Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Dárky na Vánoce – deskové hry pro rodinu

Těsně před Vánoci navazujeme pro všechny, kdo ještě nemají dárky, na náš oblíbený seriál, který představuje deskové hry, jako vánoční dárky. Po deskových hrách pro děti a dalších hrách pro mládež se tentokrát zaměříme na hry, které mají rodinný charakter. Jak se taková společenská zábava pozná? Snadno. Bude bavit mámu, tátu i menší dítě, ačkoliv u některých složitějších her může být věkový limit vyšší (u každé hry tuto informaci naleznete v nadpise). Všechny si ale zahrají děti od deseti let nahoru.

***

Největším hitem u rodin s dětmi jsou nyní hry, které povzbuzují fantazii a podporují vyprávěcí schopnosti hráčů. U takových her se všichni mohou velice dobře odreagovat a prožít zajímavá dobrodružství.

Dixit (od 8 let)

Dixit je asi první volbou, na kterou padne zrak mnoha zájemců. Díky svojí popularitě možná ani nepatří do tohoto výběru, který se snaží poukázat především na hry, které nejsou tolik vidět a mohly by zaujmout široké publikum.

České ocenění Hra roku a také naše podrobná recenze poukazuje na opravdu pozoruhodné kvality tohoto rodinného titulu, ve kterém se hráči snaží co nejlépe popsat kartu tak, aby ji uhodli pouze někteří z protivníků. Krásné kresby i povedené provedení ostatních součástek dělá ze hry vizuální zážitek.

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/186/recenze-dixit-at-zije-pohadkove-vypraveni

Bizzarie (od 8 let)

Naopak Bizzarie je horkou novinkou na trhu deskových her a navíc celá pochází z mysli českého autora. Jejím základem nejsou žádné připravené kresby, ale kompletně celý princip je vystavěný kolem představivosti samotných hráčů. Ti kreslí na připravené papíry svoje příšerky, snaží se vžít do jejich kůže a odhadnout, jak je vnímají jejich soupeři.

I v této hře najdete notnou dávku psychologie, ale především kopec zábavy, protože každá hra je úplně jiná, stejně jako její postavy. Jediným omezujícím faktorem je fantazie účastníků, na které závisí zábavnost jednotlivých partií.

Pokud se ale s tužkou v ruce cítíte jako doma a nebo rádi jen tak bloumáte v představách, pak je pro vás právě Bizzarie ideální hrou. Navíc při hře mohou vzniknout opravdu unikátní výtvory, které si často budete mít nutkání vystavit někam na zeď.

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/309/recenze-bizzarie-za-priserkami-na-navstevu

***

Co baví rodiny dnes kromě hraní s fantazií nejvíce? Asi detektivky, se kterými se setkávají denně na televizních obrazovkách. Chytání zločince je námětem následujících dvou her, přitom však téma zůstává v pozadí a není nijak škodlivé ani pro menší děti.

Fantom (od 8 let)

Hra, která je z dřívějška známá také jako Fantom staré Prahy. Ve hře proti sobě bojuje jeden tajemný fantom, který se snaží utéct až pětici detektivů. Za všechny samozřejmě může hrát i jeden hráč, ačkoliv je to pak náročnější na plánování. Ve více hráčích se mohou detektivové lépe domlouvat a vymýšlet plány na chycení uprchlíka společně.

Vše se navíc odehrává na pěkném plánu našeho hlavního města, takže děti se je naučí také dobře znát. Největším lákadlem však je to napětí a pro většinu dětí také pozice skrývajícího se fantoma.

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/9/recenze-vydejte-se-po-stopach-fantoma

Cluedo (od 10 let)

V Cluedu naproti tomu vyšetřujete zločin v roli, která je podobná Hercule Poirotovi nebo inspektoru Colombovi. Pomocí indicií od jiných hráčů musíte zjistit hned tři části skládačky – kdo, kde a čím. Hra klade nároky na dedukci a schopnost dělat si dobré poznámky ze všech informací, které slyšíte. Samotné téma nijak neomezuje věk, ovšem vyšší náročnost je daná právě postupem, jakým se k výhře musíte dobrat.

Pro všechny členy rodiny je opět téma naprosto elektrizující a atmosféra, ve které nevíte, jak jsou ve svém pátrání soupeři daleko, by se dala často krájet.

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/146/recenze-cluedo-odhalte-tajemstvi-zahadneho-zlocinu

***

Nesmíme však opomenout ani dovednostní a akční hry, ve kterých nezáleží ani tak na psychických schopnostech hráče, ale hlavní roli hraje rychlost, trpělivost a šikovnost.

Závod stavitelů – Make n Break (od 7 let)

Ve hře Závod stavitelů máte za úkol zkrotit neposlušné kostičky. Na čas zde stavíte z kostek spoustu bláznivých tvarů tak, aby nespadly. Čím víc jich v průběhu tikající časomíry stihnete, tím lépe pro vás.

Tato společenská hra je založena především na šikovnosti, protože některé stavby jsou opravdu bláznivé, další musíte navíc dělat jednou rukou. U partie se skvěle zabaví celá rodina i s případnými hosty.

