Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

První dojmy: Sectre – jedině šikmo!

sectre-01

Kreslení z pixelů není vůbec jednoduché. Linie nejsou tou nejdůležitější zbraní, kterou můžete využívat. Naopak kostičky, které sousedí pouze rohy, jsou tou správnou zbraní každého grafika.

Ale tentokrát nepůjde o nějaké propracované obrázky. Ve hře Sectre budou hráče zajímat jen jednoduché symboly. Tuto hru zatím stále připravuje designer Peter Mariutto a záštitu mu dala dvojice Hannah a Peter z firmy Freshwater Game Company. Jejich společné dílo se právě dostává na portál Kickstarter. A to je nejvyšší čas, abychom využili preview verze a podívali se na důvod, proč by vás tato hra mohla zajímat.

Jedná se o abstraktní hru, ve které budou hráči na herním plánu o rozměrech sedm krát sedm čtverečků bojovat o vytváření tvarů. To je velmi oblíbená náplň, ale současně to znamená, že už tu spoustu podobných her máme. Tak čím se Sectre liší?

sectre-06

Na začátku mají hráči před sebou prázdný plán a kolem něj rozloží sady bodovacích karet. Ty odpovídají různým barvám a tvarům, které jsou v nabídce a jejichž vytvoření je v partii odměněno body. Potom už se pozornost všech upře k dvoubarevným destičkám, kterých je víc než sedmdesát. Každou z nich tvoří vždy kombinace dvou čtverečků. Uprostřed je natištěný symbol jednoho, dvou nebo tří čtverečků, které poslouží při rozdávání startovní sady. Každý z účastníků dostane tři až pět (podle počtu hráčů) destiček od každého ze tří typů a bude tedy mít devět až patnáct dílků v ruce.

Ve hře už mají hráči úkol opravdu jednoduchý. Prostě položí jednu z destiček, kterou drží v ruce kamkoliv na plán. Musí při tom dodržet jenom jedno pravidlo – nikdy spolu nesmí sousedit dva čtverečky stejné barvy. Ono to vlastně ale ani nevadí, protože všechno podstatné se odehrává v diagonálách.

Hráči se tedy střídají v pokládání a po několika prvních kolech jim přibude také možnost překrývat již položené destičky. Tím se rozestavení barev na plánu neustále mění a dřív nebo později se stane, že se hráči podaří splnit jeden z úkolů, které jsou natištěné na samostatné nápovědní kartičce. Za tento úspěch dostane hráč klidně i více karet s body – všechny, které se mu podařilo splnit. Stejnou barvu nebo číslo ale už není možné získat znovu v té samé barvě. Karet k bodování tak je konečné množství.

sectre-13

Všichni sbírají body a karty si nechávají před sebou vyložené, aby všichni měli přehled o tom, za jaké hodnoty a tvary si lze ještě zvýšit skóre. Jakmile je odehraná kompletní sada dílků, které hráč dostal do ruky, je třeba sečíst body. Ten, kdo jich má nejvíce, se stává vítězem.

Sectre je už podle předchozího popisu jednoduchou, ale zajímavou abstraktní hrou. Její účastníci musí pokládat destičky chytře. Po položení totiž dílek už nikomu nepatří a kombinaci s jeho využitím může vytvořit kdokoliv. Jde tedy nejen o správné umístění, ale také o načasování.

Je třeba mít hodně dobré oko. Během chvilky je totiž plán plný pestrobarevných čtverečků a uvidět v nich všechny možné kombinace je pořádně obtížné. Dokonce není vůbec výjimkou, že hráč přehlédne vlastní úspěch.

sectre-20

Velmi zásadní pro celou hru je pravidlo, že každou kombinaci barvy a tvaru lze skórovat pouze jedenkrát. Kromě toho jsou tu ale ještě karty, které na sobě mají pouze čísla. Těch je opravdu málo a jsou to body za první hotovou sestavu o konkrétní úrovni obtížnosti (ve výsledku přinesou pět, deset nebo patnáct bodů).

Celá herní náplň je chytrá a k tomu navíc i rychlá. Partie totiž počítají vždy s hraním konečného počtu karet a trvají jen nějakých dvacet minut i se započítáním nějakého přemýšlení. A to celé je zábavné bez ohledu na to, kolik soupeřů se u desky sejde.

Tvary jsou malé i větší a za vyšší obtížnost své tvůrce odmění vyšším bodovým ziskem. Celá hra je dostatečně velká a nemusíte mít strach, že byste museli rozeznávat nějaké malé čtverečky. Se všemi součástkami se dobře manipuluje. Připomínáme ovšem, že máme k dispozici pouze prototyp a ne finální produkt.

sectre-19

Sectre je abstraktní hra ze šikmého světa. Naštěstí nesklouzne k nudě, ale naopak nabízí zajímavý a chytrý průběh. A navíc přináší i nové myšlenky – především tu, že se všechno odehrává v diagonálách. Právě zásluhou toho je změť barev opravdu na první pohled chaotická a hráči se musí hodně soustředit, aby vzory na plánu identifikovali. Sectre nás opravdu baví, a pokud máte rádi abstraktní hry, pak byste jí určitě měli věnovat pozornost i vy.

Pokud vás tato hra zaujala, pak vás určitě bude zajímat, že kopii můžete získat za pětadvacet dolarů. Těmi můžete podpořit kampaň na Kickstarteru a tím si zajistit svoji kopii hry, která bude tištěna kompletně v USA a jejíž autoři si zakládají na udržitelnosti. Žádná komponenta tedy nebude z plastu. Zahraniční zájemci určitě rádi uslyší, že mezinárodní poštovné je stanoveno na pět dolarů.

Odkaz na kampaň:

 

Prozkoumávejte dál
První dojmy: Overbooked – vaše místo na palubě