Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Letter Jam – rozmačkaná písmenky

letter-jam-01

Všichni už jsme měli někdy písmenkovou polívku. Ale co takhle vzít všechny ty znaky, diakritiku i vykřičníky a umačkat z nich pořádný džem? A když si ho namažeme na rohlík, budeme s marmeládou konzumovat ještě chřoupající moudro.

Písmenka a z nich vytvořená dobrota se nachází v krabičce s titulem Letter Jam. Hru vymyslel designér Ondra Skoupý, který hru vyvinul s pomocí společnosti Czech Games Edition. V češtině jsme se pak výsledku dočkali zásluhou firmy MindOK, která výsledek zaštítila z hlediska distribuce.

Krabička je celá bílá a ukazuje pouze jahodu, která má odkazovat na titulní džem. Uvnitř čeká především balíček karet s písmeny. Právě s nimi začíná příprava tak, že jednotliví hráči dostanou sadu karet a z nich se pokusí vytvořit slovo (z pěti písmen). To nevyrábí pro sebe, ale pro svého souseda a soupeře po pravici. Tyto karty pak předají jejich majiteli, který si bez koukání písmenky rozloží před sebe obrázkem dolů a jedno z nich umístí do stojánku směrem od sebe.

letter-jam-09

Každý z účastníků si pak před sebe položí hlavně záznamový blok, který lze v polovině přeložit. Na něm najde tabulku, která umožní zaznamenávat dedukční úvahy. A zatímco hráč bude potřebovat jednu obyčejnou tužku, uprostřed zůstanou zatím ležet žetony čísel a diakritiky, ale také jednu kartu s počítadlem nápověd. Tu pokryjí zelenými a červenými žetony.

Potom už začne samotná hra, ve které hráči spolupracují, při tom si ale nesmí navzájem prozrazovat písmena. Alespoň ne takto jednoznačně. Místo toho se nejdříve na začátku každého kola pokusí všichni sestavit z písmen, která vidí, nějaké slovo. Při tom nemusí nutně obsahovat všechna písmena ze stolu, a dokonce může mít i nějaká navíc.

Hráči si poté zvolí, kterou z vymyšlených nápověd chtějí použít. Nedozví se slovo, ale místo něj pouze obecnou informaci o tom, kolika hráčům dané slovo pomůže. Na základě těchto informací se musí rozhodnout, kterému hráči se svěří. Teprve poté se dozvědí všichni opravdu slovo, a to s pomocí očíslovaných žetonů, které postupně hráč položí před jednotlivé stojánky s kartami.

letter-jam-03

Budou ale znáte pouze písmena, která vidí. Pokud je tedy součástí slova také jejich znak, na jeho místě si do svého záznamového archu napíší otazník. Napovídající hráč tedy nesmí v žádném případě vyslovit svoji nápovědu nahlas. K samotným žetonům čísel může používat také destičky s diakritikou, která naznačuje, že písmeno na této pozici má háček, čárku nebo kroužek.

Pokud si hráč myslí, že své písmeno podle indicií z nedokončených slov zná, může si znak napsat do archu a pokračovat hádáním dalšího písmene. Každý napovídající hráč si bere ze společné karty uprostřed jeden žeton nápovědy, a právě ty odpočítávají celému týmu čas na jejich snažení. Pokud dojde zásoba těchto zelených a červených kotoučů, pak tým prohrál. Pokud ale všichni dokáží před uplynutím časového limitu odhalit všechna svá písmena a sestavit z nich slovo, pak vyhrávají všichni.

Letter Jam je krásným spojením slovní a dedukční hry, ve kterém ale především hráči musí spolupracovat. Motivace je jasná. Jen pokud všichni uhodnou svá slova, může celý tým zvítězit.

letter-jam-08

Tato novinka je kompilací možností a zákazů. Je jasné, co hráči nesmí. Nesmí si říkat identitu svých písmenek ani nesmí svá vymyšlená slova prozradit příliš brzy. Vlastně ani poté, co je hráčova nápověda zvolena, stejně nesmí zaznít nahlas. Všichni si ale musí být dobře vědomí těchto zákazů, aby ostatním hru nepokazili.

Současně by ale neměla být opomíjená ani chvíle, kdy si hráči sestavují slova. I tady se odehrává důležitá část partie, ačkoliv je to vlastně jen příprava. Kombinace písmenek nakonec je tím, co rozhodne o náročnosti jednotlivých kol i odhalení samotného slova, které se ukrývá na hráčových kartách.

