Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

První dojmy: Overbooked – vaše místo na palubě

overbooked-01

Zakloňte hlavu a podívejte se nad sebe na oblohu. Vidíte alespoň jedno letadlo? Není se co divit, protože za jeden den nad Evropou proletí desítky tisíc letadel. A na palubě každého z nich jsou stovky lidí. Těch vyvolených, kteří se na palubu dostali, protože k dispozici je vždy jen omezený počet sedadel. Kdo si sedne a kdo bude mít smůlu a zůstane dole na zemi?

Každý z hráčů, kteří se pustí do hraní deskové hry Overbooked, se stane manažerem letecké společnosti. Ale protože je společnost ještě malá, nebude stačit sbírat zisky. Bude se muset starat o veškerý provoz včetně usazování pasažérů tak, aby na všechny zbyla místa. Pokud ne, budou rozzlobení. Tak nějak asi došel k myšlence své hry Daryl Chow, který za vznikem hry stojí spolu s firmou Randomskill Games.

Jedná se o horkou novinku, na kterou právě běží kampaň na Kickstarteru. A tak je nejvyšší čas se jí podívat na zoubek, abyste věděli, jestli ji máte podpořit. A tak si každý připravíme před sebe desku s mapkou přední části letadla a k tomu dostaneme také šest kostiček volňásků (voucher). Stranou položí spoustu kamenů, které představují samotné pasažéry. A uprostřed musí zůstat místo pro nabídku čtyř náhodných karet cestujících. Zbývající karty vytvoří hromádku po straně.

overbooked-08

Ve svém tahu pak hráč zvolí jednu ze čtyř dostupných rezervací. Ty mají vždy nějakou preferenci, kterou by si zákazníci představovali. Tyto zasedací pořádky mohou nabývat nejen různých tvarů, ale někteří chtějí sedět v uličce, zatímco jiní u okénka. A do toho všeho se míchají barvy, které označují druhy cestujících – například červení jsou milenci.

Právě podle vybrané karty pak musí hráči umístit kamkoliv do svého letadla kameny s cestujícími. A to samozřejmě v odpovídajících barvách, které mají velkou důležitost. Nikdy ale nesmí přesáhnout z jedné sekce přes uličku do druhé. A místa je neustále málo. Dřív nebo později nastane situace, kdy se bude na místě nacházet jiný pasažér. Takové sedadlo se stává přebookované (titulní slůvko overbooked). Odhozený kámen s původním cestujícím tak putuje na vyhrazené místo na plánu, kde bude na konci partie znamenat negativní body.

Jenže zisk karet rezervací z nabídky není jen tak. Zatímco karta úplně napravo je zdarma, všechny novější mají nějakou cenu. A hráči musí zaplatit svými kostičkami volňásků, které položí na každou kartu ležící napravo od té, již si vzali do ruky.

overbooked-06

Partie pokračuje, dokud nedojde zásoba cestujících jedné barvy. V tu chvíli je třeba dohrát celé kolo, aby všichni účastníci měli stejný počet tahů, a bitva končí. Hráči sečtou body za různé sestavy, které se jim podařilo z barev vytvořit. Cílem jsou ale také zaplněné sekce, které přináší vysoké odměny. A v letadle cestují i děti (bílé kameny), které musí být obklopeny ze všech stran dospělými, aby přinášely nějaké body.

Overbooked je hra poziční a při tom skvěle sedí do zvoleného tématu. Dnes je zrovna přebookování letadel zajímavým tématem, které už několikrát hýbalo zprávami. Pokud už si někdo koupí letenku, proč by na jeho místě měl sedět někdo jiný?

Ale tady všechno hráči vidí z druhé strany. A snaha rozmístit všechny cestující co nejlepším způsobem je skvělá zábava! Je to takový hlavolam, ve kterém neustále musíte dělat kompromisy a hledat nejlepší místa. Hráči tedy musí disponovat výborným přehledem a postřehem, protože jinak se kola zpomalí a s nimi i celá partie. To je také jediné riziko, které může přinést negativní zážitky.

overbooked-10

Samotná hra je ale skvělá pro všechny méně zkušené hráče. Stačí se zorientovat v několika ikonách, a pak už to je pouze o schopnostech. Hráči mají všichni stejnou nabídku, ze které si mohou zakoupit i ty dražší karty. Nesmí ale zapomínat, že i za neutracené volňásky jsou body. Každé rozhodnutí zde má smysl. Na správné usazení všechny zájemců o let nebudete potřebovat víc než třicet minut.

Různé počty hráčů mají různé mapky letadla. Desky jsou totiž oboustranné, přičemž ve dvou jsou na palubě rovnou dvě uličky. O to těžší je poziční hra, protože hráči mají menší manévrovací prostor. Na druhou stranu se ale pravidelně dostanou k tahu, takže jim nezmizí před očima zajímavé karty.

Overbooked je výbornou rodinnou hrou, která je vlastně tak trochu tangramem. Jenže vyplnit celý prostor není jediný smysl, který v partii můžete vidět. Body lze získávat za různé skupinky a další dobře umístěné kameny. Hráč se tedy pokaždé musí rozhodnout, jakým způsobem by chtěl získávat body. Overbooked mu nabízí více cest a všechny jsou chytré.

Kickstarter pro toto příjemné překvapení najdete na adrese:

https://www.kickstarter.com/projects/1956699228/overbooked

Prozkoumávejte dál
Preview: Area 51 – přísně tajné