Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Ke stažení 9: Space Alert – část první

Vzhledem k aktuálnímu velkému zájmu o Space Alert (recenze), který má na svědomí oficiální vydání rozšíření Vzdálené horizonty jsme se rozhodli věnovat následující dva díly našeho seriálu právě tomuto kooperativnímu vesmírnému dobrodružství. Protože se opět autoři z celé zeměkoule snažili, vzniklo více než deset zajímavých přídavků, kterými si můžete svoji verzi Space Alertu obohatit.

V prvním díle se budeme opět věnovat těm menším, spíše grafickým změnám a rozsáhlejší změny si necháme na příště. Takže vzhůru k tisknutí, stříhání a lepení.

1) Space Alert: Záznamník letu (pouze pár základní slovíček v angličtině)

Hvězdné datum 41209.2. Mluví kapitán. Tato slova zná každý ze sci-fi fanoušků a každý z nich určitě také toužil, aby mohl něco podobného jednou dělat. Právě pro tyto zájemce je určena připravená brožurka od uživatele Douga Eppersona, který připravil přehledné A4 listy pro záznam celého letu. Grafika je velice povedená a na každé stránce najdete originální vodní znak.

V záznamníku můžete evidovat všechny důležité položky včetně závěrečného bodování. Všechny důležité kolonky jsou uvedeny ikonkami, které hráči znají ze hry, takže není třeba vůbec umět anglicky – slůvka date a name snad rozluští každý.

Samozřejmě tento záznamníček nahradíte originálním, pokud si zakoupíte rozšíření. Tam budete navíc moci využívat možnosti vylepšovat svoji postavu mezi jednotlivými lety.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/44002/space-alert-logbook

2) Space Alert: Posádka (funkce jsou anglicky)

Protože hráči rádi mění povolání (nikdo nechce být pořád navigátorem) a málokterá skupina nechá jediného hráče být neustále kapitánem, můžete se dostat do situace, že nevíte, kdo kterou roli v aktuální partii zrovna zastává. V napjaté situaci, kdy rozhodují vteřiny, může mít tenhle zmatek rozhodující dopad na konečný výsledek. Právě proto se v nabídce ke stažení objevilo hned několik různých způsobů, jak přehledně označit členy své posádky.

V tomto případě se jedná o visačky ve velikosti kreditní karty, které mají jednoduchý a přitom pěkný stříbrný design s několika málo symboly a barevně rozlišeným nápisem. Stačí zalaminovat, připnout na vesmírnou kombinézu a můžete proti šmejdu z vesmíru bojovat efektivněji.

Autor Lutz Pietschker má smysl pro humor:

– poznámka jedna – kadeti si často myslí, že zkratka „Clr:EXP“ znamená „cleared for expedition“ (vhodní pro expedici), ono to ovšem znamená „clearly expendable“ (naprosto postradatelný)

– ne, čísla na kartách nejsou náhodná

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/43645/space-alert-cc-sized-crew-badges

3) Space Alert: Serenity (funkce jsou anglicky)

Autor Chris Dippel připravil lahůdku pro fanoušky kultovního sci-fi westernového seriálu Firefly, případně filmu Serenity, který má na svědomí Joss Whedon (Buffy, Dollhouse, The Avengers). Jedná se o pětici štítků s fotografiemi hlavních postav seriálu, které mají přiřazeny klasické spacealertovské povolání. Pokud máte rádi tyto postavy a zároveň chcete mít na lodi Sitting Duck pořádek v rolích hráčů, aby při chaotické obraně plavidla nedošlo ke zmatkům, pak pro vás může být toto řešení to pravé. Je pravdou, že ve vesmíru asi těžko najdete lepší posádku, která dokáže udržet i to nejvíce rozstřílené plavidlo pod kontrolou.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/44714/mal-reynolds-and-the-crew-of-serenity-for-space-al

4) Space Alert: Na konferenci (funkce jsou anglicky)

Do třetice rozdělení pozic na lodi, tentokrát pomocí oblíbených a známých trojúhelníkových stojánků sestavených z papíru. Stačí vytisknout osm stran A4, vystřihnout je a na označených místech vyříznout otvor. Před každou misí můžete rozdělit funkce, a když si tento stojánek před sebe hráč položí, je na první pohled rozlišitelné, jakou pozici na lodi zastává. Jedinou nevýhodou je, že to vzbuzuje dojem, jako byste byli na nějaké konferenci a ne někde ve vesmíru bojujíc o život.

Graficky však nelze stojánkům nic vytknout, protože jsou barevně pěkně odlišené a zvolené písmo je bez problémů čitelné. Navíc díky větším rozměrům pozici opravdu nepřehlédnete. Autorem je Agustin Kapuno.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/43316/space-alert-personnel-name-plates

5) Space Alert: Vyznamenání (pravidla udílení jsou anglicky, přeloženy v textu)

Nyní společně na chvilku zabloudíme do světa Star Treku, kde jsou ti nejodvážnější odměněni cennými medailemi za zásluhy. Člena posádky může na toto ocenění nominovat pouze samotný kapitán a může být vždy nominován jen jeden. Proto tyto odměny budou i po mnoha misích výzvou a hráči se budou snažit si je zasloužit. Vytvořil je Doug Epperson.