Dosud jsme ale nezdůraznili ještě jednu zásadní možnost, kterou je nastavitelná obtížnost. Je to samozřejmě hlavně s ohledem na délku hádaných slov. Čím víc karet leží před hráčem, tím je těžší dát písmenka dohromady. A to především proto, že hráči mají na všechno stále stejný počet nápověd.

letter-jam-07

Základem úspěchu je schopnost dávat nápovědy, které pomohou většině týmu. Nejde ale jen o to je vymyslet, ale pak je také prosadit v týmové diskusi. Vy možná víte, že ta vaše nápověda je nejlepší, ale nemáte zase tolik možností, jak to ostatním dokázat. Nesmíte totiž prozradit komu pomůže ani žádnou další podobnou vlastnost.

Autor se výtečně vypořádal i s diakritikou. Díky tomu je hra skvěle realizovatelná i v našem českém prostředí, ačkoliv se prodává i v zahraničí. Navíc pokud byste po úspěšné partii ještě chtěli nějakou motivaci, pak je možné si svoje úspěchy hodnotit na základě jednoduchého bodovacího systému.

letter-jam-13

Zajímavým prvkem partie je fakt, že ať na hádání písmen spolupracují dva hráči nebo víc, ve hře bude vždy všech šest stojánků a sad karet. Tyto nehráči mají své vlastní balíčky a budou se tak účastnit celé partie s opravdovými hráči. A právě proto je vyrovnaná také herní doba, u které se dá spolehnout na jednu hodinu. To zní jako docela dost času na párty hru, ale nezapomínejte na kooperaci. Ta všechno z hlediska průběhu výrazně zlepšuje, protože pracujete jako tým.

Hratelnost je zde opravdu na špičkové úrovni. Všichni účastníci se po celou dobu skvěle baví a překvapivě i ta obtížnost je dobře nastavená. Je třeba dávat dobré nápovědy, takže potřebujete vyrovnaný tým.

letter-jam-14

Letter Jam je vlastně takovým méně chaotickým Hanabi. Čím více hráčů, tím větší máte pocit úspěchu na konci. Tedy pokud uspějete. Ale s písmeny je i prohra zábavou, protože zážitky vynahradí zklamání. Jedná se o jednu z nejlepších (jestli ne vůbec nejlepší) hru s písmeny, kterou jsme si mohli vyzkoušet. A v kooperativním ranku se určitě jedná o absolutní špičku, která má velký potenciál. Letter Jam je skvělá hra!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorOndra Skoupý
IlustraceDávid Jablonovský, Radim Pech, František Sedláček, Lukáš Vodička, Michaela Zaoralová
VydavatelCzech Games Edition, Cranio Creations, Devir, Fantasmagoria, GaGa Games, Gém Klub Kft., HeidelBÄR Games, IELLO, Lex Games, MINDOK, Rebel Sp. z o.o., Sunnygeeks, White Goblin Games
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 6
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(11 voters)
KategorieCard Game, Deduction, Party Game, Word Game
MechanismyCommunication Limits, Cooperative Game, Spelling
RozšířeníLetter Jam: Bonus Chip #9
RodinaMechanism: Deduction – Blind Man's Bluff
Alternativní názvyDżem dobry, Macedonia de Letras, Titkos szavak, Τζαμ!, Буквен мармалад, Букводжем

Více o hře.

Recenze: Letter Jam – rozmačkaná písmenky
Letter Jam je povinností pro každého, kdo má rád písmenka a hádání. Křížovky jsou téhle novince asi nejblíž, když se hráči snaží z písmenek sestavit slova. Při tom mohou dávat nápovědy ostatním. Každý zná všechna ostatní písmena, jen ne to svoje. Ale právě o to mu jde. Chytrý koncept znamená, že se budou hráči skvěle bavit. A pokud je zábava jasná, pak by mělo být jasné i hodnocení. Letter Jam je podle nás pecka mezi písmennými party hrami, když nechcete soupeřit.
Klady:

+ slova v kooperaci
+ chytrá dedukce
+ už od dvou hráčů
+ nastavitelná obtížnost
+ originalita
+ jednoduché a funkční zpracování
Zápory:

- písmena a slova nejsou pro každého
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Legacy – Gears of Time – kola osudu se otáčí