Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!
Time arena

Recenze: Aréna času – staňte se pánem času

Dlouhotrvajícími válkami o kontrolu nad časovým kontinuem ohrožují Páni času samotný zdroj nesmrtelnosti. Aby zamezili zničení samotného času, vytvořili posvátné místo – arénu času. Zde navzájem bojují a vyvolávají duchy mocných válečníků napříč časem a prostorem – od starověku po vzdálené galaxie. Jen ten, kdo ovládne čas a zničí soupeřův totem, si zajistí právo přístupu k  zdroji času a nesmrtelnosti.

Ve hře Aréna času (Time arena) se každý z hráčů stane jedním z Pánů času. V daném časovém limitu se snažíte zničit soupeřův totem a ubránit svůj.

Hru vydalo francouzské vydavatelství BLAM! a Blackrock games v roce 2017 a jejími autory jsou Fabrice Lamouille a Shanshan Zhu, který se spolu s ann&seb podílel i na ilustracích. Jedná se o rychlou bojovou hru pro dva hráče, která se odehrává v reálném čase.

Hra je určená pro 2 až 4 Pány času ve věku od 10 let a jedna potyčka vám zabere necelých 10 minut. Dle mého názorů je ale hra určena spíše pro 2 hráče, ve čtyřech si jen rozdělíte tým podle barev na 2 poloviny.

Time arena

Co najdete v krabici

V krabici najdete oboustranný herní plán představující arénu času, 4 páry různobarevných časových bran, kudy do hry vstupují duchové jednotlivých bojovníku. S jednotlivými branami korespondují přesýpací hodiny, které udávají dobu, za kterou je bojovník připraven k nasazení do hry. Dále je zde 12 bojovníků, vždy 3 od jedné barvy. Pro označení strany, za kterou bojují, jsou zde kartonové prstence. Herní komponenty doplňují 2 bojové kostky, žetony energie a žeton ozubeného kola.  A samozřejmě nesmí chybět pravidla.

To, co v krabici není a budete potřebovat, je něco pro měření času jednotlivých hráčů. Každý hráč má k dispozici 5 minut, což můžete měřit pomocí speciální aplikace v mobilu, která je ke stažení zdarma nebo např. pomocí šachových hodin.

Time arena

Jak se to hraje?

V krabici najdete 3 verze pravidel – pro první hru, normální hru a variantu pro experty. Pro první hru jsou doporučené postavy pro oba týmy a hraje se bez zvláštních schopností bojovníků, v plné verzi si vybíráte svůj tým a bojovníci mají navíc své schopnosti. Expertní hra se hraje na druhé straně herního plánu a přidává novou možnost vítězství.

Time arena

Herní plán je tvořen šachovnicí, na jejíchž koncích jsou totemy jednotlivých hráčů. Každý totem má 6 bodů energie a pokud jeho energie klesne na nulu, hráč prohrál. Každý hráč má k dispozici 5 minut na to, aby zničil soupeřův totem a pokud mu dojde čas jako prvnímu, pak prohrál.

Tým každého hráče se skládá ze 4 bojovníků. Vždy od každé barvy jeden. Každý bojovník má 3 základní vlastnosti – pohyb, útočné číslo a obranné číslo a pak nějakou zvláštní schopnost. Bojovníci jsou ve 4 barvách, což koresponduje s barvou časové brány a barvou přesýpacích hodin. Na herním plánu jsou vyznačeny portály, kudy bojovníci vstupují do arény.

Ve svém tahu může hráč aktivovat libovolný počet svých bojovníků (minimálně jednoho) a provést s ním některé (nebo i všechny) z následujících akcí v libovolném pořadí:

 

Nasazení do hry– pokud je bojovník na svém portálu k dispozici, tzn. písek v hodinách za jeho zády se přesypal, může jej hráč umístit na některý ze svých portálu na hracím plánu.

Pohyb – postava se může pohnout dle své vlastnosti pohybu ortogonálně i diagonálně libovolným směrem.

Boj – pokud má postava v dosahu nějakého nepřítele, může na něj zaútočit. Hodí bojovou kostkou a číslo přičte k své hodnotě boje. Pokud je to více než obranné číslo soupeře, je soupeř zabit. Jeho figurka se vrátí na příslušnou bránu a za jeho zády se otočí přesýpací hodiny. Poražený bojovník může být nasazen znovu do hry až tehdy, když se písek v jeho hodinách přesype. Jednotlivé hodiny se sypou různou dobu, tak že i jednotlivé bojovníky nemáte k dispozici stále.

Time arena

Druhou možností je útok na soupeřův totem. Ten probíhá stejně, hráč musí bojovníkem dojít na poslední řadu ve hře a za úspěšné zásahy odebírá totemu energii. Jak již bylo řečeno, pokud se sníží energie soupeřova totemu na nulu, hráč okamžitě vyhrává hru.

Poté, co hráč aktivuje všechny postavy, které chce, klikne v aplikaci a čas běží jeho soupeři, který je nyní na tahu.

Někteří z bojovníků mají speciální vlastnosti. Najdete zde střelce, kteří zasahují na větší vzdálenost, šermíře se schopnosti vrátit protiúder (mimochodem, tuto vlastnost má i totem), bombu, která likviduje vše ve svém okolí, či postavy poskytující nějakou formu ochrana nebo zpětné nabíjení totemu energii.

U varianty pro experty pravidla dále umožňují vyhrát tím, že zablokujete soupeře – obsadíte všechny jeho portály, takže pokud ztratí všechny své válečníky, již není schopen povolat do hry žádné nové posily.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFabrice Lamouille
Ilustraceann&seb, Shanshan Zhu
VydavatelBLAM !
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieFighting, Real-time
MechanismyDice Rolling, Grid Movement
RozšířeníTime Arena: Kamikawaii, Time Arena: Scots
RodinaComponents: Digital Hybrid – App/Website Required, Components: Sand Timers

Více o hře.

Time arena
Recenze: Aréna času – staňte se pánem času
Hra se mi libí svým nápadem použití reálného času. Vyžaduje rychlé rozhodování a reakci. Je v ní zastoupena náhoda, prezentována právě hody kostkou. Pravidla jsou jednoduchá a rychle se je naučíte, hra je velmi svižná, tahy občas trvají jen pár vteřin. Vzhledem ke krátké době hry vás prohra tolik nemrzí a hned to můžete soupeři vrátit v odvetě.
Klady:

+ zajímavá mechanika hry v reálném čase
+ pravidla ve 3 stupních obtížnosti
+ rychlá a svižná hra
Zápory:

- v krabici je málo bojovníků
- nutnost aplikace nebo jiné časomíry
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pán Prstenů Karetní hra – Společenstvo prstenu, rozšíření ságy