Samozřejmě není povinností kapitána vyznamenání někomu udělit za každou splněnou misi, pokud šlo vše jako na drátkách, není k tomu ani důvod, naopak mělo by jít o odměnu za výjimečné výkony ve hře. O to větší cenu však budou pro hráče mít, když se s nimi budou pojit vzpomínky na těžký boj. Nominaci musí schválit i všichni ostatní hráči.

Celkem zde naleznete sedm hlavních odměn:

– Medal of Valor = Medaile cti – za výjimečný výkon, který zachránil životy celé posádky i loď
– Meritorious Conduct Under Fire – záslužný a výjimečný výkon pod nepřátelskou palbou
– Purple Heart = Purpurové srdce – za zranění nepřítelem při výkonu služby
– Campaign Badge = Odznak kampaně (spodní řádek v dokumentu) – za dokončení kampaně bez ztráty lodi
– Gunnery Badge = Odznak dělostřelby – pouze pro hráče, který vykonává službu taktického důstojníka; za zničení tří nepřátelských lodí
– Close Combat Badge = Odznak za souboj nablízko – pouze pro bezpečnostního důstojníka za odražení tří vetřelců na lodi
– Communications Medal – za výjimečný výkon v misi, v níž komunikační důstojník předvedl výkon nad své povinnosti a zabránil tak zbytečnému poškození nebo dokonce smrti svých kolegů

Kromě tisku tentokrát budete potřebovat i nějakou předlohu, na kterou vyznamenání nalepíte či připevníte. Autor využil jako podklad kostičky s písmenky z nějaké písmenkové hry.

Pro hráče se jedná o novou a velmi příjemnou motivaci, která však může také vést k nezdravému hazardování, které nemusí vždy skončit dobře („abych dostal medaili, počkám ještě jedno kolo“).

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/44059/star-trek-award-and-role-counters

6) Space Alert: postavy ze Star Treku (angličtina na kartách, přeloženo v textu)

Fanoušek Space Alertu Bob Spencer si pomyslel, že by bylo pěkné mít v Space Alertu také variabilní síly postav. Proto vytvořil osm karet s postavami z lodi USS Enterprise, kterými se můžete na začátku hry stát (ať náhodně nebo výběrem).

Protože posádka se tím stane velice silnou, doporučuje autor využít méně akčních karet, začít s méně kostkami energie, začít s již lehce poškozenou lodí, zařadit do hry všechny karty vážných nebezpečí a odstranit hrdinské akční karty. Samozřejmě by hráči tyto kroky měli kombinovat, aby dosáhli svojí obtížnosti a ne je využít všechny.

James T. Kirk – nemůže být zdržen
Spock – jednou za fázi můžete vyměnit akční kartu jiného hráče za svoji. Navíc Spock může provádět údržbu počítače odkudkoliv
Leonard McCoy – může položit dvě pohybové akční karty na jedno políčko
Montgomery Scott – na začátku prvního, čtvrtého a osmého kola může položit zelenou kostičku energie na štít podle své volby
Nyota Uhura – jednou za fázi může ohlásit svůj vlastní datový přenos. Může navíc mluvit i ve chvíli, kdy nefunguje komunikační systém
Hikaru Sulu – může zahrát akční kartu bojových robotů, aby poškodil vnitřní hrozbu a nepotřebuje k tomu aktivované bojové roboty
Pavel Chekov – jednou za hru může posunout blížící se hrozbu o tři políčka dále od lodi
James T. Kirk (křičící) – jednou za hru může Kirkovo dělo vystřelit a nebrát v úvahu štíty blížící se hrozby

Karty postav jsou určitě dobrým nápadem, jen je škoda, že musíte pro jejich využití upravit i vlastní hru. Je však pravdou, že jinak se partie Space Alertu stane příliš jednoduchou.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/43775/custom-star-trek-player-cards

7) Space Alert: kostičky nebezpečí (není třeba angličtina)

Poslední sedmý bod dnešního článku se bude zabývat vylepšením hracího plánu a to konkrétně situaci, že byste chtěli nahradit žetony hrozby pěknými dřevěnými kostičkami (tedy pokud jich ještě v balení nemáte dost). Právě pro takový případ vám připravil Michael Heise šablonu, kterou stačí vytisknout na samolepicí papír.

Pak stačí už jen sehnat někde v obchodě (například u Czech Board Games) klasické deskoherní dřevěné kostičky a polepit je žlutými čísly jedna až osm. Hra pak vypadá zase o stupeň lépe.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/56871/stickers-for-threat-token-cubes

***

To je pro dnešek vše, příště se podíváme na to, co nového můžete udělat, abyste oživili své mise nebo vylepšili zážitek ze hry méně hráčů.

Ke stažení 9: Space Alert – část první
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Ke stažení 2: Hej! To je moje ryba!