Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Preview: Chaos and Alchemy – připravte se na alchymii

Chaos and Alchemy (preview) - balení

Jeho oči nebyly uvyklé na denní světlo. Strávil deset let pod zemí v katakombách plných nedýchatelných výparů. Vzduch do podzemí vedly pouze dvě šachty a jen u nich bylo opravdu příjemně. Jenže na nějaké postávání nebyl čas. Stanislavovo povolání bylo zároveň i posláním. Snažil se objevit jedno z destilačních tajemství, které by přivedlo svět na pokraj nesmrtelnosti.

Deset let usilovné dřiny, míchání nejrůznějších sloučenin a teď konečně drží v ruce lahvičku, která by mohla být ta pravá. Jenže v podzemí se už začalo proslýchat, že se mu podařil velkolepý objev a necítil se tam bezpečně. Utekl tedy na povrch, mezi obyčejné lidi, kteří takovým povídačkám nevěří. Teď už jen musí najít někoho vhodného, kdo tekutinu vypije.. Budete to třeba vy?

Nesmrtelnost je jedním z mnoha cílů, kterým se alchymie v minulosti zabývala. A nikdy neuspěla. Tedy alespoň pokud nám je známo, protože takováto děsivá tajemství byla, jsou a budou pečlivě střežena. I kdyby někdo objevil elixír věčného mládí, nedostal by se mezi obyčejné lidi, protože by způsobil chaos.

Chaos and Alchemy (preview) - připravená hra

A právě kolem těchto dvou slov – chaosu a alchymie – se točí karetní hra od Michaela Iachiniho, kterému s distribucí pomáhá společnost Game Salute. Přitom vydavatelská společnost, na kterou je hra registrovaná, nese název Clay Crucibele Games LLC. A jedna kopie se zásluhou ochoty autora dostala do rukou také nám.

Trochu nás zaskočilo, že Chaos and Alchemy nemá žádnou krabičku. Tedy alespoň naše verze dorazila v pytlíku plném karet, kostek a pětistránkových pravidel. Tedy konkrétně se jedná o balíček devadesáti karet, z nichž 85 je hracích a 5 zbývajících představuje vaše alchymistické úspěchy a nezdary.

Právě tyto karty jsou jako jediné orientované naležato a rozdělené napůl na dva obdélníky – zelený úspěch a červené zklamání. Zadní stranou byste je ale nerozeznali od ostatních karet, které všechny mají na zádech tajemný alchymistický mrak s nápisem CHAOS.

Chaos and Alchemy (preview) - připravená hra

Zbývající herní karty se dělí na akce (modré), reakce (červené) a největší balíček inovací (žluté). Je zde ale i čtveřice černých karet neštěstí. Většina karet má oblečený kromě obrázku pouze text popisující její schopnosti v několika řádcích textu. Jediné inovace (a neštěstí) obsahují v pravém rohu také číslo představující vítězné body.

Balení pak završuje dvacítka kostek experimentů, jedna mrňavá fialová kostka štěstí a také pět zelených žetonků, které představují radostné úspěchy. Všechny tyto předměty dohromady mají rozměry, že by se vešly do nějaké opravdu malé krabičky. Místo toho však smutně lapají po dechu v pytlíku, což je ale pouze dočasná situace. Právě nyní probíhá na serveru Kickstarter kampaň na podporu hry a jejího vydání!

Ale zpět k Chaos and Alchemy, na jehož začátku si hráči vezmou ze zásoby tři kostky experimentů, jeden zelený žeton úspěchu a jednu kartu výsledku, kterou si položí před sebe. Na její levou stranu, tedy do obdélníku pro úspěchy položte svůj žeton úspěchu. Tato karta představuje vaši laboratoř – prázdnou místnost, kterou zaplníte vynálezy, jež by vám měly pomoci na cestě za slávou a přízní krále.

Chaos and Alchemy (preview) - rozehraná hra

Nyní je třeba určit začínajícího hráče například hodem trojicí kostek. Vyšší součet vyhrává. Ze zamíchaného balíčku si nyní postupně všichni soupeři doberou karty, které budou mít jako svoji výbavu do začátku. Začínající hráč dvě, druhý a třetí tři a případný čtvrtý a pátý dokonce čtyři karty, jako kompenzaci za horší startovní pozici. Vedle zbytku balíčku položte fialovou kostku štěstí číslem čtyři nahoru a alchymie může začít.

Ve svém tahu vždy každý hráč provede experiment, a pak předá slovo dalšímu hráči podle pořadí po směru hodinových ručiček. Váš pokus začne tím, že hodíte všemi svými kostkami a porovnáte svoje hodnoty s číslem na kostce štěstí (na začátku je to čtyřka).

Každý hod, jehož výsledek je alespoň stejná hodnota jakou ukazuje fialová kostka, se počítá jako úspěch a položíte ji na úspěšnou stranu vaší karty v laboratoři. Ostatní kostky s nižšími čísly přesunete naopak na kartu nezdarů. A co z toho budete mít? Akce.

