které slouží jako herní plány. Za vznikem hry stojí Martin a Kája a kolektiv a společně s nimi také fyzioterapeutka.

Kromě pohybu najdou děti v krabici také spoustu herních desek, plánů a karet z tvrdého papíru. Pro každou hru budou ale potřebovat pouze zlomek celkových součástek, tedy jeden příběhový list, mapku a pak také list se cviky. Na začátku si hráči postaví před sebe mapku a z plátěného pytlíku vyjmou figurky, které postaví na startovní políčko.

Celé hraní rámuje příběh, který děti čtou z karty a jakmile dorazí v textu k nějakému číslu, musí si dát pauzu. V daný moment totiž zjistí, jaký cvik tomuto číslu odpovídá. Všechny děti, které se účastní partie, se v tu chvíli pokusí zadání splnit. Všichni, komu se to podaří (a v případě, že to povolíte, tak klidně i na několikátý pokus), mohou posunout svoji postavičku o pozici vpřed na cestě.

A když je celý příběh u konce, ještě to neznamená konec hraní samotného. Děti si společně s rodičem vylosují z látkového pytlíku jednu z úkolových karet, kterou poté mají za úkol splnit. I to je ale společná zábava, která nemůže vést k prohře. Cílem je dobře se pobavit a vítězem jsou nakonec všichni.

Pohybovka je zajímavá zábava pro aktivní rodiny. Ačkoliv to není tak docela hra, jedná se o společnou kooperativní zábavu, ve které jde o plnění úkolů. A protože jsou to vlastně cvičení, není problém je hrát zase a znovu. Navíc není tak docela pravda, že by pokaždé byly stejné. O variabilitu se kromě vyšší nabídky stará také závěrečná karta.

Celkem na děti čeká sedm obsažených příběhů. Každý nabízí jedinečný text. Čtyři jsou rozdělené podle ročních období, ale na děti čeká třeba i pohádka o Nezbedném telátku nebo Příběh Koblížka. Vždy ale platí, že hra není zbytečně dlouhá.

Navíc každý nový výlet s sebou přináší také požadavky na nějakou novou pomůcku, třeba hračku nebo švihadlo. Cviky se mění a děti jednoduše zapojuje také pomocí pěkných ilustrací, jež hezky dotváří celkovou atmosféru hry.

Celou hru obvykle řídí rodič, který čte pohádku a určuje chvíle, kdy je třeba provést nějaký cvik. Také radí a dohlíží na plnění těchto pohybových úkolů. Celkově se tak určitě hodí mít v partii někoho staršího než jsou jen samotné děti. Ale rodiče se určitě nebudou nudit, protože hra je opravdu akční a plná neustálého hopsání.

Každý hráč navíc může mít svoji záznamovou kartu, ve které si bude jako úspěchy značit jednotlivé cviky. Těch je ve hře celkem 16 jedinečných. Ty jsou samozřejmě tím naprosto zásadním a ústředním, co v celé hře najdete. Na děti tu čeká jednoduché mávání do stran, ale třeba i skákání jízda na kole vleže, točení se dokola a mnoho dalších.

Jednotlivé cviky jsou na kartě popsány textově, ale také znázorněny. K jednotlivým pohybům se můžete dozvědět přímo na webu tvůrců také více informací od Zuzky, fyzioterapeutky, která se na vývoji hry podílela. Navíc s pomocí holčičky Amálky předvedou všechny úkoly a jejich nejčastější chyby, kterých byste se měli vyvarovat.

Všechny cviky mají ale jedno společné – nejenže děti baví, ale také rozvíjí jejich pohybové možnosti a schopnosti. Je jasné, že v minimálních doporučených třech letech děti nezvládnou všechny úkoly a budou v nich dělat chyby.

Každá hra nabízí šestnáct úkolů, takže má potenciál docela trvat, obzvlášť ve více účastnících. Než se totiž děti prokoušou seznamem úkolů, nějaký ten čas prostě uteče. A je jasné, že na celou hru jednoduše půlhodina stačit nemůže. Počítejte tak, že k dohrání potřebujete spíš tu hodinku. Ačkoliv je ale v krabičce pouze dvojice figurek, samotné partie se může účastnit klidně i více než deset hráčů a tím se z ní stává skvělý adept i na různé oslavy nebo třeba do vyučování.

Hry určitě nejsou jen o tom, abyste hodinu seděli u stolu, házeli kostkami a pohybovali figurkami. A přesně to nám dokazuje Pohybovka: Příběhy. U hry nás těší, že svoji roli průvodcem fyzického rozvoje dítěte berou autoři vážně a nenechávají nás tápat naslepo. Pokud si nejsme jistí, můžeme se na cviky podívat na videu. Vše je navíc provedené zábavnou formou s vyprávěním a hra je díky tomu pro děti opravdu lákavá. V partii nelze rozumně prohrát, ale vítězem je každý, kdo se u hraní alespoň trochu zadýchal.

Prozkoumávejte dál
Review: Hexenküche, a witchy kitchen