Spiel des Jahres 2011 už brzy pozná vítěze

Ani letos nemůže na začátku prázdnin chybět vyhlášení tradičního německého ocenění, které je uznávané po celém světě. Spiel des Jahres je šikovně uzavíraná vždy před začátkem prázdnin, kdy spousta lidí má volno a může se tak bavit u hraní deskových her. A právě proto se i letos zaměřuje (jako už tradičně) na hry především pro tento segment.

Spiel des Jahres je tedy rodinným oceněním. K němu a klasické speciální dětské kategorii ale letos přibyla nová kategorie vyhlášení nejlepší hry pro hráče, která se jmenuje Kennerspiel des Jahres. Ale nás zajímají určitě všechny tři oddíly, takže pěkně popořadě od té zatím stále nejdůležitější.

Na Spiel des Jahres 2011 byly nominovány tři hry. Ani jedna z nich není dostupná v současnosti v českém jazyce. První z nich je hitovka z loňského Essenu od Wolfganga Kramera s názvem Asara, v níž hráči staví věže. Druhou je hra s názvem Qwirkle, která je tak trochu podobná Rummikubu nebo Scrabble – jde v ní tedy o důmyslné pokládání dílků. Poslední hrou (a naším favoritem na Spiel des Jahres), která je ideální pro rodinné hraní a tou je Forbidden Island. O tom jsme již na našem serveru psali a brzy uveřejníme recenzi, protože hru máme a testujeme. Jedná se o odlehčenou a jednodušší verzi Pandemicu, která se hraje velmi pěkně a má výborné téma.

Hru pro náročnější hráče bude komise vybírat také z trojice. Z té se k nám v českém jazyce podívá všude vychvalovaná karetka 7 Wonders (u nás již brzy jako 7 divů světa), ale také strategie Strasbourg a Lancaster.

Každoročně vydává německá akademie pro výběr Spiel des Jahres také doporučené hry, které jsou stále vysoce kvalitní, ale nedostaly se do nejužší trojčlenné nominace. Z nich jmenujme určitě Geistesblitz, který v těchto dnech vychází v češtině od společnosti MindOK pod jednoduchým názvem DUCH!. V češtině se od stejného vydavatele objeví také zvířecí rychlík Mondo. Mezi doporučením najdeme i bratříčka Ubonga s názvem Uluru, magickou Lunu nebo párty hru Freeze.

Spiel des Jahres 2011 už brzy pozná vítěze
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Deskové hry: Co koupit na Vánoce 2020 – party hry