Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Rainforest – vítejte v pestré džungli

4.1

Slyším nad hlavou třepotání křídel. Procházím se pod stromy a při každém pohledu nahoru vidím probleskování barevných křídel. Jenže netuším, že jejich hlavním úkolem je odpoutat pozornost. Pokud bych se totiž podíval kolem sebe, uviděl bych hemžení na zemi, kde se přesouvají žáby, opice i motýli.

A tak i naše kroky míří do deštného pralesa v deskové hře Rainforest, kterou vytvořil designér Johannes Goupy.  A vyšla pod hlavičkou společnosti Funnyfox, s ilustracemi Alaina Boyera. Hru si vyhlédla pro českou lokalizaci firma Dino Toys, která ji vydává pro všechny milovníky her v naší republice.

Na víku menší krabičky vidíme výjev z deštného pralesa, který nás dokonale připraví na to, co se nachází uvnitř. Základem všeho jsou sice karty, ale příprava začíná u společné desky. Tu potřebují hráči položit do středu, protože právě ona se stane plochou, kam zamíchané balíčky pěti barev rozloží na stejný počet hromádek. Pod nimi vznikne nabídka žetonů zvířat, které hráči vylosují z pytlíku. K hraně desky pak dolů přiloží žetony chráněných oblastí, a to v počtu předepsaném množstvím účastníků. Jednotliví hráči pak každý dostanou svoji desku a partie začíná.

Hráči se postupně dostávají k tahu, ve kterém vždy provedou dvojici akcí. Nejdříve si vyberou jednu z hromádek a vezmou si horní dílek, kterým rovnou rozšíří svoji mýtinu. Současně ale také získá některé žetony zvířat, které leží na společném plánu pod zvolenou destičkou. Může si vzít ale vždy pouze jednu barvu nebo jeden druh zvířete.

Poté v druhém kroku právě tyto žetony zvířat může hráč položit na volnou pozici na dílcích své mýtiny. Může si ale až dvě zvířata ponechat do příštího kola. Destičky při tom mají ikonami a barvami často nějaké požadavky, zatímco prázdná kolečka znamenají, že se zde může zabydlet libovolné zvíře z nabídky.

A zatímco mýtina se nachází pod deskou hráče, nad ní je třeba ponechat velký volný prostor, protože tam začíná divočina. A tam se přesune mýtina v momentě, kdy je zcela zaplněná a tedy ve slovníku hry se stane dílkem uzamčeným. Postupně tak v džungli vzniká čtverec 3×3 destičky. Jejich stavbou a umístěním se hráči snaží být prvním, kdo získá z nabídky žetony chráněné oblasti za tři nebo čtyři sousedící destičky správné barvy.

Na konci každého kola hráči doplňují žetony zvířátek pod dílky a postupně pokračují jeden tah za druhým až do chvíle, kdy jeden z hráčů uzamkne poslední devátou destičku v džungli. Hráči pouze dokončí rozehrané kolo a posbírají body za své destičky (ty jsou na ní napsané). K tomu získají bonusy za své totemové zvíře uvedené na desce každého z účastníků a přičtou bonusy za získané žetony chráněné oblasti. Hráč s nejvyšším skóre se stává vítězem.

Rainforest je hra, ve které si postavíte něco, co není možné nikdy ve skutečnosti zopakovat – deštný prales a džungli. Devět destiček se postupně seskupí a naplní zvířátky a vy jste architektem toho všeho. Při tom se samozřejmě snažíte optimalizovat svůj bodový zisk.

Základem hry je volba destiček. S nimi se totiž pojí vše, co můžete v partii dělat. S obrázky si volíte, jaký počet bodů získáte, jakou džungli chcete stavět, i jaká zvířátka do celé oblasti vyšlete.

Vše je pěkně jednoduché, žádné složité volby ani nic, co by nezkušené hráče mátlo. Tah má jasné dvě fáze, žádné odbočky ani záludnosti. Právě proto je to opravdu velmi dobrá volba klidně i pro začátečníky.

Nejtěžším prvkem celé partie je časování. Hráči musí chytře používat zvířátka, protože zaplňovat džungli lze pouze postupně od levého dolního rohu, takže chyba v časování může být zásadním problémem.

Partie samotná je lepší v nižších počtech, kde není čekání na tah. Zůstává jednoduchá, takže ji zvládnou začínající školáci a netrvá dlouho, takže ji i dohrají do konce. Toho se totiž dočkáte tak po půlhodině hraní.

Hra má opravdu pěknou grafiku, která je sice plná barev, ale zůstává přehledná. Partie Hra díky těm barvičkám ale zůstává věrná svému tématu, protože přesně tak si všichni ten bájný a legendární dešťový prales představujeme (ti z nás, kdo jej neviděli na vlastní oči).

Rainforest je velmi solidní a jednoduchou rodinnou hrou, ve které sbíráte sady destiček. Ale předtím, než je opravdu můžete zapojit do své džungle, musíte je zaplnit zvířátky. Hra není zbytečně složitá ani extrémně originální, ale zůstává zábavná.

Recenze: Rainforest – vítejte v pestré džungli
Klady:
+ jednoduché a přístupné
+ pěkná grafika
+ rychlá partie
+ sbírání sad na dvě fáze
Zápory:
= nic zásadního ani originálního, jen to, co už jste viděli a hráli jinde
4.1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cocotaki – jo, kohouti, to jsou páni aneb UNO se zvuky