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/43/recenze-make-n-break-aneb-zavod-stavitelu-extreme-tetris-na-stole

Cink! (od 7 let)

Cink je také zástupcem akční kategorie, ale v jeho případě jsou nejdůležitější reakce hráče. Hlavní roli v celém balení hraje krásný kovový zvoneček, který znáte z recepcí hotelů. Samotná hra je velice jednoduchá a partie jsou rychlé.

Představuje výtečnou volbu pro relaxaci a nenáročnou rychlou rodinnou zábavu. Pro hru podle pravidel je třeba umět alespoň základy počtů, protože hráči musí co nejrychleji zazvonit na zvoneček, pokud se na stole objeví přesně pět ovocí od jednoho druhu.

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/214/recenze-cink-zazvonte-si-na-zvonecek

Představ si a postav – Creationary (od 7 let)

Creationary má za sebou kromě svojí stavěcí povahy jednu velmi významnou zbraň – je totiž z Lega. Hráči musí postavit z kostiček tajný předmět, který pak mají ostatní za úkol poznat. Pokud se jim to podaří, stavitel a správně hádající dostanou bod.

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/305/recenze-creationary-kreativni-hra-z-lega

***

Do závěrečné skupiny patří hry, které v podstatě nic nespojuje. Přesto se pomalu (s výjimkou první hry) přehoupneme mezi trochu obtížnější hry, ke kterým jsou potřeba buď nějaké znalosti, nebo si je prostě zahrají plnohodnotně děti až kolem desátého roku věku.

Pexetrio (5 let)

Pexetrio však tyto předpoklady nepotřebuje. Uvádí do praxe známé pořekadlo, že v jednoduchosti je síla. Stačí vzít oblíbený princip, trochu jej přetvořit a máte tu zajímavou hru, která zaujme všechny generace.

Určitě jste se svými dětmi někdy hráli pexeso. Možná vám už hledání dvou totožných kartiček přijde jednoduché a nudné, proto přichází pexetrio, ve kterém musíte nacházet kartičky po skupinkách třech. Bonusem pak je poctivé zpracování a mnoho témat, ve kterých je hra k dostání.

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/203/recenze-pexetrio-tri-karty-do-party

Fauna (od 10 let)

Fauna je slovy jednoho odborníka na deskové hry „první znalostní hra, která je opravdu hra“ a neutváří ji pouze chození dokola a odpovídání na otázky. Naopak herní princip je velice propracovaný, a tak je hádání délky nebo hmotnosti širokého množství zvířat opravdu zábava. Nemusíte totiž vědět přesnou odpověď, stačí jen tušit, a přesto můžete získat nějakou tu odměnu v podobě hromádky bodů. Fauna je výtečná rodinná hra pro všechny, kteří se nebojí trochy informací.

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/238/recenze-fauna-zviratka-kam-se-podivas

Dominion (od 9 let)

Jedná se o velice oblíbenou karetní hru, ve které se neustále něco děje. Vysoký počet karet zaručí obrovskou variabilitu hry, jednoduchý princip pak snadný přístup do partie každému nováčkovi. Zábava je prostá: za karty kupujete další karty a snažíte se získat co nejvíce bodů, než hra skončí. Dominion je ideální rodinná zábava, která slaví úspěch na všech frontách.

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/23/recenze-dominion-dominanta-roku-2009

Pandemic (od 10 let)

Někdo z vaší rodiny nerad prohrává? Pak dejte hlavy dohromady a postavte se společně proti hře. Po světě se šíří zákeřné nemoci a je jen na vás, abyste dokázali v roli vědců odrazit jejich řádění mezi populací.

Největší kouzlo Pandemicu tkví v opravdu velkém důrazu na spolupráci všech hráčů, takže se všichni budou cítit součástí týmu, který opravdu něco dokáže. Ale pozor, snadno můžete také prohrát!

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/66/recenze-pandemic-spolecne-proti-zakernym-nakazam

Vysoké napětí (od 10 let)

Na závěr jsme si nechali hru, která na první pohled vypadá dospěle. Přitom máme z vlastních zkušeností ověřené, že neuvěřitelným způsobem baví děti. Možná je to aukční částí, ve které se draží továrny, nebo možná tematikou nebezpečné elektřiny.

Ať tak, či tak, Vysoké napětí je naprosto jasnou volbou, pokud hledáte strategickou hru, ve které rozhoduje především taktické uvažování. Krásné zpracování a zasazení mapy do střední Evropy jen podtrhuje výborný dojem.

Odkaz na recenzi: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/124/recenze-pozor-vysoke-napeti-nestrkat-prsty-do-zasuvky

***

Pro dnešek jsme se prokousali až na konec zatím nejdelšího článku. Snad se tento týden dočkáte ještě jednoho, který by se měl zabývat hrami pro dospělé. Ovšem nečekejte žádná lechtivá témata, pouze složitější herní principy a deskovky náročnější na čas.

Další vánoční články:
Dárky na Vánoce – deskové hry pro předškolní děti
Dárky na Vánoce – deskové hry pro děti
Dárky na Vánoce – deskové hry pro mládež
Dárky na Vánoce – deskové hry pro rodinu

Dárky na Vánoce – deskové hry pro rodinu
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Deskovky na Vánoce? Část 16: Hry pro anglicky mluvící