Chaos and Alchemy (preview) - rozehraná hra

Jeden máte ve vašem tahu jistý bez ohledu na to, kolik vám padne úspěchů přímo na kostkách a představuje ho zelený žeton (jeho akci můžete využít dokonce ještě než hodíte kostkami). Další povedené hody vám přidávají více možností k dobrání nových karet do ruky nebo jejich zahrání na stůl, jako vybavení vaší laboratoře.

Jak se prokousáváte svými naházenými tahy, postupně odstraňujete kostky z úspěšné části. Můžete si tedy dobrat jednu novou kartu z balíčku nebo využít libovolnou z karet v ruce. Většina z nich představuje inovace, které zahrajete před sebe do laboratoře a v budoucích kolech využijete jejich schopnosti ve svůj prospěch. Navíc mají mnohé z nich hodnotu ve vítězných bodech, která vás přiblíží k vítězství.

Kromě toho můžete mít v ruce ale také karty s jednorázovými účinky – takzvané akční karty, které okamžitě způsobí nějakou změnu na stole. Legrácka pro napadání nepřátel se pak jmenuje „karty neštěstí“ (misfortune), které položíte do nepřátelské laboratoře. Není snadné se takových karet zbavit a obvykle jejich majiteli zhoršují podmínky nebo je připravují o vítězné body. Podobně jsou na tom i karty rivality (rival). Posledním typem jsou reakce, kterými se můžete bránit proti nějakým náhodným útokům.

Chaos and Alchemy (preview) - karty

Tak to bysme měli tu alchymii. Ale kde je ten chaos z názvu? Nebojte, dočkáte se a opravdu nastane ve chvíli, kdy hodíte alespoň na dvou vašich kostkách stejné číslice. Dostane se vám cti přehodit číslo na kostce štěstí. Svoje úspěchy na kartách můžete porovnat k číslu původnímu nebo novému, toto rozhodnutí máte je jen na vás.

Partie končí ve chvíli, kdy některý z hráčů nastřádá deset nebo více vítězných bodů ve svojí laboratoři. Takový hráč se stává okamžitě miláčkem krále a nejlepším alchymistou v podhradí. Ostatní se musí vrátit zpět ke svým baňkám a přiště se budou muset snažit víc.

Chaos and Alchemy je jednoduchou karetní hrou, která moc pěkným způsobem kombinuje nepředvídatelnost kostek se stálostí karet v ruce a na stole. Dohromady tak vytváří zajímavý koktejl, který vás bude opravdu skvěle bavit. Protože je tohle preview a ne opravdová recenze, nebudeme se zde zabývat vzhledem hry, ale pouze její hratelností.

Chaos and Alchemy (preview) - karty

Herní doba je krátká, ale přitom stihnete v průběhu partie spoustu věcí. Boj s neposednou fialovou kostkou štěstěny je jen na vás, protože všechno záleží na schopnosti házet alespoň dvojice. K tomu ale potřebujete co nejvíc kostek, které vám mohou dodat karty.

V partie pochopitelně hodně záleží na tom, které karty vám přijdou do ruky. Tady je asi největší rezerva, protože často budete mít smůlu a začínat třeba s rukou plnou akcí, reakcí a neštěstí je opravdu taková malá tragédie. Jediným utěšením pro vás tak může být, že všechno bude u konce během dvou desítek minut. Zábava není nijak závislá na počtu hráčů.

Zásluhou kampaně na Kickstarteru se hra i pravidla neustále vyvíjí. Bohužel samotná kampaň platí pouze pro USA z důvodů příliš odlišných nákladů na poštovné napříč světem. Proto si můžete jako evropani hru pouze předobjednat na obchodě firmy Game Salute. Nyní už dokonce bez jakýchkoliv výčitek, protože v současné chvíli je vybráno už téměř trojnásobek požadovaných 5.000 dolarů. Její očekávané vydání pak je naplánováno na březen roku 2014.

Chaos and Alchemy (preview) - kostky

Chaos and Alchemy můžeme všem hráčům jen a jen doporučit, pokud mají rádi jednoduché, rychlé a trochu nepředvídatelné hry. Alchymisté byli nakonec přece jen hodně zábavní kovbojové svojí doby!

JEDNÁ SE O PREVIEW, PROTO NENAJDETE NA KONCI ČLÁNKU ŽÁDNÉ HODNOCENÍ..

Chaos and Alchemy – Kickstarter kampaň (končí 23. srpna 2013)

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Iachini
IlustraceEnggar Adirasa, Dann May, Chris Rallis
VydavatelClay Crucible Games, Game Salute
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(3 voters)
KategorieCard Game, Dice, Fantasy, Medieval, Renaissance
MechanismyDice Rolling, Hand Management, Take That
RozšířeníChaos & Alchemy: Apprentices, Chaos & Alchemy: Magnum Opus Kickstarter Promo Card, Chaos & Alchemy: Substances
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Theme: Alchemy

Více o hře.

Preview: Chaos and Alchemy – připravte se na alchymii
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Arcanum – magie v rukou bohů