Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Podzimní novinky na českém trhu

Náš výčet zahajujeme u společnosti ADC Blackfire, která v tichosti připravuje kompletní českou lokalizaci Arkham Horroru. Ta už je za dveřmi. Navíc si můžete v obchodě již objednat jednoduchou karetní hru Felix Kočka v pytli a samozřejmě také výbornou závodní Formulu D, na kterou vám již brzy přineseme podrobnou recenzi.

Firma Albi v tichosti připravila znalostí hru pro všechny fanoušky českých filmových klasi s názvem Český film otázky a odpovědi, který se bude nejspíš podle obrázku vzdáleně podobat herním systémem klasickému Trivial Pursuitu. Navíc se v nabídce jejich obchodu objevila také řada karetních her Mysli a spojuj (vždy se stovkou kartiček plných otázek), která vás zavede do lidského těla, mezi zvířata i do vesmíru. Na závěr musíme ještě zmínit rozšíření znalostní hry Česko s tématem Sport.

Nenápadně rozšiřuje svoji nabídku her Gigamic také firma BillardCentrum, která najednou v obchodě nabízí množství nových originálních her. Za všechny jmenuejem například dětskou hru s lodičkami Regatta,zvláštní deskové ztvárnění sudoku Kakuzu, nebo hru s runami Rök, ve které všechno závisí na vaší rychlosti a postřehu.

Česká firma pana Martina Trika, Bonaparte, připravila na podzim hned několik novinek. Jako nejzajímavější bychom označili asi hru Kufr, která zaujme na první pohled svým vzhledem. Na filmové licenci hollywoodského trháku Avatar je pak založena stejnojmenná karetní hra, a pozadu nezůstal ani Kuky od pana Svěráka, který bude určen spíše menším dětem. V seznamu sbírek her (viz již vydané recenze na Prehistoric a Večerníček) se pak nenápadně objevil skvělý soubor deskových her Pat a Mat a ještě jeden s tématem Ferdy mravence.

Na trh s hrami se překvapivě vrací brněnská firma Corfix, která zahájila spolupráci s výrobci logických her ThinkFun, o jejichž distribuci se zatím starala Squeeze Factory. Pozitivním efektem je snížení cen všech těchto logických hříček asi o sto korun. Uvidíme, jak se jim bude dařit konkurovat sérii Smart Games od MindOKu. Co se týče distribuce opravdových deskových her, pak zatím víme pouze o tom, že Corfix ztratil svého největšího spojence – Queen Games. Jestli bude pokračovat v distribuci dalších her bez kompletní lokalizace, které v současné době vyprodává ve svém internetovém obchodě, není zcela jasné.

Na tuto zprávu logicky navazuje informace, že Piatnik, který po Corfixu celou sérii od Queen Games převzal, vydal hromadu novinek. Jedná se nejen o zajímavé Zloděje z Bagdádu, ale také archeologické Théby, spojovací Aqua Romana či novinku Cable Car. Do distribuce zároveň šla také vlajková loď Alhambra se dvěma rozšířeními a zvláštní AntiMonopoly. Za zmínku stojí určitě i nová verze populární párty hry Activity Gold Edition a dětská verze Tik Tak Bum, která do hry zapojuje krásné barevné obrázky. Všechny tyto hry byly k prohlédnutí a vyzkoušení na proběhlé výstavě For Toys 2010. Nám nezbývá, než popřát Piatniku hodně úspěchů s touhle obrovskou hromadou nových her.

Firma DinoToys připravila kromě zcela dětských her Tučňáci, Veselá chobotnice, Toy Story 3 nebo Cestujeme se čtyřlístkem také několik novinek pro starší hráče. Především hru Vládi Chvátila s názvem Bezva finta, o které jsme mluvili nedávno v souvislosti s jejím anglickým představením v Essenu (Sneaks and Snitches). Zajímavou nabídku tvoří také desková hra Flaška, která je určena publiku staršímu 18 let.

Jedno překvapení si pro nás překvapila i firma Fantasyobchod, když přeložila složitější, ale pokročilými hráči deskových her velmi pozitivně hodnocenou hru Mecanisburgo. Doufáme, že již brzy získáme příležitost si tuto sci-fi lahůdku osahat. Navíc již delší dobu je v kompletní lokalizaci přístupné RPG Seven (7), které se brzy dočká naší podrobné recenze.

MindOK ohlásil odložení vydání dobrodružného Thunderstonu na jaro příštího roku, protože výroba českého vydání je odložena. Firma AEG, která má Thunderstone ve svém portfoliu, totiž má momentálně pravděpodobně vytížené tiskařské kapacity. Ovšem jako bonus za zdržení by mohla zahrnovat základní česká verze Thunderstonu i některé z rozšíření, ale to je zatím ve hvězdách. Více se dozvíme možná po veletrhu v Essenu.

A co ještě přijde?

Nezávislý herní vydavatel Jiří Mikoláš dolaďuje poslední detaily na své originální hře Bizzarie, která bude svým herním systémem vzdáleně podobná populárnímu Dixitu. Více se dočtete o Bizzarii v našem rozhovoru s jejím tvůrcem.

Albi slibuje před koncem roku další rozšíření karetní hry Bang, tentokrát s podtitulem Divoký západ s novými postavami. Doufejme, že do konce roku dokutí Altar nejen úpravu Vodní říše pro třetí vydání dobrodružné hry Proroctví, ale také jeho zcela nové rozšíření, které ponese název Říše chaosu.

A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na rozšíření populární sci-fi kooperativní hry Space Alert, které nese název Vzdálené horizonty a premiéru si odbude na letošní výstavě Spiel v Essenu.

To nejdůležitější se však odehraje přibližně za dva týdny, kdy začnou námluvy všech velkých českých firem na příští rok. Vyslanci na veletrhu Spiel v Essenu budou totiž z vystavovaných her vybírat adepty, kteří by se mohli v průběhu zimy a příštího roku dočkat vydání v českém jazyce. Držme si palce, ať se rozhodnou pro co nejzajímavější tituly.

Zdroje obrázků: boardgamegeek.com, dinotoys.cz, bonaparte.cz, modernihry.cz

Podzimní novinky na českém trhu
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Myší království je všude, kde je sýr